reklama
reklama

Od poniedziałku wahadło na krajówce

Gospodarka, Wiadomości, 15.10.2023 11:39,
Nowa organizacja ruchu na DK nr 28 potrwa do końca października.
Od poniedziałku wahadło na krajówce
Od wielu tygodni trwa przebudowa skrzyżowań na drodze krajowej nr 28 w Makowie Podhalańskim. Powoduje to spore utrudnienia ruchu w centrum tego miasta. W poniedziałek (16.10) rusza kolejny etap prac. Należy spodziewać się jeszcze większych korków.

- W poniedziałek zaczynamy kolejny etap przebudowy skrzyżowań w Makowie Podhalańskim na drodze krajowej nr 28. Będziemy ściągać starą nawierzchnię i kłaść nowy asfalt. Te prace wymagają wprowadzenia ruchu wahadłowego. Będzie on sterowany w ciągu dnia ręcznie, w nocy będzie obowiązywała sygnalizacja świetlna - informuje Kacper Michna, Specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dla samochodów do 3,5 tony przewidziano objazdy po południowej stronie drogi (Kolejowa, Partyzantów, Orkana, Sportowa) i po północnej stronie (Kasztanowa, Kościuszki, Szpitalna, Kochanowskiego, Orzeszkowej). Poszczególne objazdy będą uruchamiane w zależności od postępu prac. Taka organizacja ruchu potrwa do końca października.


W ramach inwestycji wykonawca buduje dodatkowe pasy do lewoskrętu w ul. Kolejową i do Rynku oraz dwa azyle na przejściach dla pieszych. Wymieniona zostanie nawierzchnia, przebudowane zostanie dziewięć zjazdów indywidualnych, chodniki po obu stronach drogi, sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa i sieć teletechniczna. Wykonane zostanie doświetlenie istniejących pięciu przejść dla pieszych na DK28 oraz na ul. Kolejowej i ul. Kopernika.


W Makowie Podhalańskim droga krajowa nr 28 (czyli ul. Wolności i ul. 3 Maja) przebiega przez centrum miasta. Jest jednojezdniowa o jednym pasie w każdą stronę i obciążona bardzo dużym ruchem, zarówno osobowym, jak i ciężarowym. Jest to główny dojazd z południowej części województwa małopolskiego do Wadowic i Zatora. Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/21 wykazał, że średnio na dobę przejeżdża tędy ponad 16,6 tys. pojazdów. W stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 r. ruch wzrósł o 30 proc.

Na odcinku przewidzianym do przebudowy występują trzy skrzyżowania z ulicami: Rynek, Kopernika oraz Kolejową. Z powodu dużej liczby pojazdów, manewry lewoskrętu są utrudnione i ograniczają płynność ruchu. - Przebudowa drogi jest konieczna, by poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy - informuje GDDKiA.foto: GDDKiA Kraków
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy