W Wadowicach powstanie kolejna obwodnica za 73 mln zł. A co z budową BDI?

, Gospodarka, Wiadomości, 10.10.2019 13:49,
Nowe informacje w sprawie planowanej inwestycji.
W Wadowicach powstanie kolejna obwodnica za 73 mln zł. A co z budową BDI?

W czwartek (10.10) w siedzibie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisana podpisane zostało porozumienie w sprawie „Budowy południowej obwodnicy Wadowic w ciągu dk 28”. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 73 mln zł. Z tego tylko 4 mln będzie musiała wyłożyć ze swojego budżetu gmina Wadowice, reszta zostanie sfinansowana z budżetu GDDKiA.

Podczas czwartkowej konferencji minister Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny dla budowy południowej obwodnicy Wadowic. A Tomasz Pałasiński, dyrektor GDDKiA w Krakowie oraz Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic podpisali porozumienie dotyczące przebiegu realizacji i finansowania całego zadania.

- To porozumienie gwarantuje nam sfinansowanie tak potrzebnej i długo wyczekiwanej przez wszystkich mieszkańców naszego regionu inwestycji. Jestem po prostu szczęśliwy. Przed nami dużo pracy, ale ten pierwszy najtrudniejszy i najważniejszy krok właśnie wykonaliśmy. Mamy pieniądze – mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic i dodaje żartobliwie, że w ministerstwie infrastruktury mają go już chyba dość.

Podczas spotkania minister A. Adamczyk zapewnił, że południowa obwodnica Wadowic nie jest obietnicą. – Ten dokument, który dzisiaj podpisuję sprawia, że ta droga powstanie. Ogromnie się cieszę, nie tylko ze względu na mieszkańców Wadowic, ale wszystkich kierowców, którzy tranzytem przejeżdżają przez papieskie miasto. Stracili, stojąc w korkach, mnóstwo czasu, teraz to się zmieni – zapewniał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dzięki tej inwestycji zostanie odciążony ruch głównie na ulicy Lwowskiej, Putka i al. M.B. Fatimskiej oraz ulicy Zegadłowicza w Wadowicach.

Inwestycja obejmie budowę odcinka obwodnicy klasy GP (Główna o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 1,45 km od ronda gen. Leopolda Okulickiego na DK 52 do ul. Zegadłowicza (DK 28) na włączeniu do projektowanej drogi S52, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

- BDI jest również tematem, nad którym pracujemy. Robimy wszystko, by ta trasa powstała. Do tej pory była stopowana przez protesty, ale teraz burmistrz Wadowic dał dla BDI zielone światło, więc będziemy działać - przekonywał w czwartek minister Adamczyk.

Jak informuje wadowicki magistrat, pierwszy etap inwestycji bierze na siebie Gmina Wadowice, która poniesie w 100 procentach koszty przygotowania zadania. Składa się na niego opracowanie dokumentacji projektowej dla całości przedsięwzięcia oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Do zadań gminy zgodnie z podpisanym dokumentem należy również m.in. wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte na mocy decyzji ZRID. Szacowany koszt tych wszystkich działań, który poniesie Gmina Wadowice to 4 mln zł.

Później, w myśl porozumienia, GDDKiA sfinansuje w 100 procentach roboty budowlane. Ich koszt oszacowany został na kwotę 69 mln zł.

- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza łopata zostanie wbita w 2024 roku. Najważniejsze jest, że to porozumienie zapewnia nam finansowanie inwestycji, bez wątpienia najdroższej w historii Wadowic – podkreślał Bartosz Kaliński.

Bartosz Kaliński w ramach symbolicznego podziękowania ministrowi Adamczykowi oraz dyrektorowi Pałasińskiemu wręczył pióra z logiem Wadowic.


źródło: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy