reklama
reklama

Inwestycja w Andrychowie za prawie 300 mln? "To nie jest spalarnia"

Gospodarka, Wiadomości, 28.02.2021 14:30, DK
Realizacja projektu ma potrwać 3-4 lata.
Inwestycja w Andrychowie za prawie 300 mln?
O planach wprowadzenia rewolucyjnych zmian w zakresie gospodarki odpadami, informowaliśmy w artykule Rewolucyjna technologia w Andrychowie. Przez to wywoz śmieci będzie tańszy?


Chodzi w technologię zgazowywania odpadów. Nowatorska instalacja miałaby powstać przy ulicy Biała Droga (rejon starego, nieczynnego już wysypiska śmieci).
- Czekamy na pozytywną ocenę, bo to jest pierwszy etap. Technologia mineralizacja śmieci przez zgazowywanie w układzie beztlenowym to nie jest spalarnia, tam nie ma ognia. To jest system zamknięty, który produkuje pod wpływem temperatury gaz i ten gaz można oczyścić i wypuścić w powietrze albo go przekształcić tak, że staje się gazem syntetycznym taki jaki pochodzi z gazowni i ten gaz pójdzie na zasilanie turbiny gazowej do produkcji prądu - mówi nam Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.

W tym tygodniu Tomasz Żak po raz kolejny rozmawiał na antenie radia Wnet o tej inwestycji. Jej koszt niemal 300 mln zł, czyli znacznie więcej niż wynosi roczny budżet Andrychowa. Realizacja projektu ma potrwać 3-4 lata - o ile uda się pozyskać dotację unijną na ten cel, a bez tego ani rusz.

Burmistrz mówił m in. o rosnących cenach energii, które to powodują konieczność wyszukiwania nowych rozwiązań w tym zakresie.

Posłuchajcie rozmowy z burmistrzem Andrychowa w radiu Wnet:reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 22.08.2022 20:11

ANDRYCHOWIANKI I ANDRYCHOWIANIE, ZOSTAŁ WAM RÓWNO MIESIĄC CZASU NA SKŁADANIE UWAG DO PROJEKTU ZMIANY PLANU ZAGODPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO UMOŻLIWIAJĄCEGO ZBUDOWANIE W ANDRYCHOWIE SPALARNI ŚMIECI. I NIEWIELE WIĘCEJ NA ROZMOWY Z WASZYMI RADNYMI, KTÓRZY BĘDĄ GŁOSOWAĆ ZA LUB PRZECIW TEJ ZMIANIE. STOP SPALARNI W ANDRYCHOWIE ! ZACZNIJCIE DZIAŁAĆ, ABY NIE OGLĄDAĆ, SŁYSZEĆ I CZUĆ DO KOŃCA ŻYCIA KONSEKWENCJI DZISIEJSZEGO UDAWANIA, ŻE WAS I WASZYCH DZIECI TO NIE DOTYCZY ! Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany planu rozwiązaniami odbędzie się 30 sierpnia 2022r., w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, o godz. 14:00 w imieniu naszych władz lokalnych serdecznie zapraszam.

FeelFree, 20.04.2021 19:13

https://gazetakrakowska.pl/recykling-po-oswiecimsku-na-smieci-ktore-mialy-stac-sie-paliwami-firma-nrecykling-dostala-ponad-87-mln-zl-nie-ma-pieniedzy-sa/ar/c15-15571423

Skalpel, 16.03.2021 14:48

Tomaszowi coś ostatnio się miesza w Andrychowie opowiada o autobusach na wodór, w Oświęcimiu o autobusach na prąd, a zakupione przez niego ekologiczne diesle zatrzymuje ITD. Ciekawe czy mieszkańcy którzy wybudowali lub budują dom w okolicy białej drogi będą zadowoleni ze zmian?

FeelFree, 16.03.2021 13:57

https://radioandrychow.pl/uroczystosc-w-oswiecimiu-dekarbonizacja-z-udzialem-andrychowa/

FeelFree, 16.03.2021 13:56

Szanowni Andrychowianie, powoli się wyjaśnia skąd będą przywożone odpady do Waszego miasta, aby je tutaj utylizować. Możecie oczywiście po raz kolejny nie reagować na to, co w Waszym imieniu czyni wójt Tomasz Żak... Link w następnym wpisie. Pozdrawiam

Anonim, 01.03.2021 13:02

I ciekawe o ile wzrosną podatki

FeelFree, 28.02.2021 23:37

https://www.portalsamorzadowy.pl/miasto/andrychow,510.html

FeelFree, 28.02.2021 23:37

Aha, jak to pisze tutaj jeden z siedmiu aniołów wyższego rzędu; dla odświeżenia pamięci...

