reklama
reklama

Przegrane sprawy sądowe kosztowały gminę Andrychów ponad 4,3 mln zł!

Gospodarka, Wiadomości, 17.02.2024 17:17, eł

Tak wynika z odpowiedzi na interpelację złożoną przez jednego z radnych. Samorządowiec dociekał też, ile magistrat wydał na studia podyplomowe urzędników.

Przegrane sprawy sądowe kosztowały gminę Andrychów ponad 4,3 mln zł!

Na początku grudnia radny gminy Andrychów Maciej Kobielus złożył dwie interpelacje skierowane do burmistrza Tomasza Żaka. Odpowiedź na nie wpłynęła do biura Rady Miejskiej jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowana została z dużym poślizgiem.

W pierwszej interpelacji radny pytał o liczbę spraw sądowych prowadzonych przez Urząd Miejski w Andrychowie i jego jednostki organizacyjne od 2014 roku, a także w ilu z nich gmina poniosła porażkę i jakie koszty w związku z tym poniosła. Dociekał również, w ilu procesach magistrat korzystał lub nadal korzysta z usług zewnętrznych kancelarii prawnych i ile wydał na to pieniędzy.

Druga interpelacja Macieja Kobielusa dotyczyła studiów pracowników Urzędu Miejskiego na niepublicznej uczelni WSB w Dąbrowie Górniczej. Radny pytał, ile osób tam się dokształcało w latach 2018-2023 oraz w jakiej kwocie i na jakiej podstawie magistrat dofinansował im koszty nauki.

Na obydwie interpelacje Maciej Kobielus otrzymał jedną, długą odpowiedź podpisaną przez burmistrza Tomasza Żaka, której treść w całości publikujemy poniżej. Wynika z niej, że samych spraw sądowych, które prowadzi lub prowadziło biuro prawne urzędu od 2014 roku jest w sumie 282. Do tego dochodzi szereg innych, powierzonych kancelariom zewnętrznym i wymienionych w piśmie do radnego.

Niewiele z tych, które zostały już rozstrzygnięte, gmina przegrała. Jednak te zakończone niekorzystnym dla niej wyrokiem słono ją kosztowały. Jak dotąd, jest to kwota ponad 4,3 mln zł! Ogromną większość tych pieniędzy stanowią kwoty zasądzone od gminy w dwóch sprawach przegranych w 2019 roku oraz związane z nimi koszty procesów.

Z odpowiedzi przygotowanej dla radnego wynika, że w interesującym go okresie Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie miało 17 spraw sądowych i w siedmiu z nich poniosło sromotną porażkę. Były one związane głównie z niesłusznymi zwolnieniami pracowników. Przegrane procesy kosztowały tę instytucję 98 tys. zł.

Jeśli chodzi o studia podyplomowe urzędników w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, andrychowski magistrat dofinansował je pięciu osobom: burmistrzowi Tomaszowi Żakowi, jego zastępcy Wojciechowi Polakowi, skarbniczce gminy Dorocie Żywioł, dyrektorce biura burmistrza Agnieszce Gierszewskiej i kierowniczce Wydziału Administracji Marii Gondko. Wydał na to w sumie ponad 23,8 tys. zł. W większości przypadków dofinansowanie wyniosło 50 % kosztów czesnego. W przypadku Tomasza Żaka było trochę mniejsze – 38,5 %.

A dlaczego urzędnicy nie studiowali na własny koszt? Między innymi dlatego, że Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do ułatwienia pracownikom podnoszenia kwalifikacji – tak przynajmniej wynika z odpowiedzi burmistrza. Kwestię, jak wsparcie w tej dziedzinie ma wyglądać, reguluje natomiast jego własne zarządzenie z 2012 roku.Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Slonejezioro, 24.02.2024 12:45

Ale na drogę w Rzykach , gdzie było dofinansowanie 900 tys zł i trzeba było dołożyć z kasy gminy 300 tys. Pieniędzy nie było i dotację zwrócono . Trzeba tego szkodnika i jego Radę przegnać na zbity pysk 7 kwietnia 2024 roku, przy urnie wyborczej. Trzeba przypilnować wyborów bo tam w komisjach będą sami ludzie Żakolandii.

Andrychów, 19.02.2024 17:35

chyba mialo być mądrze a wyszło jak zawsze, nie ma znaczenia pod jakim nickiem #jestemchaosem

Bento, 19.02.2024 15:12

Dokształcanie się to żadna sensacja. Studiowanie, czy też jak wolą inni "kupowanie papierów" w WSB w Dąbrowie Górniczej z naszych podatków przez osoby prowadzące gminę ku ruinie należy już poddać ocenie społecznej i rozliczeniu przy wyborach. Każdy może ocenić sam, czy to bardziej jedno czy drugie. Oceny "Akademii" wystawione przez studentów, słuchaczy i jej byłych oraz obecnych pracowników są powszechnie dostępne w sieci. Rzetelne wpisy od bezwartościowych paszkwili przy odrobinie uważności można bez problemu odsiać. Dokształcanie się w dobrej uczelni, czy na profesjonalnym kursie, z wysoką motywacją własną, za pieniądze własne lub pracodawcy w celu zdobycia faktycznych kwalifikacji to zupełnie co innego i jest godne pochwały oraz naśladownictwa; jest bardzo normalne, pożądane, pożyteczne dla takiej osoby i społeczeństwa. Tu piszemy o wydawaniu publicznych pieniędzy na dyplomy i certyfikaty dla "samorządowców", które nie przekładają się na jakość zarządzania gminą z punktu widzenia Mieszkańca (tytuł artykułu). Są głównie reklamą władzy, w celu utrzymania władzy. Gdy wydajemy na edukację własną, własne pieniądze nasza to sprawa. Gdy pracodawca, jego inwestycja. Gdy władza wydaje swoją własną decyzją pieniądze z naszych podatków na swoje szkolenia to w naszym interesie jako płacących na to wszystko podatki jest posiadanie wyczerpującej wiedzy o tym, i nadzorowanie tego co robi władza, oraz w ostateczności wyciąganie z tego przy wyborach wniosków. P.S. A obowiązkiem radnego jest między innymi kontrolowanie pracy wójta. Taka praca. Wykonywana w naszym imieniu. Za nasze podatki.

Karola156, 19.02.2024 11:44

Lepiej sprawdźcie co w starostwie się dzieje. Nie trzeba być geniuszem zeby dotrzeć do dokumentów, które mówią, że wicestarosta otrzymała ponad 8 tys. zlotych kasy na studia na WSB!!!! To jest chyba 100% finansowania co raczej nie jest zgodne z procedurami??? Dla chętnych podrzucam link - 27 pismo od dołu do pobrania. Nie ma za co! https://bip.malopolska.pl/spwadowice,a,1538620,jacek-jonczyk.html

beskidmaly, 19.02.2024 07:09

Ja bym jeszcze sprawdził Kobielusa czy ten jego magister tez nie był refundowany?

kaczor, 19.02.2024 00:24

Oczywiście do sprawdzenia nie samo studiowanie dofinansowane przez podatnika na prywatnej uczelni z Dąbrowy choć z z odpowiedzi wynika że zajecia były w Wadowicach dzięki starostwu. Jestem pewny że każdy z tych co studiowali w tych warunkach dal radę!!! Tylko jakoś mogli pozapominac niektórzy... Etc. No ja bym takiego Burmistrza, Wiceburmistrza, Wicestaroste i reszty ekipy nie brał w ciemno tylko sprawdził wstępnie czy nadają się na różne stanowiska gdyby chcieli przejść do biznesu, zasiadać w radach nadzorczych czy cuś.... Ale to tylko takie moje... Powiedzmy że jestem jak niewierny Tomasz w tym przypadku:)

kaczor, 18.02.2024 23:50

swoją drogą studowanie na prywatnej uczelni do jakiego dopłaca podatnik.... Studiowanie polegające na tym że wykładowcy przyjeżdzają do starostwa bo tak wynika z odpowiedzi.... Mam nadzieję że nikt z tych którzy "pobierali" te studia nie bedzie się nimi za bardzo chwalił. Bo dla mnie cała ta sytuacja to trochę.... nie do chwalenia się. Racze do wielkiej weryfikacji gdyby ktoś z tych ludzi chciał np. zasiadać w radach nadzorczych i pobierać z tego tytyłu jakieś pieniądze Ma się rozumieć samo przez się to tylko moje skromne zdanie.

kaczor, 18.02.2024 23:45

radzio - z emocji chyba dałeś linka do swojego komputera. w każdym razie nie otwiera się. Ponieważ też jestem zainteresowany prawdą zapytam na podstawie Twoich słów (bo link nie otwiera się) - skąd wiesz ile podatnik dopłacił do studiów wicestarosty Beaty Smolec skoro sam piszesz że nie pominęto jej umowę?

radzio1997, 18.02.2024 22:47

I co ? załączono do odpowiedzi na interpelacje umowy, tak jak w Andrychowie, ale Starostwo pominęło umowę W-ce starosty. Nie wierze...? jak tak można ?, kto jest za to odpowiedzialny? nie udzielają odpowiedzi zgodnie z prawdą??

radzio1997, 18.02.2024 22:10

file:///C:/Users/hp476/Downloads/Odp._na_zapytania%20(1).pdf

radzio1997, 18.02.2024 22:10

file:///C:/Users/hp476/Downloads/Odp._na_zapytania%20(1).pdf

cath, 18.02.2024 20:59

Trochę off topic ale te nieszczęsne studia MBA w WSB w Dabrowie Górniczej to już jakaś plaga wsród samorządowców nie tylko w naszym powiecie.Pewnie jak swego czasu zdawanie prawka bodajże w Tarnowie albo Nowym Sączu.

robol, 18.02.2024 20:24

"Przeczytałem raz, następnie drugi raz, dla pewności trzeci raz, i nadal nie widzę tego słynnego pozwu, jaki wytoczyła Gmina Andrychów firmie Arco, za te 200 000,00, które między innymi dociekliwy radny Kobielus przyznał na sesji w dniu 26 października 2023! A o które wnioskował radny Guzdek, aby wykorzystać na edukację. Wtedy i dziś domyślam się, że radnemu Guzdkowi nie chodziło o edukację najwyższych urzędników w Andrychowskim magistracie. Maciusiu Kobielusie, chyba będziesz musiał ponownie złożyć interpelację w sprawie ilości postępowań sądowych w roku 2023, bo pan Burmistrz wyraźnie robi Cię w bambuk"

robol, 18.02.2024 20:24

z kim pójdzie Kobilus sie zobaczy. On mocno obrotowy jest z tego co pokazało życie. Ale jeżeli sugerujesz że "Beata" to żenska wersja "Tomasza" w braniu pieniedzy publicznych to poprosimy dowody. Konkrety a nie że bip starostwa i tyle. Podaj proszę link

radzio1997, 18.02.2024 19:32

ludzie czegoś tutaj nie rozumiem, Kobielus idzie z Beatą a pisze interpelację na koniec kadencji i wali koleżankę! Mianowicie to ona organizowała te studia, pracownicy z gminy Andrychów zgodnie z regulaminem z 2012 roku dostali dofinansowanie, Starostwo tez dofinansowało swoim pracownikom te studia tylko dlaczego W-ce starosta dostaje inną kwotę niż inni pracownicy ?? O co chodzi? Smolcowa dostaje na całe studia reszta pracowników tylko połowę dofinansowania tak jak w Andrychowie. Ludzie tam jest wał dopiero! wszystko jest na BiP Starostwa, Ale jaja!

