reklama

Władze Andrychowa szukają firmy, która dokończy Staw Anteckiego

Gospodarka, Wiadomości, 31.07.2022 15:29, eł
Czy wreszcie uda się doprowadzić to przedsięwzięcie do finału?
Władze Andrychowa szukają firmy, która dokończy Staw Anteckiego

Choć nie brak takich mieszkańców Andrychowa, którzy uważają, że rewitalizacja Stawu Anteckiego to inwestycja kompletnie niepotrzebna, nie da się ukryć, iż rozpoczęte przy niej prace cieszyły się sporym zainteresowaniem. I wiele jest osób, które niecierpliwie czekały na ich finał. Może w końcu się tego doczekają. Ruszył bowiem przetarg na dokończenie rozpoczętego przedsięwzięcia.

O problemach z realizacją inwestycji pisaliśmy już wielokrotnie od chwili, gdy wyszło na jaw rozwiązanie umowy między jej wykonawcą a zleceniodawcą, czyli gminą Andrychów. Odstąpiły od niej obie strony. Każda argumentowała to poważnymi uchybieniami drugiej. Do tej pory nie doszło między nimi do konsensusu, choć wykonawca - firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia wyszła z propozycją polubownego zakończenia sporu. Tak się jednak nie stało, gdyż negocjacje utknęły w martwym punkcie.

Kilka dni temu władze andrychowskiej gminy ogłosiły przetarg na dokończenie inwestycji. Wybrany w nim wykonawca będzie miał za zadanie wykonać ją w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wprawdzie projekt dla tego przedsięwzięcia już istnieje, opracowała go bowiem firma Arco, ale zdaniem włodarzy Andrychowa jest on niekompletny, a zaproponowane w nim rozwiązania są niepoprawne. - Uważamy, że na etapie jego opracowania popełniono błędy w części dokumentacji hydrologicznej – tłumaczył wiceburmistrz Mirosław Wasztyl na sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się 23 marca tego roku. Natomiast zdaniem przedstawicieli firmy Arco są to zupełnie nieuzasadnione zarzuty. Jak zapewniają, dokumentacja projektowa nie zawiera żadnych wad.

Niemniej władze gminy twardo stoją na swoim stanowisku. Nie zechciały odkupić dokumentacji od jej autora i oczekują, że nowy wykonawca opracuje własną na podstawie udostępnionego przez zamawiającego programu funkcjonalno-użytkowego, przygotowanego przez Wojciecha Ciejkę.

Jeśli chodzi o prace budowlane, nowy wykonawca będzie miał między innymi za zadanie makroniwelację terenu zbiornika wraz z robotami profilującymi jego dno, budowę grobli, a na nich tras pieszo-rowerowych, kładek i pomostu, a także wykonanie urządzeń wodnych zasilających i odwadniających zalew oraz strefy rekreacyjnej dla dorosłych i dzieci. Będzie musiał też zadbać o oświetlenie terenu, zainstalowanie monitoringu, nasadzenie zieleni, dostawę i montaż obiektów małej architektury wraz z wyposażeniem, etc.

Czas na składanie ofert w przetargu upłynie 18 sierpnia o godz. 9.00. Wyłoniony w nim wykonawca będzie musiał uwinąć się z wszystkimi pracami, by zdążyć z ich przeprowadzeniem w terminie, który upłynie 30 sierpnia przyszłego roku.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

puk puk , 01.08.2022 19:25

@Zakolog, hazard niesie za sobą ryzyko! myślisz że tu jest jakieś ryzyko? poza ryzykiem wydania kolejnych ciężkich milionów?! (Kogo to obchodzi ?) Naszych pieniędzy. GURU Andrychowskich inwestycji na pewno nie bierze tego pod uwagę, ktoś odebrał wadliwą dokumentację, ktoś podpisał i nie wie co, gdzieś był błąd... itd., kolejny milion na staw, następny na strefę, trochę milionów do elektrowni... itd., NIC SIĘ NIE STAŁO, POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO... Kolejny przetarg kolejne dołożone miliony. NIC SIĘ NIE STAŁO, POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO...

Zakolog, 01.08.2022 07:56

@FeelFree - Gdybym musiał przewidzieć w tym naszym magistrackim kasynie wynik, która firma zwycięży w grze o dokończenie stawu Anteckiego, to bez wahania postawiłbym na firmę ARCO. Uznałbym, iż te przetargi służą jedynie rynkowej wycenie dokończenia tego stawu. Oczywiście każda inwestycja sygnowana przez naszego Wójta jest grą hazardową i można jedynie próbować określić stopień prawdopodobieństwa wyników tych gier. Ale jako to się mówi kto nie gra nie wygrywa i w przypadku przegranej musi przepraszać beskidmałego, ale za to dreszczyk emocji jest bezcenny.

puk puk , 31.07.2022 18:58

A ja się pytam kiedy zostanie nieudolny kierownik "1ooo" koncepcji usunięty ze stanowiska ? szukam i szukam i szukam i szukam inwestycji w której GURU brudnego Andrychowa nie poniósł porażki ??? "Tym miastem rządzą nieudacznicy." cóż, nic do dodania @Kola

hebes1125, 31.07.2022 16:15

A ja się pytam kiedy zostaną zabezpieczone druty wystające ze zniszczonego płotu na ogródkach działkowych? I gdzie są pieniądze za las?

FeelFree, 31.07.2022 15:46

Tytuł artykułu proponuję zmienić na: "Władze Andrychowa szukają frajera, który dokończy wójto-wizję Stawu Anteckiego." Firma, która podejmie się quasi-intratnej współpracy z ekipą wójta musi tylko wziąć pod uwagę, że: władze miasta w każdej chwili mogą zerwać umowę, mogą nie zapłacić za spartaczone zdaniem któregoś z wójtów prace, mogą nie podjąć negocjacji i propozycji polubownego rozwiązania w razie konfliktu, oraz być gotowa, że każda sprawa, która nie pójdzie po myśli wójta trafi do sądu i będzie się wlokła potem latami w sądzie, w czym wójt i gmina mają już spore doświadczenie. Oraz, że PiS będzie we wszystkim przeszkadzał xD. Jak kto się na pisze na takie atrakcyjne warunki to zapraszamy do złożenia oferty. Aha, jeszcze należy wziąć pod uwagę potencjalne obsmarowywanie firmy w miejscowych gazetkach i portalach czyli szarganie wizerunku firmy do końca kadencji obecnych władz. To ostatnie jest bezpłatnym gratisem nieujętym w przetargu o trybie: "zaprojektuj i wybuduj, nie podskakuj nam, bo zawsze mamy rację, spróbuj nie zbankrutować". Szczegóły współpracy firm z miastem w odniesieniu do strategicznych inwestycji jaśnie-nam-póki-co-wójtujących można uzyskać w firmie Tombet, oraz Arco System. Pozdrawiamy. Mieszkańcy.

Kola, 31.07.2022 15:05

Tym miastem rządzą nieudacznicy.