FeelFree, 28.02.2021 23:35

@Zakolog. Nie znam się na przepisach aktualnych ordynacji wyborczych, napisz jak jest, jeśli wiesz, ale z podaniem aktualnych podstaw prawnych. W sprawach ważnych zawsze proszę prawników o opinię na piśmie. "Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym od 2018 r. wybory samorządowe będą odbywały się w Polsce co 5 lat. Oznacza to wydłużenie kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych (gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) z czterech do pięciu lat. Po wyborach samorządowych w 2018 r. na kolejne przyjdzie nam zatem poczekać do 2023 r. Ponadto nowe przepisy wprowadzają również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przy czym ta zasada nie działa wstecz i owe dwie kadencje będą naliczane dopiero od wyborów przeprowadzonych w 2018 r." Wypełnij więc próżnię. Ale radni Wiesław Mikołajek, Alicja Studniarz, Maciej Kobielus dobrze, żeby zostali, choćby aby nowi radni mieli od kogo poznać z pierwszej ręki historię różnych quasi-inwestycji, decyzji i przestrzec nowych przed pułapkami "demokracji po andrychowsku".

Zakolog, 28.02.2021 21:13

@FeelFree - Tomasz Żak już nie może startować, jedyną dla niego szansą jest zrobienie z konia senatora, ale na to również nie ma szans. Jego radni i tego jestem pewien, już są przegrani. Czyli wytarza się próżna , którą może wypełnić właściwie każdy. To będzie wyglądało trochę jak wybór Mateusza Klinowskiego w Wadowicach. Przy czym tam była rywalizacja starego z nowym. A u nas będzie nowego z nowym, ludzie nie będą mieć punktów odniesienia i rzeczywiście kobieta może zyskać pewną przewagę. Ale jakiekolwiek prognozowanie na prawie trzy lata przed wyborami nie ma sensu, ponieważ nie da się ustalić oddziaływania środowiskowego, jakie wówczas będzie miało miejsce. Tak sądzę.

Archanioł Michał, 28.02.2021 20:13

Wojtuś kopiuj/wklej teraz , patrząc na ten artykulik widzisz chyba wyraźnie: nie jesteś sukcesorem tylko kolejnym ŻYRANTEM. Miłego

FeelFree, 28.02.2021 20:08

Nie wydaje mi się, aby najlepszym kandydatem na burmistrza był Pan Kubień. Poza tym jest jednoznacznie kojarzony obecnie z partią PiS, a już samo to przy wyborach może przesądzić o jego porażce. Jeśli chodzi o mnie to z tych osób, które znam głosowałbym na Panią Studniarz. Ma duże doświadczenie w samorządzie, rozumie dużo więcej niż ujawnia, ma duże poparcie społeczne, z tego co wiem to jest osobą bardzo lubianą i cenioną w Andrychowie. A przede wszystkim jest wrażliwa na to co do niej mówią zwykli mieszkańcy, a nie grupy interesów i trzymające oraz pilnujące władzę. Po prostu kocha ludzi, a używa przedmiotów, a nie na odwrót i ludzie to czują. Myślę, że przy podejmowaniu każdej decyzji zastanowiłaby się, czy ona kogoś nie skrzywdzi. A to już bardzo dużo, bo poprawianie sytuacji jednym, kosztem drugich i budowanie wokół siebie muru, to jak śpiewał Stanisław Sojka "marna sztuka". A przy tym odwagi i energii ma więcej niż radni od burmistrza razem wzięci i on sam. Z resztą to dlatego tak bardzo burmistrz Żak Panią Studniarz przy każdej okazji atakuje... bo myślę, że tak bardzo się jej obawia; ma świadomość, że to ona może być realną zgubą dla tak pożądanego nadal przez Pana Żaka stanowiska.

Zakolog, 28.02.2021 18:51

@Archanioł Michał - mnie nie interesuje, co tam Tomek pod kopułka ma, jak również czym ta kopułka zadymi, tylko kto za to wszystko płaci.

Zakolog, 28.02.2021 18:40

W związku z audycją radio Wnet, złota myśl Wojtusia Polaka „ i można posłuchać jak to wszystko wygląda”, Wojtek zdradzisz nam, gdzie taką poezję skopiowałeś ? Romek, co ty przy urzędowej kawie Wojtkowi deklamujesz? Facet jeszcze nie wie, że mówi prozą, a Ty mu z poezją już zasuwasz.

Archanioł Michał, 28.02.2021 18:34

@Zazkolog tutaj nie chodzi o wybudowanie tego czegoś . Tutaj jest tekst pod plakatem wyborczym. I nie zgadzam sie z tezą o KK. Nie ma żadnych szans na zostanie burmistrzem i mam nadzieję on sam już to dobrze wie. Wie również kto może wygrać walkę z tym właścicielem ślicznej porcelany ;).

