Niemałym falstartem rozpoczęła się działalność Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie, które zostało hucznie otwarte 19 lutego z udziałem sporej grupy polityków PiS. Ale rodzice pierwszych pacjentów, którzy już następnego dnia zaczęli szturmować drzwi placówki, pocałowali tylko klamkę. Dopiero w kwietniu centrum otworzy dla nich podwoje.
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Wtedy, kiedy zostało „otwarte”, nie miało jeszcze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i niewielkie szanse na uzyskanie go w tym roku (pisaliśmy o tym tutaj). Po co zatem przygotowana z wielką pompą uroczystość otwarcia?
- Wydarzenie, które odbyła się 19 lutego w Andrychowie dotyczyło podsumowania projektu przebudowy budynków szpitala w trakcie czterech ostatnich lat. Przeznaczono na ten cel środki w wysokości niemal 35 milionów złotych. W ramach projektu placówka została gruntownie zmodernizowana, co znacząco podniosło stan techniczny wszystkich budynków. Przebudowa szpitala umożliwiła także stworzenie przestrzeni do rozszerzenia działalności szpitala o realizację świadczeń dla dzieci i młodzieży - wyjaśniła nam na początku marca rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd.
Gdy napisaliśmy o falstarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie, temat szybko podchwyciły ogólnopolskie media. O sprawie zrobiło się głośno, co prawdopodobnie przyspieszyło ogłoszenie przez NFZ konkursu ofert na udzielanie świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Został on już rozstrzygnięty, dzięki czemu placówka w Andrychowie może zacząć przyjmować pacjentów już 2 kwietnia.
- Będzie to szesnaste centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (drugi poziom referencyjny) w Małopolsce. Przypomnę, że w przypadku dzieci czy nastolatków zmagających się z trudnościami psychicznymi, model opieki jest podzielony na trzy tak zwane poziomy referencyjne. Taki podział pozwala rozpocząć leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń, zanim niezbędna stanie się farmakoterapia czy pobyt w szpitalu i dostosować wsparcie do chorego. W ramach każdego poziomu placówki udzielają bowiem pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.
Jak tłumaczy, pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, do których można się zgłosić bez skierowania. - Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je lecznice z drugiego poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ostatni, trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których jest niezbędny całodobowy pobyt w szpitalu – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.
Placówka w Andrychowie będzie mogła pomóc około 40 osobom dziennie. Jej oferta ma obejmować poradnictwo psychiatryczne i psychologiczne, różne formy terapii, w tym indywidualną, rodzinną i grupową, rehabilitację oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.
Foto: WB
cath, 29.03.2024 10:50
Bo to fuszerka PiSu
cath, 29.03.2024 10:50
Akurat tego bym w tym miejscu nie pisal.
NAJLEPSZA ZMIANA !!!, 28.03.2024 23:22
Pani Ewelina Szypuła to jedyna kandydatka którą może pomóc w tej kwestii. Musimy na nią głosować 7 kwietnia