reklama
reklama

Tona liści = tona węgla. Skąd taka cena w Andrychowie?

Gospodarka, Wiadomości, 03.10.2021 10:50, DK
Dlaczego tak drogo?
Tona liści = tona węgla. Skąd taka cena w Andrychowie?
Ceny za wywóz śmieci stale rosną. W Andrychowie jest to już 24 zł miesięcznie za osobę miesięcznie.

Tymczasem - jak poinformował nas jeden z mieszkańców - za wywóz liści miał zapłacić jak za woły. Za wywóz tony liści do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zapłacimy 550 złotych, o ile liście NIE SĄ SPAKOWANE. Jeżeli liście umieścimy w workach na śmieci, zapłacimy za tonę o ponad 200 złotych więcej.

- Liście w okresie jesiennym ważą swoje. Są mokre, brudne i ciężkie. Wychodzi więc na to, że chcąc pozbyć się 3 worków liści, muszę zapłacić kilkadziesiąt złotych -informuje nas mieszkaniec.

Dlaczego tak drogo?

Tak wysoka stawka rzeczywiście figuruje w cenniku, ale to nie oznacza, że każdy musi ją płacić.

- Pobieramy opłatę jedynie od osób, które nie należą do systemu, nie mają podpisanej umowy na wywóz śmieci. Zabezpieczamy w ten sposób naszych mieszkańców, którzy opłacają składki. Każdy z naszych mieszkańców może przywieźć do PSZOK nieograniczoną ilość zielonych odpadów. Punkty nie przyjmują jedynie odpadów, których ilość lub rodzaj wskazują, że pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej. Inna sprawa to odpady poremontowe - tych przywieźć można do 600 kg. Gdybyśmy przyjmowali np. odpady zielone, bez sprawdzenia czy przywiózł je mieszkaniec wtedy każdy spoza gminy mógłby przywozić odpady, a to oznaczało by znaczny wzrost kosztów. Odpady z PSZOK musimy przecież przewieźć na wysypisko w Choczni - to również generuje koszty - informuje Bogdan Sroczyński, kierownik PSZOK w Andrychowie.

Oznacza to, że każdy mieszkaniec który opłaca składki za wywóz śmieci, nie kompostuje odpadów zielonych na własnej posesji (i nie wnosi w związku z tym niższej opłaty) , nie musi płacić za liście, trawę czy inne zielone odpady zawiezione do PSZOK.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 03.10.2021 16:00

ZGK i wszystko jasne. Najgorzej zarządzana firma jaką znam. I tak będzie dopóki opłaty za śmieci będą zobowiązaniem publicznym o charakterze podatkowym. Jeśli pieniądze pójdą za Klientem to śmiecio mafia będzie mocno ograniczona...

Skalpel, 03.10.2021 12:51

Niestety nadal dużo odpadów poremontowych ląduje w okolicznych potokach i lasach. A wystarczyło by je odbierać od mieszkańców podobnie jak odpady wielkogabarytowe ale tu nie chodzi o ekologię i ogóle dobro tylko o kasę .