Zakolog, 18.02.2024 12:52

@Archanioł Michał - Z tego zestawienia Tomasza naszego nie tylko wynika, że nie ma powództwa przeciwko Arko, ale jest znacznie weselej, ponieważ jest i to bardzo zaawansowane (2022 rok) powództwo Arko przeciw Gminie. Ciekawe na ile i kiedy Arko skasuje Gminę na kasę? Coś mi mówi, że nie będzie to tylko na waciki, ale znacznie więcej. Słyszałeś kiedykolwiek, aby Tomcio się chwalił, że w 2022 roku otrzymał pozew?

Archanioł Michał, 18.02.2024 12:03

@Zakolog ciekawa sprawa. W budżecie nie było kasy na proces z TOMBET, a mamy. Była na Arco , a nie ma.

Zakolog, 18.02.2024 11:42

@Archanioł Michał - Wtedy złamaliby regułę wydatkową art. 254 o finansach publicznych. Oni są cwani, ale nie głupi. Czyli jest znacznie gorzej, niż się wydaje.

Skalpel, 18.02.2024 11:04

Z tego kolejny raz wynika że radni nie wiedzą za czym głosują.

Archanioł Michał, 18.02.2024 11:04

@Zakolog z dat wynika, że oni tą kasę prawdopodobnie wydali na pozew przeciwko TOMBET ! Faktycznie zabawa trwa w najlepsze.

Skalpel, 18.02.2024 11:03

Tak dla przypomnienia czytelnikom https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-wyda-setki-tysiecy-zlotych-na-koszty-sadowe-i-prokuratorskie

Zakolog, 17.02.2024 22:49

I jeszcze słowo do naszego Tomaszka. Tomku drogi jak próbujesz robić przynajmniej ze mnie wała, to pamiętaj najważniejsze zawsze są drobne szczegóły. Na przykład takie jak datowanie, kiedy dokument wpłyną do Biura Rady Miejskiej, bo jeszcze nie wpłyną, ten fakt dopiero nastąpi 20.12.2024 roku. Oczywiście nie pytam, kto parafował to wpłynięcie, bo ta osoba na pewno jeszcze nie pracuje i trudno byłoby ją dziś znaleźć, skoro dokument jeszcze nie wpłynął. Widzę, że się Maciusiem świetnie bawicie, choć bardzo wątpię, aby Maciuś coś z tej zabawy skumał.

Zakolog, 17.02.2024 22:26

Przeczytałem raz, następnie drugi raz, dla pewności trzeci raz, i nadal nie widzę tego słynnego pozwu, jaki wytoczyła Gmina Andrychów firmie Arco, za te 200 000,00, które między innymi dociekliwy radny Kobielus przyznał na sesji w dniu 26 października 2023! A o które wnioskował radny Guzdek, aby wykorzystać na edukację. Wtedy i dziś domyślam się, że radnemu Guzdkowi nie chodziło o edukację najwyższych urzędników w Andrychowskim magistracie. Maciusiu Kobielusie, chyba będziesz musiał ponownie złożyć interpelację w sprawie ilości postępowań sądowych w roku 2023, bo pan Burmistrz wyraźnie robi Cię w bambuko. I chyba powinieneś się rozliczyć przed wyborcami z tych 200 000,00 za którymi głosowałeś, aby Burmistrz mógł wytoczyć sprawę Arco. Bo jak na razie ani kasy, ani sprawy nie ma.

Slonejezioro, 17.02.2024 22:12

Ta ekipa Burmistrza Żaka przypomina Bizancjum. Nie ważne ile wydają i tak za to zapłacą mieszkańcy. Otwórzcie w końcu oczy mieszkańcy Gminy i w najbliższych wyborach pokażcie Żakowi jego ekipie czerwoną kartkę i niech już zejdzie ze sceny ,