reklama
reklama

Odrzucony wniosek na budowę zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie

Gospodarka, Wiadomości, 06.03.2024 19:40, eł
Dobre wieści dla przeciwników tej inwestycji w Andrychowie.
Odrzucony wniosek na budowę zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie

Za tydzień (14 marca) odbędzie się ostatnia przed wyborami sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Samorządowcy mają wówczas głosować między innymi nad projektem rezolucji w sprawie przeprowadzenia w gminie referendum lokalnego. Chodzi o to, by dać mieszkańcom szansę na wypowiedzenie się, czy chcą powstania w Andrychowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Ale czy referendum w ogóle będzie potrzebne?

Kilkoro opozycyjnych radnych bardzo do niego dąży. Chcieli nawet, by w lutym zwołać sesję nadzwyczajną, aby jak najszybciej poddany został pod głosowanie przygotowany przez nich projekt rezolucji w sprawie referendum. Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski orzekł jednak, iż nie jest to sprawa tak wielkiej wagi, by nie mogła poczekać do najbliższych planowanych obrad. Te miały się odbyć końcem lutego, w końcu jednak zostały przesunięte na 14 marca.

Rezolucja jest apelem do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, by wraz z biurem prawnym magistratu przygotował na następną sesję Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia w gminie referendum lokalnego poświęconego instalacji zgazowania odpadów. Bez względu jednak na to, jak większość radnych odniesie się do tego tematu, nie ma szans na rychłą realizację w mieście takiej inwestycji.

Jak pisaliśmy niedawno, andrychowskiego zakładu termicznego przetwarzania odpadów nie ma na liście tych, których dofinansowanie jest pewne. Ale wykaz pozytywnie rozpatrzonych wniosków o dotacje na tego typu przedsięwzięcia mógł wtedy nie być jeszcze pełny. Znalazło się na nim tylko 17 z 39 inwestycji, których dofinansowanie zapowiadał wcześniej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Teraz mamy już potwierdzenie, że Andrychów żadnych pieniędzy na budowę tego zakładu nie dostanie. - Wnioski o dofinansowanie inwestycji pod nazwą „Budowa zakładu zgazowania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej oraz energetycznej w gminie Andrychów” zostały odrzucone na skutek negatywnej oceny według kryteriów jakościowych – poinformowała nas rzeczniczka prasowa NFOŚiGW Ewelina Steczkowska.

Obydwa wnioski złożyła powołana do realizacji tego przedsięwzięcia spółka Energia Andrychów. Na budowę zakładu mogła otrzymać 70,5 mln zł dotacji i prawie 89,3 mln zł pożyczki. Łączne koszty inwestycji byłyby prawdopodobnie dużo wyższe. Na różnych etapach włodarze Andrychowa podawali mocno rozbieżne kwoty. Najwyższa sięgała 330 mln zł.


Foto pod nagłówkiem: zdjęcie z dyskusji publicznej nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Andrychowie.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kukuruźnik, 12.03.2024 09:43

Wygląda, że sklecona naprędce spółka energia andrychów będzie teraz budować spalarnię bez dotacji. Ale nie martwcie się, znajdą się, może już są chętni prywatni inwestorzy, którzy razem z gminną spółką jakoś się dogadają i będą chcieli nam tą spalarnię wcisnąć. Niech nas nie uspokoi brak tego dofinansowania.

Feel Free, 12.03.2024 00:05

@Radni Gminy Andrychów WSZYSCY: Byłbym prawie zapomniał, obyście więc Wy, w imieniu nas wszystkich Mieszkańców, zgodnie ze ślubowaniem PAMIĘTALI w najbliższy czwartek, 14 marca 2024 roku te słowa... znamienne, ważne, takie przesiąknięte nadzieją i szczerością: "TRWAJĄ PROCEDURY I JA NIE WIEM JAK ONE SIĘ SKOŃCZĄ. Od ponad roku fachowcy znający się na tego typu technologiach procedują to wszystko w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. [...] Oczywiście trzeba spełnić wszystkie wymogi formalne, które pozwolą nam na otrzymanie tych pieniędzy. [...] Ale myślę, że warto powalczyć o te środki i o tą instalację ponieważ, to jest najnowocześniejsza, najbardziej ekologiczna, najbardziej innowacyjna technologia w tej chwili w Europie, a może i na świecie." [Tomasz Żak] - Cytat z wywiadu dla mamNewsa, Rozmowy przy kawie, 26.02.2024 17:45 P.S. Jakbyście mieli NADAL zamiar udawać, że nie wiadomo o co chodzi, to zapytajcie Tomasza, lub Mirosława, zależy, który zaszczyci Was swoją obecnością: jacy to konkretnie fachowcy procedują i czy drogo biorą za swe drogocenne usługi ? Bo wydzwania do mnie codziennie od dwóch tygodni pani gubernator Yuriko Koike, a ja nawet nie wiem jak się pochwalić tym co nas wkrótce czeka... przyznam, że bardzo też prosi o telefon do tych znamienitych fachowców. Ponagla bardzo, mówi, że nie ma zbyt dużo czasu na to. Nie musicie tu odpisywać, do BIP-u wrzućcie dla potomności. Arigatō Wam ślę z góry za to.

Archanioł Michał, 07.03.2024 15:19

@Andrychów to raczej ty zioniesz nienawiścią do wszystkiego co UCZCIWE. Twoje MANIPULACJE pokazują jakim typem osobowości jesteś . To spojrzenie z boku nie zamiast @Feel Free.

Archanioł Michał, 07.03.2024 15:14

@Słonejezioro w punkt

Slonejezioro, 07.03.2024 14:39

A ja tylko dodam, że w tej całej zadymie chodzi tylko i wyłącznie o kasę i o jak największą ,, zrywkę " dla zainteresowanych. Tyle w tym temacie.

Andrychów, 07.03.2024 14:17

odczep się ode mnie kobieto, z tej nienawiści już nie wytrzymujesz, bełkot i chaos. #Na zdrowie!

Feel Free, 07.03.2024 12:25

@Andrychów - Tomasz Żak ma faktycznie duże doświadczenie w kreowaniu drogich wizji i wizualizacji na kredyt obciążający nas wszystkich. Przy czym kredytu już nie dostaniemy, więc produkuje obligacje, które są tym samym tylko w innym, legalnym opakowaniu. Dekadę lub dwie będziemy spłacać to zadłużenie To jego doświadczenie w finansowaniu pomysłów podsumowała dosadnie już kilka razy Regionalna Izba Obrachunkowe. Ten pęd jest u niego (oczywiście, że niespełniony o-mało-co-prezydent Oświęcimia go w tym podpuścił) tak silny, że dał się wpuścić w maliny nierealnych planów, przed którymi przestrzegaliśmy od kilku lat w sprawie kosmicznej instalacji do produkcji złota ze śmieci. Zatrzymała go (póki co i tylko do czasu wyników wyborów) dopiero decyzja NFOŚ. Decyzja której nie zauważył, bo jest niezgodna z jego zamiarami. To jeden z zasadniczych problemów gminy, że Tomasz wierzy w to co wymyślił on i Mirek, oraz w to co piszą Nowiny. A kontakt z prawdziwą rzeczywistością statystycznego obywatele Gminy Andrychów jest dla niego tak trudny, że odrzuca wszystko co opisują mieszkańcy chodzący codziennie po całej gminie. Do obrazu widzianego z perspektywy urzędu miasta nie pasują nieskoszone trawniki, dziurawe drogi gminne, czekające dekadami na asfalt, przystanki z PRL-u itd. w centrum i na osiedlu, gdzie mieszka dużo wyborców jest przecież inaczej? To co pisze mamNewsa jest dla niego fantastyką i to nawet nie naukową. Wrogą propagandą. Złośliwymi komentarzami. Skutki oglądamy i coraz mocniej odczuwamy. I jedyny sposób aby przerwać ten chocholi taniec jest identyczny z tym co wydarzyło się w skali kraju. Po prostu trzeba zmienić władzę, bo ta władza się nie zamierza zmienić, brnie na oślep podług swoich wizji, nie słuchając od dawna nikogo po drodze. Oni wiedzą najlepiej. A radni ? Poza kilkoma? jak w trasie klepią wszystko co nasi wizjonerzy przygotowują. Nawet nie zdając sobie sprawy, na przykład, że właśnie przegłosowali zmianę w studium zagospodarowania przestrzennego przygotowując grunt pod spalarnię śmieci. Albo jakie zobowiązania finansowe na nas ściągnęli.

Zakolog, 07.03.2024 12:03

@Andrychów - nie zauważyłeś, że wyraźnie oddzieliłem makiawelizm i doświadczenie Mirosława od prostackiej etyki Kalego pozostałych figur woskowych oraz, że pośrodku tych dwóch bytów stoi jedynie Blondyna?

matek81, 07.03.2024 11:58

Z tekstu wynika że gmina musiałaby zorganizować 170 baniek + pożyczka do spłaty w najdroższym wariancie.To już nawet śmieszne nie jest tylko żałosne!!! Plus obecne długi i zobowiązania- janusze biznesu rządzą naszą gminą. Gazele biznesu wręczyć na starcie.

Andrychów, 07.03.2024 11:52

doswiadczenie i perspektywa sa nam potrzebne, ludzie potrzebują gospodarza. wymyślone sterowalne kandydatury to slaby pomysl, kandydatury z problemami wszelakimi to jest słaby pomysł, Andrychów nie zasluguje na osmieszanie, a dodatkowo przyglądajcie się kto jest z tyłu, jakie to "persony", bo to jest dopiero ciekawe, ale to temat nie na dzisiaj, w kazdym razie bulterier, ktory długo się ukrywał zaczyna biegać jak oszalały

Zakolog, 07.03.2024 11:28

@Andrychów - oczywiście masz rację, rządzący mają niezbywalny obowiązek kreować impulsy rozwojowe i to nawet wbrew zastałym interesom społeczeństwa, jedynymi ograniczeniami są prawa ekonomii np. prawo krańcowej produktywności. I w tym miejscu kończy się Twoja narracja, ponieważ cała reszta to tylko słowa, słowa, słowa. Pozwól, że teraz opiszę wyłaniającą się realność polityczną i społeczną. Już gołym okiem widać polityczne zblatowanie się ekipy Żaka i tej płukanki po PiS w postaci posła Polaka i pani Smolec. Wystarczyło Maciusiowi Kobielusowi pomachać iluzją wolnego krzesełka po Kopiujwkleju i już się chłopina pochwalił żonie, że będzie Kimś! I cała jego niezależność poszła w okamgnieniu w pizdu. Jeszcze jedynie nie można jednoznacznie określić statusu pani Eweliny Szypuły. Czy nasza Blondyna jest wbrew sobie blokowana przez przez ten słynny stojak na parasol z miesięcznic smoleńskich, ustawiony w Andrychowie przez panią sołtys Brzeszcz, czy też jej brak politycznego pazura jest wynikiem niedostatecznego doświadczenia i młodzieńczej jak na polityka skuteczności. Tak czy tak z punktu widzenia interesów mieszkańców i wyborców Blondyna jest nie idealną, ale jedyną opcją. A Tomuś natychmiast do Krakowa, poseł Polak na emeryturę, Maciuś Ratownik do karetki, Mirek Wasztyl do Oświęcimia (choć jego makiawelicznych talentów szkoda, bo wykorzystane w dobrej sprawie byłyby pożyteczne) i cała reszta powiązanych z tymi powyżej słupów na margines życia społecznego. I dopiero wtedy można zacząć myśleć o rozwiązaniach pro rozwojowych dla Andrychowa.

Andrychów, 07.03.2024 10:48

#Na zdrowie!

