reklama

Lepiej niż zza biurka. Praktyki zagraniczne uczniów Budowlanki

, Gospodarka, Wiadomości, 01.04.2019 12:10, NEWSY CZYTELNIKÓW
Zobaczcie relację z wyjazdu za zachodnią granicę.
Lepiej niż zza biurka. Praktyki zagraniczne uczniów Budowlanki

Uczniowie trzeciej klasy budowlanej CKZIu nr 2 w Wadowicach wrócili z zagranicznych praktyk. Eisenach przypadło im do gustu, i co tu dużo pisać, zdali pomyślnie test. Na zaradność. Stanęli na wysokości zadania i świetnie poradzili sobie w pracy. Agnieszka Jakubowska, nauczycielka języka niemieckiego w CKZiU nr 2 w Wadowicach wspomina jak szybko minął ten miesiąc.

Morgen na przywitanie

Godzina 6.30. Uczniowie w strojach roboczych kręcą się po kuchni. Jeszcze nieco zaspani wsłuchujemy się w odgłos gotującej się wody w czajniku, raz po raz uderzenie drzwiczek od lodówki. Czterech młodych budowlańców: Daniel, Maciek, Oskar i Tomek przygotowują sobie śniadanie. Po chwili dołączają Agnieszka i Alina. One również wstały wcześniej, żeby przygotować sobie prowiant do pracy. Jeszcze tylko kontrola, rękawiczki robocze - są, telefon komórkowy - jest. Chwilę później trzaśnięcie drzwi i poranny gwar milknie. Z zewnątrz dolatują mnie tylko wesołe pozdrowienia „Morgen” – „Morgen”. - Agnieszka Jakubowska - nauczycielka języka niemieckiego.

Tak zwykle rozpoczynał się każdy dzień praktyk uczniów klasy 3C Technikum Budowlanego z CKZiU nr 2 w miejscowości Eisenach, mieście rodzinnym Jana Sebastiana Bacha.

Praktyka czyni mistrza

Przez cztery tygodnie (17.02 – 15.03.2019) uczniowie w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER, odbywali praktykę w niemieckich firmach budowlanych. Budowali fundamenty, murowali, tynkowali, burzyli mury, zdzierali tapety, układali parkiet, malowali ściany zbierając pochwały od niemieckich fachowców.

- O 17.00 po raz kolejny wszyscy spotykamy się przy kuchennym stole. Każdy z nas opowiada, jak mu minął dzień, czym się dziś zajmował, czego się nauczył, co zabawnego go spotkało. Rozmawiamy, dyskutujemy, śmiejemy się. Coraz częściej w rozmowach padają niemieckie słówka. Agnieszka Jakubowska - nauczycielka języka niemieckiego.

Nie tylko codzienne obowiązki

Oprócz pracy jest również czas na aktywny odpoczynek. Każda wolna chwila wykorzystywana jest na zwiedzanie miasta Eisenach oraz okolicznych atrakcji turystycznych. W weekendy młodzież uczestniczy w organizowanych według własnego pomysłu wycieczkach. Tym razem przyszli budowlańcy odwiedzili w Lipsku jeden z najpiękniejszych niemieckich ogrodów zoologicznych, uczestniczyli w pochodzie karnawałowym w Erfurcie, przystanęli nad miejscem pamięci II Wojny Światowej – obozie koncentracyjnym Buchenwald, chłonęli atmosferę Weimaru w domu Johanna Wolfganga Goethego i robili zakupy we Franfurcie nad Menem.

Po raz pierwszy byłem opiekunem praktykantów w Niemczech. Przed wyjazdem miałem różne scenariusze w głowie. Rzeczywistość jednak prześcignęła wszystkie najbardziej pozytywne myśli. Sześcioro uczniów odbywających praktykę w Niemczech to wspaniała młodzież, która starszemu pokoleniu pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Byli skoncentrowani na sprawach zawodowych i chcieli wykazać się swoimi umiejętnościami. Przy tym byli bardzo zdyscyplinowani, ciekawi otaczającej ich niemieckiej rzeczywistości. Na potwierdzenie moich słów powołam się na fakt, że wszyscy otrzymali ocenę wyróżniającą z praktyki, a kilku z nich dostało propozycję pracy w niemieckich firmach. Szczególnie nauczyciela cieszy taki szacunek do polskiego ucznia i pracownika zarazem. Praktyka ta pozostawiła w nas wszystkich wiele wspaniałych wspomnień – Wiesław Gębczyk – nauczyciel języka niemieckiego.

- Praktyki zagraniczne są bardzo inspirujące nie tylko dla młodzieży, lecz także dla nas nauczycieli. Bardzo się cieszę, że mamy możliwość uczenia nie tylko zza biurka. To wspaniałe obserwować, jak nasi uczniowie świetnie sobie radzą w praktyce i towarzyszyć im w ich rozwoju. Agnieszka Jakubowska - nauczycielka języka niemieckiego.tekst i foto: Agnieszka Jakubowska - nauczycielka języka niemieckiego.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy