reklama

Władze miasta pożyczają pieniądze elektrociepłowni

Gospodarka, Wiadomości, 07.10.2021 14:08, eł

Bez tego byłoby krucho...

Władze miasta pożyczają pieniądze elektrociepłowni

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się w trybie zdalnym 7 października, została zorganizowana tylko po to, by podjąć dwie uchwały. Przy okazji wyszło na jaw, że gmina musi udzielić spółce AEC (andrychowskiej elektrociepłowni) niemałą pożyczkę, by ta mogła bez zakłóceń funkcjonować.

Obie podjęte uchwały były powiązane ze sobą. Trzeba bowiem było wprowadzić zmiany w budżecie gminy, a co za tym idzie, również w wieloletniej prognozie finansowej. Były one koniecznie z kilku powodów, między innym w związku z otrzymaną przez gminę Andrychów dodatkową kwotą subwencji oświatowej na finansowanie zajęć wspomagających dla uczniów, a także udzieleniem spółce AEC (andrychowskiej elektrociepłowni) pożyczki w wysokości 1,2 mln zł. Chodziło też o zmianę klasyfikacji budżetowej środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wprowadzoną rozporządzeniem ministra finansów.

Jak się okazuje, sytuacja finansowa gminnej spółki AEC jest obecnie niewesoła. - Chciałem podziękować za pomoc, którą Państwo udzieliliście naszej spółce. Wystąpiłem o nią z powodu bardzo, bardzo wysokich, szalejących wręcz cen gazu na giełdzie. Pożyczka pozwoli na zabezpieczenie dostaw paliwa dla mieszkańców naszego miasta. Myślę, że sytuacja na giełdzie uspokoi się i nie będzie już tak bardzo drastyczna. W tej chwili jest taka, że do cyklu produkcyjnego, który prowadzimy, musimy – niestety - dokładać. Spółka nie zarabia, a wręcz traci na dostarczanym cieple – powiedział Mirosław Nowak, prezes zarządu AEC.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 10.10.2021 20:23

@beskidmaly dzisiaj przeczytane, w stanach odnotowuje się najwyższy od stulecia wzrost liczby zabójstw, sa miasta ze 100% wzrostem. Jak myślisz to tylko koincydencja a kauzalna z tym klękaniem czy jednak związek przyczynowo skutkowy? A może lepiej coś na temat CHORYCH WYDATKÓW NA CHORE POMYSŁY?

FeelFree, 08.10.2021 23:41

@rumcajs - racja, co do nieprawidłowości na poziomie władz wyższego szczebla; tyle, że na poziomie gminy o tym, że zapadają te wszystkie skandaliczne i brzemienne w niekorzystnych skutkach na lata decyzje przesądza przewaga kilku głosów radnych nierozumiejących co czynią (lub co gorsza rozumiejących) i nie powstrzymujących burmistrza przed niekorzystnymi dla nas wszystkich decyzjami. A na to pozwala im wszystkim bierność Andrychowian! A tutaj obywatel nie ma możliwości uczestniczyć nawet w sesjach rady bo są zdalne! Chyba aby przypadkiem nie skłonił do myślenia radnych innym trybem niż żąda wójt. Poza tym, to że ktoś nas źle potraktował usprawiedliwia złe traktowanie przez nas kogokolwiek innego?

rumcajs, 08.10.2021 21:49

Przykład idzie z góry: Zobaczcie ile się dopłaca do spółek skarbu Państwa np. LOTu albo do kopalń. Znam ludzi co bronią trwonienia pieniędzy na kopalnie tłumacząc , że mamy bezpieczeństwo energetyczne dzięki nim, a samemu kupują węgiel z Rosji/Ukrainy, bo jest tańszy.

Archanioł Michał, 08.10.2021 21:00

@beskidmały cóż mogę odpisać na takie postawienie przez Ciebie sprawy ( @FeelFree już to objaśnił ). Tak wiem , że w Ameryce już murzynów nie biją tylko przed nimi klękają. A do czytelników? Zmarnowane pieniądze z funduszu rozwoju!! Zmarnowane 8 mln złotych. O innych rzeczach nie wspomnę. Co do meritum Elektrociepłowni - Zdzisław ochoczo na nasze pieniądze naprawia swój błąd ZANIECHANIA.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 08.10.2021 14:19

To jest mały lokalny smrodek a jaki zapach zostawiają Ci z koryta z Warszawy, płakać czy się śmiać ?

FeelFree, 08.10.2021 14:07

Oho, beskidmaly brnie już rozpaczliwie w argumenty ad personam... w dodatku nie bacząc skąd się bierze źródło przypisywania komuś innemu zawiści... Czyli w kwestii argumentów merytorycznych to cieniutko, skoro używany jest już ostatni sposób nieuczciwej argumentacji?

beskidmaly, 08.10.2021 12:15

Mieszkasz nie w Andrychowie tylko na wiosce to cie boli ,ze mieszkancy Andrychowa bedą mieć cos fajnego czego ty u siebie nie będziesz miał.