Feel Free, 07.03.2024 10:07

@Andrychów - wpisywanie miasta na listę lokalizacji małopolskich spalarni w ukryciu przed mieszkańcami już w 2019 roku nazywasz WIZJĄ ? pokazówki w centrum miasta i na osiedlach a zaniedbywanie wsi jest pomysłem ? ratowanie prywatnych, upadających firm jest byciem krok przed innymi. Dziury w drogach, brak asfaltu, odwodnienia dróg to nie jest problem lutego, tylko mnóstwo ludzi ma ten problem CAŁY ROK. A władza tego udaje, że nie widzi, mówi "to tylko po zimie", i to jest problem tego "gospodarza". Gmina się rozwija dzięki wysiłkowi każdego Mieszkańca, ale są tacy co sobie samym przypisują sukcesy, chcę być twarzą "sukcesu" nawet jeśli to surrealistyczna instalacja "jedyna taka na świecie". To jest perspektywa władcy, którego wzrok sięga tylko kawałeczka gminy i zajmowania się sprawami, którymi można się pochwalić. Nawet jeśli to będzie tylko kawałek papieru kupiony za nasze podatki jako certyfikat lidera edukacji lub ekologii. Oczywiście znaczna część ludzi lubi być okłamywana, wybory pokażą ilu przejrzało na oczy, a ilu wierzy w wizje Żaka i spółki lub ma interes w tym aby pogrążał całą gminę w długach jeszcze bardziej. Co do PiS-u to racja. Mieszkańcy będą wybierać. Mają do wyboru realnie Żaka nie z PiS-u, i Szypułę ukrywającą, że jest z PiS-u. Do Sejmu i Senatu też musieliśmy wybrać z tego co było, wybraliśmy coś co być może okaże się mniejszym złem. Czas pokaże. P.S. Czy burmistrz okłamał WSZYSTKICH Wyborców kilka dni temu w sprawie spalarni? jeśli nie to nam proszę wyjaśnić sytuację, a jeśli tak to jak to wyjaśnisz "Andrychów", bo oczywiście do tego się nie odnosisz wcale... #prawda

Feel Free, 07.03.2024 10:07

@Andrychów - wpisywanie miasta na listę lokalizacji małopolskich spalarni w ukryciu przed mieszkańcami już w 2019 roku nazywasz WIZJĄ ? pokazówki w centrum miasta i na osiedlach a zaniedbywanie wsi jest pomysłem ? ratowanie prywatnych, upadających firm jest byciem krok przed innymi. Dziury w drogach, brak asfaltu, odwodnienia dróg to nie jest problem lutego, tylko mnóstwo ludzi ma ten problem CAŁY ROK. A władza tego udaje, że nie widzi, mówi "to tylko po zimie", i to jest problem tego "gospodarza". Gmina się rozwija dzięki wysiłkowi każdego Mieszkańca, ale są tacy co sobie samym przypisują sukcesy, chcę być twarzą "sukcesu" nawet jeśli to surrealistyczna instalacja "jedyna taka na świecie". To jest perspektywa władcy, którego wzrok sięga tylko kawałeczka gminy i zajmowania się sprawami, którymi można się pochwalić. Nawet jeśli to będzie tylko kawałek papieru kupiony za nasze podatki jako certyfikat lidera edukacji lub ekologii. Oczywiście znaczna część ludzi lubi być okłamywana, wybory pokażą ilu przejrzało na oczy, a ilu wierzy w wizje Żaka i spółki lub ma interes w tym aby pogrążał całą gminę w długach jeszcze bardziej. Co do PiS-u to racja. Mieszkańcy będą wybierać. Mają do wyboru realnie Żaka nie z PiS-u, i Szypułę ukrywającą, że jest z PiS-u. Do Sejmu i Senatu też musieliśmy wybrać z tego co było, wybraliśmy coś co być może okaże się mniejszym złem. Czas pokaże. P.S. Czy burmistrz okłamał WSZYSTKICH Wyborców kilka dni temu w sprawie spalarni? jeśli nie to nam proszę wyjaśnić sytuację, a jeśli tak to jak to wyjaśnisz "Andrychów", bo oczywiście do tego się nie odnosisz wcale... #prawda

Andrychów, 07.03.2024 09:38

żeby rozwijać gminę trzeba mieć wizję, pomysły, trzeba być krok przed innymi, nie bac się wprowadzac nowych pomyslow, wiedziec jak to zrobic, niektóre mogą budzić niepokój, ale tylko mysląc szerzej, perspektywistycznie można się rozwijac, przecież szukanie dziur w drogach w lutym jako pokemonów nie wystarczy by gmina się rozwijala, mądry gospodarz wie, kiedy robi się takie prace, przeciez niebieski żakiecik i photoshop co to lokalna rekin reklamy wymyśliła nie wystarczy by mieć pomysł na gminę, krzykliwe kolory, a pod tym wydmuszka, problemy ogromne. jak czytam artykuły czy komentarze to widzę, że największym problemem jest to, że w gminie tak dużo się zrobiło. Tak, ta gmina się rozwija i tak powinno być dalej, gmina potrzebuje kontynuacji, gospodarza, a ludzie z problemami niech się zajmą nimi na swoich podworkach. dobrze byłoby zrobić tu głębszą analizę, kto kandyduje, dwa komitety pisu wypierają się swoich barw, a kto tak na prawdę się pcha, podtrzymuje kandydata byleby na jego plecach się wtoczyć, cos znaczyc, może kiedys się o to pokusze, dłuższa analiza, ale godna przedstawienia #pokemon #na zdrowie!

Archanioł Michał, 07.03.2024 09:36

Cały plan sprowadza się do tej puenty z 23 s filmiku poniżej.

Feel Free, 07.03.2024 09:07

"TRWAJĄ PROCEDURY I JA NIE WIEM JAK ONE SIĘ SKOŃCZĄ. Od ponad roku fachowcy znający się na tego typu technologiach procedują to wszystko w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. [...] Oczywiście trzeba spełnić wszystkie wymogi formalne, które pozwolą nam na otrzymanie tych pieniędzy. [...] Ale myślę, że warto powalczyć o te środki i o tą instalację ponieważ, to jest najnowocześniejsza, najbardziej ekologiczna, najbardziej innowacyjna technologia w tej chwili w Europie, a może i na świecie." [Tomasz Żak]. Ciekawe, ile osób zagłosuje na kogoś kto gada takie rzecz z uśmiechem do kamer. Chciałbym też przypomnieć, że Andrychów posiada przygotowaną działkę i wpis na listę lokalizacji spalarni. To jeszcze nie koniec. Wybierzcie sobie Żaka na wójta to przekonacie się jaki jest cały plan.

Archanioł Michał, 07.03.2024 09:00

Polecam całość, a fragment a pro po od 23 s

Archanioł Michał, 07.03.2024 08:58

https://www.facebook.com/61557085288055/videos/398679252806720

znanywmiescie, 07.03.2024 08:27

Zagazowywanie odpadów to inna bardziej "ekologiczna" nazwa spalania odpadów w wysokiej temperaturze. W internetach jest pełno informacji na ten temat.

tomekx, 07.03.2024 07:23

I tym sposobem Pan Tomasz Żak najlepszy burmistrz Andrychowa w historii zyskał dodatowe 1000 głosów osób które dały się wciągnąć w dotychczasową zmanipulowaną narrację przedstawicieli pis poukrywamych dziś w n/n komitetach wyborczych.Już niewiele brakuje do zwycięstwa w pierwszej turze

Tadek, 07.03.2024 01:06

Że im się jeszcze chce startować. Też jestem w podobnym wieku i bawię wnuki na emeryturze, może warto już odpocząć od pracy, emeryturka na pewno starczy na wszystko. Pozdrawiam

Skalpel, 06.03.2024 23:50

I to jest konkret.

czas na zmianę, 06.03.2024 23:12

czas na zmianę

czas na zmianę, 06.03.2024 23:12

czas na zmianę

czas na zmianę, 06.03.2024 23:11

czas na zmianę

Obserwator, 06.03.2024 22:12

Tomasz wyśle Wam list że jesteście super i jak małpy z niewielkim ilorazem inteligencji zagłosujecie

Obserwator, 06.03.2024 22:05

Budowa zakładu zgazowania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej oraz energetycznej w gminie Andrychów” ZOSTAŁY ODRZUCONE NA SKUTEK NEGATYWNEJ OCENY WEDŁUG KRYTERIOW JAKOSCIOWYCH – poinformowała nas rzeczniczka prasowa NFOŚiGW Ewelina Steczkowska. Z tego tekstu wynika że chcieli nam tu wcisnąć spalarnię!!!

bot, 06.03.2024 21:49

https://www.tysol.pl/a118440-brutalny-atak-policji-na-uczestnika-protestu-rolnikow-jest-dalsza-czesc-nagrania

Łowca Dziewic, 06.03.2024 21:05

Czemu burmistrzowie robią zawsze takie dziwne miny jak mamnewsa robi im zdjęcia ? Chyba nie przepadają za tym portalem

leon, 06.03.2024 21:03

Tydzień temu kosmiczny gaz ,wcześniej kosmiczna kotłownia na starowiejskiej oczywiście kosmiczne rondo turbinowe ,czyli kosmos.

Jarek, 06.03.2024 20:42

Nie zagłosuję już na Żaka po tym wszystkim