Zakolog, 28.02.2021 18:22

Tomeczku, mam nadzieję, że za te geriatryczne sny o potędze, snute przy kolejnym piwie, gdzie przypadkowy uśmiech kelnerki zawistuje, tą boską iluzje, że jeszcze możecie, zapłaciłeś z osobistych dochodów, a nie z podatków andrychowian. Bo wiesz, jak Kubień zostanie burmistrzem, a wydaje się to nieuniknione, to wyciągnie ten rachunek, a wtedy zgodnie z przypisami do kodeksu Boziewicza, pozostanie tylko splunięcie w pysk !

FeelFree, 28.02.2021 17:20

Pytanie brzmi: czy Andrychowianie kolejny raz dadzą się nabrać na wyborczy uśmiech Tomasza Żaka, czy wreszcie coś zrobią w obronie interesów swoich i swoich dzieci.

kaczor, 28.02.2021 17:03

cały artykuł macie tutaj https://bbfan.pl/artykul/zbieraja-podpisy-przeciw/1122882

kaczor, 28.02.2021 17:03

"Chwytami marketingowymi i podawaniem wybiórczych informacji, pokazujących tylko pozytywne aspekty budowy spalarni, władze miasta starają się uzyskać akceptację społeczną dla przedsięwzięcia, zatajając i fałszując prawdę o inwestycji, która powiększy i tak niemały stopień zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby w okolicy. W spalarniach pali się plastikami, odpadami mebli, wielomateriałowymi, oponami, chemii domowej i innymi kłopotliwymi śmieciami, które przy spalaniu wytwarzają tysiące szkodliwych substancji (min. dioksyny, furany, metale ciężkie). Nie da się ich całkowicie i skutecznie zneutralizować, a mają bezpośredni wpływ na powstawanie między innymi nowotworów, obniżenia płodności i odporności oraz chorób układu krążenia. Spalarnia śmieci jest przemysłowym źródłem zanieczyszczania powietrza, emitującym toksyczne związki 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku."

kaczor, 28.02.2021 17:03

"Nie chcemy, żeby kosztem naszego zdrowia i środowiska ktoś zarabiał miliony nie rozwiązując przy tym naszych żywotnych problemów, a wręcz odwrotnie - wpędzając nas w spiralę uzależnienia od spalarni."

kaczor, 28.02.2021 17:03

"Natomiast w petycji możemy przeczytać: My, mieszkańcy Bielska-Białej oraz okolicznych miejscowości, mając na uwadze troskę o dobra wspólne jak: zgodny z polityką Unii Europejskiej właściwy sposób zagospodarowania odpadów, zdrowie, czyste środowisko, atrakcyjność turystyczną miasta, zdecydowanie sprzeciwiamy się koncepcji budowy spalarni śmieci na terenie miasta"

kaczor, 28.02.2021 17:02

apropos Bielska i zapewnień naszego burmistrza "Na stronie Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy pojawiła się zbiórka podpisów pod petycją skierowaną do Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, która ma wyrazić sprzeciw wobec planów budowy w mieście spalarni odpadów czyli instalacji termicznego przekształcania odpadów. Władze miasta zapewniają że spalarnia nie będzie miała negatywnego wpływu na mieszkańców i środowisko, a dodatkowo z przetwarzanych odpadów zostanie wytworzona energia elektryczna oraz ciepło do ogrzewania mieszkań."

kaczor, 28.02.2021 16:50

proponuję najpierw spełnić obietnice skladane ludziom wcześniej zanim burmistrz będzie brał się za kolejne i kolejne :)

kaczor, 28.02.2021 16:48

pojawia się krytyka ludzi choćby w związku z tym jak wygląda rewitalizacja Pańskiej Góry to jest kolejne marzenie burmistrza :)

FeelFree, 28.02.2021 16:42

@mamNewsa. Dziękujemy bardzo za artykuł i link do audycji. Proszę w najbliższym czasie zadać burmistrzowi Tomaszowi Żakowi kilka konkretnych pytań związanych z jego kolejną idee fixe i dopilnować aby udzielił na nie konkretnych odpowiedzi. Możemy wespół, zespół przygotować Redaktorom mamNewsa zestaw pytań. Dla równowagi, potem proszę dać szansę wypowiedzieć się w temacie komuś z opozycji. Proponuję zaprosić radną Alicję Studniarz. Zaręczam, że warto. Proponuję też w związku z tym, że Redakcja zajmuje się regionem Bielska-Białej zadać prezydentowi tego miasta pytanie: dlaczego chce pozbawić mieszkańców Bielska takiej wiekopomnej okazji namierzonej przez andrychowskiego wizjonera i nie skorzysta z jego pomysłu dla dobra Bielszczan. Z poważaniem. Pirx.