reklama
reklama

Wprowadzili zakaz dla "kopciuchów". Już widać efekty

Gospodarka, Wiadomości, 09.01.2023 09:15,
Dofinansowanie na wymianę pieca w tej gminie sięga 90%.
Wprowadzili zakaz dla
Nowy rok dla mieszkańców Skawiny oznacza wejście w życie całkowitego zakazu używania “kopciuchów”. Stare, niespełniające norm piece od 1 stycznia stały się nielegalne, a władze gminy zapewniają, że są gotowe do dofinansowania wymiany wszystkich pozostałych “kopciuchów”. W ślad za zakazem idą jedne z największych w Polsce dofinansowań, które wynoszą nawet 90% wszystkich kosztów - zakupu i montażu nowego pieca.


Jest to możliwe dzięki pieniądzom z programów europejskich i rządowych. W uzyskaniu dotacji pomagają mieszkańcom ekodoradcy. Do tej pory w gminie Skawina dofinansowano wymianę 2,5 tys. „kopciuchów”, lecz pozostało wciąż około 700 starych pieców.

Co z mieszkańcami, którzy mimo wprowadzonego zakazu, wciąż ogrzewają swój dom “kopciuchem”?

Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, przekonuje, że Na pewno odwiedzi ich straż miejska w trakcie kontroli kotłowni. Mundurowym będzie towarzyszył ekodoradca, który wykorzysta ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Przypomni o nowych przepisach, przekaże informację o dostępnych dofinansowaniach i pomoże je uzyskać. Mieszkańcy, którzy podpiszą z gminą stosowną umowę, nie muszą obawiać się mandatu za ogrzewanie domu nielegalnym już “kopciuchem”.

Procedura pozyskania dotacji i wymiany pieca trwa kilka miesięcy, dlatego mieszkańcy, którzy w najbliższym czasie złożą wniosek o dofinansowanie i podpiszą z gminą stosowną umowę, nie muszą obawiać się mandatu za ogrzewanie domu nielegalnym już “kopciuchem”.W 2022 roku przez 33 dni stężenie pyłów PM 10 przekroczyło 50mg/m3, podczas gdy norma mówi, że nie powinno przekraczać 35 dni. Dla porównania, w 2011 roku liczba epizodów smogowych wyniosła 161 dni. Jeszcze w 2017 roku do ciężkiego przekroczenia norm dochodziło przez 19 dni. Przez ostatnie 3 lata jakość powietrza w Skawinie ani razu nie przekroczyła poziomu alarmowego.

- Poprawę widać i przede wszystkim czuć. To duży sukces, lecz podchodzimy do niego z pokorą. Na terenie gminy Skawina wciąż pozostało do wymiany około 700 “kopciuchów”, w których można spalić dosłownie wszystko. Jesteśmy gotowi na dofinansowanie wymiany wszystkich pozostałych starych pieców, a żaden mieszkaniec chcący skorzystać z dotacji nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami - zapewnia burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

źródło: UG Skawina
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

waldek57, 09.01.2023 11:23

Za komuny wszystkim się paliło, a powietrze czyste było

tomekх, 09.01.2023 10:39

HaHaHa poprawę widać bo jest wyjątkowo ciepła zima i ludzie mniej palą. Geniusze !