reklama
reklama

Rośnie napięcie wokół budowy nadajnika na osiedlu

Gospodarka, Wiadomości, 07.04.2023 19:50, red
Mieszkańcy przedstawili właśnie swoje stanowisko w tej sprawie.
Rośnie napięcie wokół budowy nadajnika na osiedlu
W Wadowicach rośnie napięcie wokół budowy kolejnych nadajników telekomunikacyjnych na osiedlach. Protest wobec takie budowy nadajnika złożyli mieszkańcy osiedla Pod Skarpą w Wadowicach. Nie zgadzają się na budowę masztu na jednym z budynków.

Do Starostwa Powiatowego w Wadowicach, które proceduje wniosek o pozwolenia na budowę, trafiło właśnie stanowisko w sprawie planowanej budowy na osiedlu Pod Skarpą. Poniżej treść tego wystąpienia:

"Szanowni Państwo,
Zwracamy się do Państwa, aby wyrazić swój sprzeciw wobec budowy stacji bazowej w Wadowicach na osiedlu Pod Skarpą bez uwzględnienia stanowiska okolicznych mieszkańców.

UZASADNIENIE:
Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi, nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców (EMFscientist.org- na dole strony można ustawić język na polski- Polish), którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych (1).

Długoterminowy wpływ stacji bazowych można jedynie zaobserwować po fakcie. Takie obserwacje miały już miejsce. Pokazały one, że mamy do czynienia ze statystycznie znaczącym wzrostem negatywnego wpływu na zdrowie w przypadku osób mieszkających w promieniu mniejszym niż 500 metrów od stacji bazowych. Profesor Alicja Bortkiewicz wraz z 5-cioma innymi naukowcami dokonała przeglądu 10 badań opisujących wpływ stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wynik tej analizy został opublikowany w czasopiśmie “International Journal of Occupational and Environmental Health” w artykule pt. „Dowody epidemiologiczne na zagrożenie dla zdrowia ze stacji bazowych telefonów komórkowych” („Epidemiological Evidence for a Health Risk from Mobile Phone Base Stations”) (2). We fragmencie artykułu czytamy: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z 10 badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości <500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej przyjętych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą być nieodpowiednie do ochrony zdrowia populacji ludzkiej.”(2)

Obecnie wdrażana sieć 5G w Polsce (sieć Plus: 2600 MHz i sieć T-Mobile: obecnie 2100 MHz) jest zbliżona częstotliwościami do sieci 4G (zakres 1800 MHz), co już jest niepokojące, gdyż wiemy, że częstotliwości sieci 1-4G nie są obojętne dla zdrowia, co wykazali naukowcy we wspomnianym wcześniej apelu EMFscientist.org. W przyszłości w sieci 5G planowane jest dodanie wyższych częstotliwości, których działanie nie zostało do końca poznane.

Uważamy, że Polska i inne kraje powinny się skupić na rozwoju sieci przewodowej (światłowód), a także promowaniu jej zalet (np. mniejsze zużycie energii). W wielu przypadkach używanie sieci bezprzewodowych jest niepotrzebne i może zostać zastąpione łączem przewodowym, np.w domu czy w biurze można używać telefonu i internetu przewodowego.
Podajemy także link do reportażu, który ukazał się się TVP 15 czerwca 2020, gdzie przedstawiona została sytuacja mieszkańców jednej z miejscowości, gdzie udało się dogadać z operatorem sieci komórkowej i maszt nie powstał tam, gdzie miał powstać, gdyż sprzeciwiali się temu mieszkańcy. W raporcie tym wypowiada się także wspomniana wyżej prof. Bortkiewicz. https://vod.tvp.pl/video/alarm,15062020,48220540

Na naszej stronie stop5g.com.pl/maszty jest lista miejsc (aktualizowana na bieżąco) w Polsce, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko masztom telefonii komórkowej (nie tylko 5G). Na szczególną uwagę zasługuje działanie starosty krośnieńskiego: https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/10260-starosta-mowi-nie-dla-nadajnika-5g-w-korczynie
Z poważaniem,

W imieniu członków (około 400 podmiotów) Koalicji Polska Wolna od 5G (stop5g.com.pl):

Inż. Ogrodnictwa i Rolnictwa Patryk Włodarczyk

mgr inż. Ochrony Środowiska Katarzyna Stawińska
mgr inż Inżynierii Środowiska Aleksandra Poczęsna
mgr Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
Sir Julian Rose, rolnik ekologiczny, pisarz"

Inwestor, czyli sieć Play, twierdzi, że „budowa stacji bazowej w tej części Wadowic jest niezbędna, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do nowoczesnych i niezawodnych usług telekomunikacyjnych, które dają możliwość komfortowej pracy i nauki zdalnej oraz bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia. (…)

I dalej: "Obawy mieszkańców przed szkodliwym wpływem na zdrowie tego typu inwestycji wynikają najczęściej z braku specjalistycznej wiedzy na temat ich rzeczywistych oddziaływań, tendencyjnych niefachowych opinii i wywołanego nimi lęku przed wyolbrzymionym zagrożeniem. Dlatego by odpowiedzieć na wątpliwości i obawy mieszkańców, pragniemy z całą mocą podkreślić, że wszystkie instalacje radiotelekomunikacyjne podlegają restrykcyjnym normom określonym w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku. Określone w rozporządzeniu dopuszczalne poziomy PEM w środowisku obowiązują we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, tj. wszelkich miejscach, z wyjątkiem miejsc, do których dostęp ludności jest zabroniony lub niemożliwy bez użycia sprzętu technicznego
(...)
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

znanywmiescie, 08.04.2023 18:26

Nie wspomnę o promieniowaniu przenikliwym z kosmosu, neutrinach przechodzących przez nasze ciała i kancerujc nasze komórki czy DNA. A instalacja elektryczna w naszych mieszkaniach?? A telewizory, komputery i inne sprzęty??. Żeby nie wspomnieć o goownie jakie żrą naszpikowane chemią.Ale antena wysoko nad głowami przeszkadza. Ciemnogród francowaty.

cath, 08.04.2023 12:11

A co robi komorka co chwile logujaca się do słabego sygnału ze stacji bazowej.Raczej to znacznie większe zagrożenie.Kuchenki mikrofalowe ,dziesiątki sieci wi-fi w bloku-to nie przeszkadza?

znanywmiescie, 08.04.2023 11:14

Komórkę każdy chce mieć i internet 5G bez utraty zasięgu. Ale maszty i stacje przekaźnikowe to BEEE..... Ciemnogród francowaty.