reklama

Nowa atrakcja dla turystów powstanie nad Jeziorem Mucharskim

Gospodarka, Wiadomości, 12.10.2023 18:50,
Nowe centrum parkowo-rekreacyjno-sportowe będzie znajdować na powierzchni 0,652 ha.
Nowa atrakcja dla turystów powstanie nad Jeziorem Mucharskim
W ostatnich latach infrastrukturę turystyczną nad Jeziorem Mucharskim budowali prywatni inwestorzy. Działa tam kilka przystani, które dysponują kajakami, łodziami, rowerkami wodnymi. Powstają plaże, powoli w sezonie rozwija się gastronomia. Teraz jest szansa na pierwszą rekreacyjną inwestycję finansowaną z budżetu państwa.

Do położonej nad Jeziorem Mucharskim gminy Stryszów trafi blisko 830 tys. zł dotacji, co stanowi połowę kosztów planowanej inwestycji. Dzięki temu w Dąbrówce powstanie piaszczysta plaża, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej, ścieżki pieszo-rowerowe, parking i niezbędna infrastruktura. Umowa w sprawie przyznania dofinansowania z budżetu państwa na ten cel została podpisana w czwartek (12.10) przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i i wójta gminy Stryszów Szymona Dumana.


W tym roku zaplanowano zrealizowanie zadań o łącznej wartości ponad 1,6 mln zł.

- Kosztorys inwestorski całego zadania opiewa na ponad 1,7 mln zł. Gmina skutecznie aplikowała już wcześniej o środki rządowe i uzyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wsparcie w wysokości blisko 830 tys. zł. Teraz z rezerwy ogólnej budżetu państwa dokładamy analogiczną kwotę. Dobry plan gminy, skuteczne działanie i finansowe wsparcie rządowe. Po raz kolejny udowadniamy, że razem możemy więcej – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Zakres prac przewidzianych do realizacji w tym roku obejmuje między innymi: roboty ziemne przygotowawcze, wykonanie krawężników i obrzeży betonowych dojść i dojazdów, budowę drogi dojazdowej, a także drogi technicznej dla pojazdu pożarniczego wraz z miejscem zawracania, budowę miejsc parkingowych, ścieżek pieszo-rowerowych, boiska do siatkówki plażowej.Przewidziano także dostawę niezbędnych urządzeń sportowych oraz zagospodarowanie terenu przyległego do boiska. Powstanie tu chociażby plac zabaw dla najmłodszych ze zjazdem linowym, a także altana. Inwestor zaplanował również budowę instalacji elektrycznych, w tym 19 latarni parkowych z modułem fotowoltaicznym. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa zamontowane zostaną kamery monitoringu zewnętrznego.

Finalnie powstanie centrum parkowo-rekreacyjno-sportowe, którego powierzchnia wyniesie 0,652 ha. Inwestycja jest odpowiedzią także na potrzeby mieszkańców, którzy chętnie korzystają z walorów przyrodniczych gminy. Obecnie w całej gminie Stryszów istnieje około 115 domków letniskowych. Od sześciu lat ich liczba systematycznie rośnie.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 13.10.2023 03:44

"Działa tam kilka przystanki..." Czytać co się napisało zanim się wrzuci tekst stronę.