reklama

Ten zabytek można kupić za – bagatela - 22 miliony złotych...

Gospodarka, Wiadomości, 31.08.2022 12:00, eł

Oferta dla wizjonera-dewelopera – tak reklamowany jest wystawiony na sprzedaż obiekt.

Ten zabytek można kupić za – bagatela - 22 miliony złotych...

Blisko dwustuletni zabytek w Wadowicach po raz kolejny został wystawiony na sprzedaż. To budynek dawnych koszar wojskowych 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w którym później przez wiele lat działał Herbapol. Prywatna spółka chciałaby dostać za niego 22 mln zł.

Okazały gmach, wznoszący się przy dzisiejszej ulicy Lwowskiej, powstał w 1827 roku jako koszary dla batalionów austriackiego 56. pułku piechoty. To dwupiętrowy budynek na planie kwadratu, o wymiarach 90 na 90 metrów. Sporą jego atrakcję stanowi duży dziedziniec pośrodku, otoczony arkadowymi korytarzami. W 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, przemianowano stacjonującą tam jednostkę wojskową na 12 Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej.

Do dziś niektórzy mieszkańcy Wadowic nazywają ten obiekt koszarami, choć znacznie więcej osób pamięta go jako siedzibę Herbapolu, który działał tam później. Od 1982 roku gmach wpisany jest do rejestru zabytków, razem ze stojącym przed nim pomnikiem żołnierzy 12 Pułku Piechoty i otoczeniem.

Budynek widoczny, charakterystyczny i rozpoznawalny (największy historyczny obiekt tego typu w regionie). Stanowi unikalny przykład budownictwa militarnego – koszarowego o pierwotnie zachowanej bryle, układzie i wystroju wnętrz. Zbudowany jest w stylu neoklasycznym, o surowej, harmonijnej architekturze” - czytamy w opisie oferty sprzedaży.

Wynika z niego również, że wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na przebudowę obiektu. Jest też gotowy projekt planowanych w nim prac, któremu towarzyszy pozwolenie na rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku na potrzeby obiektu handlowo-usługowego.


Foto: otodom.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy