reklama

W tych miastach regionu powstaną nowe obwodnice. Najpierw w...

Gospodarka, Wiadomości, 21.10.2022 19:47, foto: UM Oświęcim
W najbliższych latach powinna poprawić się sytuacja na drogach w niektórych miastach regionu.
W tych miastach regionu powstaną nowe obwodnice. Najpierw w...

Wkrótce rusza budowa nowej obwodnicy Oświęcimia. - W najbliższych dniach przekażemy plac budowy wykonawcy i rozpoczniemy roboty - informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po wybudowaniu obwodnicy, z centrum Oświęcimia powinny zniknąć uciążliwe korki, prawdziwa zmora miejscowych kierowców, jak i przejeżdżających tranzytem przez Oświęcim.

Obwodnica Oświęcimia ma mieć ponad 9 km długości i przechodzić będzie przez trzy nowe mosty: na Wiśle, Sole i Młynówce oraz tunel kolejowy. Dwujezdniowa obwodnica ma zaczynać się na wysokości Bojszów. Przebiegać będzie mostem na Wiśle przez Pławy, następnie tunelem pod torami kolejowymi, ulicą Ostatni Etap.


Na granicy Oświęcimia i Rajska przetnie ulicę Legionów, dalej przejdzie nowym mostem przez Sołę na wysokości ogródków na Kamieńcu i przez ulicę Jagiełły, później granicą stawu Adolfin, obok ogródków Stare Stawy i za Castoramą włączy się do drogi krajowej 44.

Na przebiegu obwodnicy Oświęcimia są planowane węzły: przy ulicy Legionów łączący się z drogą w kierunku Brzeszcz, przy ulicy Jagiełły z drogą na Kęty i przy ulicy Zatorskiej za Castoramą, ułatwiający zjazd w kierunku północnej obwodnicy miasta i Zatora.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Koszt szacowany jest na ok. 468 mln zł, sfinansowany w znacznej części z pieniędzy europejskich. Według wstępnego harmonogramu budowa ma zakończyć się w 2024 roku.

Obwodnica Oświęcimia będzie częścią nowego odcinka trasy S1 Bielsko-Biała - Oświęcim, którego budowa niedawno ruszyła. Więcej na ten temat: Ruszyły prace na budowie trasy S1 Bielsko-Biała - Oświęcim

Co z innymi obwodnicami?

Nowa obwodnica Wadowic

Trwa opracowywanie dokumentacji dla obwodnicy Wadowic. Na podstawie porozumienia zawartego 23 października 2019 r. z samorządem Wadowic etap dokumentacyjny prowadzony jest przez Gminę. W lutym 2022 r. wybrano wariant II jako rozwiązanie preferowane. 21 kwietnia 2022 r. złożono wniosek do Urzędu Miasta i Gminy Wadowice o wydanie decyzji środowiskowej. - Przewidujemy uzyskanie tej decyzji w I połowie 2023 r - informuje Iwona Mikrut.

Obwodnice Zatora, Makowa Podhalańskiego, Kęt

W styczniu 2020 r. podpisano umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej obwodnicy Zatora. - W tym roku planujemy ogłoszenie przetargu na budowę tej obwodnicy. - informuje Iwona Mikrut.


W październiku 2021 r. odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami Makowa Podhalańskiego i Suchej Beskidzkiej w sprawie budowy obwodnicy, a w tym roku dokumentacja zostanie poddana ocenie. 

W przyszłym roku ruszy budowa kolejnego obwodnicy Kęt.

Co jeszcze? W planach, już od wielu lat, jest jeszcze budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli nowej drogi ekspresowej Bielsko-Biała - Głogoczów przez Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowskiej. Jej budowa ma zakończyć się w 2030 roku.

Więcej na ten temat:: Co się dzieje z planami budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?


źródło: GDDKiA Kraków, UM Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jepetto, 22.10.2022 13:24

"nowe obwodnice" Andrychów nie ma nawet starej ;)