Archanioł Michał, 08.10.2021 11:52

Utopione w stawie i wycince drzew a pozyskane z funduszu rozwoju 8 BANIEK mogło i POWINNO być przeznaczone na zadania własne, a nie na CHORE WIZJE. I tyle . A z pożyczonego to i Salomon nabuduje - ponad 80 BANIEK zadłużenia!! Wiesz ile kosztuje obsługa tego długu? Wyjdź z za biurka i podejdź na piętro do skarbniczki. I poinformuj nas ile to BANIEK rocznie. Ja obstawiam koło 5. Wiesz ile ZADAŃ można zrealizować, ZADAŃ a nie CHORYCH WIZJI.

beskidmaly, 08.10.2021 10:25

No wlasnie Archaniołku - Masz racje tylko ze na te jak nazwales te"chore wizje" w jednym przypadku pozyskane pieniadze zostaly w 100% a w drugiej ok 70%. Ciekawe ze ty bys nie bral pieniedzy ktore zostalbs za darmo. Jak bys chcial wiedziec jakie inwestycje sa wykonywane w Gminie to popros Radnego KK i przejedzcie sie po gminie bo on tez nie ma tych wiadomosci.Pozdrawiem!

Archanioł Michał, 08.10.2021 08:44

@beskidmały "Burmistrz moze niewykonac zadnej inwestycji w Gminie" trafiłeś w punkt, no właśnie o to chodzi by PRZESTAŁ WYKONYWAĆ TE SWOJE CHORE WIZJE i zaczął realizować ZADANIA WŁASNE o czym aktem prawnym przypomina @oshin22

oshin22, 08.10.2021 08:27

Dz.U.2021.1372 t.j. | Akt obowiązujący Wersja od: 27 lipca 2021 r. Art. 7. [Zadania własne gminy] 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego; 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz; 3a) działalności w zakresie telekomunikacji; 4) lokalnego transportu zbiorowego; 5) ochrony zdrowia; 6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych; 6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej; 7) gminnego budownictwa mieszkaniowego; 8) edukacji publicznej; 9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; 10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; 11) targowisk i hal targowych; 12) zieleni gminnej i zadrzewień; 13) cmentarzy gminnych; 14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego; 15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych; 16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej; 17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej; 18) promocji gminy; 19) współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; 20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. 1a. (uchylony). 2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy. 3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/samorzad-gminny-16793509/art-7 ->> :))))))) To może porozmawiać o jakości realizacji tych punktów LOL

beskidmaly, 08.10.2021 06:33

Zapewnienie energii cieplnej, elektrycznej i zaopatrzenie w wode jest zadaniem wlasnym Gminy. Wiec wymyslcie co ma zdrobic Gmina aby zaopatrzyc w cieplo ponad 10 tysiecy odbiorcow ciepla w jakie zaopatruje Cieplownia. Burmistrz moze niewykonac zadnej inwestycji w Gminie i wlos mu z glowy nie spadnie, ale musi wykonywac wszystkie zadania wlasne gminy.Madziu a czy przyadkiem twojego mieszkania miasto nie ogrzewa i twojego Zakolog i innych "Medrcow naszej Gminy".

Skalpel, 07.10.2021 21:48

Tym samym staliśmy się sponsorem ogrzewania w firmach Kaufland,Action,Rosman,Biedronka,BRW. Jakby mieli mało. Ciekawe czy po podpięciu galerii na Górnicy będziemy jeszcze więcej dokładać ze wspólnej gminnej kasy?

Archanioł Michał, 07.10.2021 18:44

@madzia tak ten sam Pan Mirek od telewizorów został "wybitnym" prezesem w spółce na chwiejnym, politycznie zależnym rynku energetycznym. No i "myśli", że sytuacja się zmieni, a swoje przemyślenia wiąże zapewne z przekonaniem, że Władimir Putin, który rozgrywa Europę na cacy, usłyszy jego błagalny głos.

FeelFree, 07.10.2021 18:23

Z naszego budżetu, czyli z pieniędzy nas wszystkich Mieszkańców władza wydaje kolejne miliony na coś co było jeszcze niedawno nierentownym prywatnym biznesem. Miało być za to rentownym, gminnym interesem xD. Zamiast środków na drogi, ścieżki rowerowe, szkoły, przedszkola, świetlice środowiskowe itd. itp. i inne wydatki na które powinny zostać wydane nasze wspólne pieniądze i na które to cele innych środków już nie mamy, płynie kasa do przejętej dzięki staraniom władzy firmie ! Ile można wykonać metrów ścieżki rowerowej -dajmy na to- za bańkę ? Ktoś wie? Wielkie dzięki od biernie przyglądających się Andrychowian. Co nam wójtowie i radni jeszcze zafundujecie z naszego budżetu póki posiadacie nadaną Wam naszymi głosami władzę? Jakież to jeszcze perły inwestycyjne kryjecie w zanadrzu ???

madzia, 07.10.2021 17:12

Które to już dawno dofinansowanie do tej spółki?

madzia, 07.10.2021 17:11

Czy pan jaki jest prezesem tej spółki to ten sam o którym Andrychowianie mówią że zajmował się naprawą telewizorów?

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 07.10.2021 15:09

Jak coś już raz upadło to ciągle będzie się płaszczyć o więcej kasy. Kto miał zarobić już zarobił, teraz to będzie kula u nogi

Turboplazmotron, 07.10.2021 14:25

Wystarczyły dwa lata aby spółka straciła płynność finansową. Takich prezesów nam potrzeba brawo.