reklama

Ogłoszono przetarg na obwodnicę Makowa Podhalańskiego. Kiedy powstanie?

, Gospodarka, Wiadomości, 03.11.2020 16:30, INFORMACJA PRASOWA
Termin budowy jest jednak bardzo odległy.
Ogłoszono przetarg na obwodnicę Makowa Podhalańskiego. Kiedy powstanie?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28.

Od 3 listopada 2020 r. wykonawcy mogą się zapoznać z warunkami przetargu na platformie zakupowej GDDKiA (https://www.gddkia.gov.pl/pl/2785/zamowienia-publiczne-aktualne,oddzial-306). Oferty można składać do 4 grudnia 2020 r. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Całość prac podzielona została na dwa etapy.

Etap pierwszy obejmie wykonanie:

· studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej,

· materiałów środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU,

· dokumentacji geologicznej, hydrogeologicznej, geologiczno-inżynierskiej i uzyskanie opinii geotechnicznej,

· programu funkcjonalno-użytkowego wraz z warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych (WWIORB).

Na wykonanie etapu pierwszego przewidziane zostały 43 miesiące od daty podpisania umowy. Etap drugi stanowić będzie udzielanie odpowiedzi na pytania oferentów w trakcie procedury przetargowej na realizację inwestycji. Przewidziano na to 11 miesięcy.

- Obwodnica Makowa Podhalańskiego jest drogą, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy tego miasta. Powstanie ona dzięki rządowemu Programowi budowy 100 obwodnic. Każdy region naszego kraju zasługuje na rozwój, a Polacy mieszkający w każdej części kraju zasługują na lepszą jakość życia, czystsze powietrze i wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Średni ruch drogowy na odcinku drogi krajowej nr 28 przebiegającej przez Maków Podhalański, zgodnie z pomiarami z roku 2015, wynosi 12 865 poj./dobę. Tak duże natężenie ruchu wynika m.in. z faktu, że droga ta stanowi najkrótszy łącznik dla ruchu turystycznego pomiędzy Górnym Śląskiem a Zakopanem oraz przejściami granicznymi w Chyżnem na DK7 i w Jurgowie na DK49.

Realizacja obwodnicy Makowa Podhalańskiego spowoduje wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar centrum miasta, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości na DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne dla Makowa Podhalańskiego, w szczególności dla osób mieszkających w strefie oddziaływania tej drogi (ul. Wolności i ul. 3 Maja).

W 2005 r. powstało studium obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28. Przeanalizowano obszar obejmujący odcinek DK28 od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą w kierunku Zawoi i zarekomendowano przebieg obwodnicy. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć ok. 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt. Szczegóły opracowane zostaną zgodnie w dokumentacji projektowej.

Planowane parametry techniczne

· klasa techniczna drogi – GP,

· prędkość projektowa – 70 km/h,

· prędkość miarodajna – 90 km/h,

· przekrój poprzeczny – 1 x 2 pasy ruchu,

· szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

· szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,

· szerokość pasa drogowego – 15-30 m

· kategoria ruchu – KR5,

· nośność nawierzchni – 115 kN/oś.

Proces przygotowawczy: lata 2021-2024

Realizacja inwestycji: lata 2025-2029


źródło: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy