reklama
reklama

Gmina Wadowice i przedsiębiorcy. Czy firmy zostaną zwolnione z opłat?

Gospodarka, Wiadomości, 09.02.2021 15:10, PG
Z informacji uzyskanych w urzędzie, wynika że gmina Wadowice w 2020 roku udzieliła pomocy 37 podmiotom w związku ze skutkami COVID-19.
Gmina Wadowice i przedsiębiorcy. Czy firmy zostaną zwolnione z opłat?

Jak już pisaliśmy, Rada Miejska w Kętach zgodziła się na to by wesprzeć przedsiębiorców branży gastronomicznej i przegłosowała zwolnienie ich z opłaty rocznej za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.

W Andrychowie - jak ustaliliśmy - burmistrz zwolni przedsiębiorców z „opłaty koncesyjnej” za poprzedni rok pod warunkiem złożenia do urzędu odpowiedniego pisma. Podobna sytuacja dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości. W obu przypadkach, decyzja zostanie rozpatrzona indywidualnie dla każdej z firm. Urzędnicy na podstawie złożonych dokumentów podejmą decyzję o wysokości ulg.

Jak to z kolei wygląda w gminie Wadowice?

Jak przekazuje nam kierownik wydziału promocji UM w Wadowicach Małgorzata Targosz Storch, opłata ta jest naliczana na podstawie oświadczeń podmiotu, w którym określa on wartość sprzedanych napojów alkoholowych w roku minionym. Jeżeli wartość sprzedanych napojów o zawartości poniżej 18% alkoholu nie przekroczy 35 500 zł brutto w ciągu roku, to ta opłata wynosi 525 zł na cały rok.

W przypadku napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu opłata roczna wynosi 2100 zł jeżeli wartość sprzedaży w roku minionym nie przekroczyła 77 000 zł brutto. Jeżeli sprzedaż była większa, to opłaty są proporcjonalnie wyższe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Do końca stycznia podmioty czyli np. restauracje miały czas aby złożyć do urzędu oświadczenia o wartości sprzedanego alkoholu w ubiegłym roku. Teraz trwa analiza tych oświadczeń. Następnie przygotowana zostanie uchwała w tej sprawie.

- Mając na uwadze, że 2020 rok był trudny dla branży gastronomicznej, można przypuszczać, że każdy z podmiotów zmieści się w najniższym przedziale opłat. Niemniej jednak do końca stycznia br. zainteresowane podmioty miały czas, by złożyć oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu za 2020 rok. W tym momencie trwa właśnie analiza tych oświadczeń. Dopiero po zestawieniu danych i zapoznaniu się ze skalą zjawiska będzie można podjąć decyzje i przedstawić projekt uchwały pod obrady Rady Miejskiej w Wadowicach. Póki co również, żaden klub radnych ani grupa radnych nie złożyła do Biura Rady w Urzędzie Miejskim w Wadowicach projektu uchwały w tym temacie. - informuje M. Targosz Storch.

A co z innymi podatkami?

Z informacji uzyskanych w urzędzie, wynika że gmina Wadowice w 2020 roku udzieliła pomocy 37 podmiotom w związku ze skutkami COVID-19 w formie: odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej, rozłożenia na raty zaległości podatkowej oraz umorzenia zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę:

- Odroczono terminy płatności podatków i zaległości podatkowych na łączną kwotę 437 840,00 zł

- Rozłożono na raty zaległość podatkową w kwocie 12 251,65 zł

- Umorzono zaległości podatkowe w kwocie 167 913,00 zł

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy