reklama
reklama

W poniedziałek ruszają wypłaty dodatku węglowego

Gospodarka, Wiadomości, 24.09.2022 14:45, red
Kęty to jedna z pierwszy gmin w regionie, której samorządowcy w miarę szybko "ogarnęli" formalności.
W poniedziałek ruszają wypłaty dodatku węglowego
Kilka dni temu na konta gmin wpłynęły pieniądze na wypłatę tzw. dodatku węglowego. Pieniądze - 3000 zł na gospodarstwo - mogą być wypłacane mieszkańcom, jeśli radni podejmą uchwałę w sprawie wprowadzenia funduszy (w przypadku gminy Kęty jest to w sumie 12 393 000 zł) do budżetu gminy.

Kęty to jedna z pierwszy gmin w regionie, której samorządowcy w miarę szybko "ogarnęli" tę formalność. Obrady Rady Miejskiej w Kętach odbyły się w piątek, 23 września. Podjęto uchwałę. Od poniedziałku urząd będzie przesyłał pieniądze na konta mieszkańców. Oczywiście nie wszystkim od razu. Do zrealizowania jest kilka tysięcy przelewów, bo tyle wniosków złożyli mieszkańcy. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną mieszkańcy, którzy wnioski składali w pierwszych dniach ich przyjmowania, w drugiej połowie sierpnia.

- Samorząd Gminy Kęty był przygotowany, by po otrzymaniu pieniędzy od Wojewody niezwłocznie uruchomić wymagane procedury i jak najszybciej ruszyć z wypłatami – mówił burmistrz Kęt Krzysztof Jan Klęczar.


Władze Kęt przypominają, że że nowelizacja ustawy o dodatku węglowym wprowadza zasadę, że w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Ponadto dodano zapis umożliwiający odrzucenie wniosków o dodatek węglowy, jeśli zostały one złożone przez kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem.

Dopłatę otrzyma tylko wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski nie będą rozpatrywane. W przypadku budynków wielorodzinnych, odrębne gospodarstwa domowe zamieszkujące poszczególne mieszkania mają prawo do dodatku węglowego – jeśli stanowią odrębne lokale mieszkalne.

Według znowelizowanych przepisów prawa organ ma obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy.

Wniosek o dodatek węglowy można składać do dnia 30 listopada 2022 roku. w Urzędzie Gminy Kęty – w siedzibie Wydziału Świadczeń przy ul. Sobieskiego 19 lub w dodatkowym punkcie obsługi - w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.


Można już także składać wnioski o dodatek w przypadku wykorzystywania innych źródeł ciepła:

  1. 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
  2. 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
  3. 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  4. 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

źródło: UG Kęty

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy