reklama
reklama

W końcu rozpocznie działalność "otwarte" w lutym (ale nadal nieczynne) Centrum Zdrowia Psychicznego

Gospodarka, Wiadomości, 28.03.2024 09:23, eł
To będzie szesnasta taka placówka w Małopolsce.
W końcu rozpocznie działalność

Niemałym falstartem rozpoczęła się działalność Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie, które zostało hucznie otwarte 19 lutego z udziałem sporej grupy polityków PiS. Ale rodzice pierwszych pacjentów, którzy już następnego dnia zaczęli szturmować drzwi placówki, pocałowali tylko klamkę. Dopiero w kwietniu centrum otworzy dla nich podwoje.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. Wtedy, kiedy zostało „otwarte”, nie miało jeszcze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i niewielkie szanse na uzyskanie go w tym roku (pisaliśmy o tym tutaj). Po co zatem przygotowana z wielką pompą uroczystość otwarcia?

- Wydarzenie, które odbyła się 19 lutego w Andrychowie dotyczyło podsumowania projektu przebudowy budynków szpitala w trakcie czterech ostatnich lat. Przeznaczono na ten cel środki w wysokości niemal 35 milionów złotych. W ramach projektu placówka została gruntownie zmodernizowana, co znacząco podniosło stan techniczny wszystkich budynków. Przebudowa szpitala umożliwiła także stworzenie przestrzeni do rozszerzenia działalności szpitala o realizację świadczeń dla dzieci i młodzieży - wyjaśniła nam na początku marca rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd.

Gdy napisaliśmy o falstarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie, temat szybko podchwyciły ogólnopolskie media. O sprawie zrobiło się głośno, co prawdopodobnie przyspieszyło ogłoszenie przez NFZ konkursu ofert na udzielanie świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Został on już rozstrzygnięty, dzięki czemu placówka w Andrychowie może zacząć przyjmować pacjentów już 2 kwietnia.

- Będzie to szesnaste centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (drugi poziom referencyjny) w Małopolsce. Przypomnę, że w przypadku dzieci czy nastolatków zmagających się z trudnościami psychicznymi, model opieki jest podzielony na trzy tak zwane poziomy referencyjne. Taki podział pozwala rozpocząć leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń, zanim niezbędna stanie się farmakoterapia czy pobyt w szpitalu i dostosować wsparcie do chorego. W ramach każdego poziomu placówki udzielają bowiem pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Jak tłumaczy, pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, do których można się zgłosić bez skierowania. - Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je lecznice z drugiego poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ostatni, trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których jest niezbędny całodobowy pobyt w szpitalu – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.

Placówka w Andrychowie będzie mogła pomóc około 40 osobom dziennie. Jej oferta ma obejmować poradnictwo psychiatryczne i psychologiczne, różne formy terapii, w tym indywidualną, rodzinną i grupową, rehabilitację oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 29.03.2024 11:50

Bo to fuszerka PiSu

cath, 29.03.2024 11:50

Akurat tego bym w tym miejscu nie pisal.

NAJLEPSZA ZMIANA !!!, 29.03.2024 00:22

Pani Ewelina Szypuła to jedyna kandydatka którą może pomóc w tej kwestii. Musimy na nią głosować 7 kwietnia