reklama
reklama

Galeria Andrychów sprzedana za 40 mln euro

Gospodarka, Wiadomości, 14.10.2022 11:30, red
Zapowiadana transakcja doszła do skutku.
Galeria Andrychów sprzedana za 40 mln euro


Galeria Andrychów to wspólny projekt międzynarodowych firm Acteeum i Equilis Polska. Galeria otwarta została 25 listopada 2021 roku. Jej budowa trwała zaledwie rok. W skład galerii wchodzi ponad 30 sieciowych sklepów.

To największe centrum handlowe w regionie ma już nowego właściciela. Jak czytamy w komunikacie prasowym galeria została kupiona za 40 mln euro (190 mln zł) przez firmę BIG Shopping Centres z Izraela. To pierwsza inwestycje izraelskiej firmy w Polsce. Equilis i Acteeum przeznaczą zysk ze sprzedaży galerii na dalszą ekspansję w Polsce.

- Wypracowany zysk przeznaczymy na akwizycje nieruchomości komercyjnych bądź zakup działek pod parki handlowe, które zbudujemy, skomercjalizujemy i sprzedamy. Retail park to format, który sprawdza się na przedmieściach aglomeracji i w mniejszych miejscowościach. Ale nie poprzestajemy tylko na segmencie handlowym. Już w kolejnym roku rozpoczniemy realizację projektów mieszkaniowych w Warszawie – powiedziała prezes Equilis Polska Anna Dużyńska, cytowana w komunikacie.


Nowy właściciel Galerii Andrychów, BIG Shopping Centers zostało założone w 1994 roku przez Yehuda Naftali’ego. Jest to wiodąca grupa w branży nieruchomości w Izraelu. Skupia się ona na rozwoju, eksploatacji i inwestowaniu w działające centra handlowe i lifestylowe, logistykę, biura i nieruchomości mieszkaniowe, a także energię odnawialną. BIG jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie od 2006 roku, z kapitalizacją rynkową ok. 3,1 mld euro na dzień 31 grudnia 2021 r. Wchodzi ona w skład prestiżowego indeksu TA-35 (indeks 35 znaczących spółek notowanych na giełdzie w Izraelu). BIG jest większościowym udziałowcem (ok. 85 proc.) AFI Properties Ltd.

Od stycznia 2021 r. AFI Properties Ltd. jest wiodącą spółką o dużej skali pozyskującą aktywa nieruchomościowe, koncentrującą się głównie na sektorach biurowym i mieszkaniowym. Obecnie działa w pięciu krajach: Izraelu, Serbii, Rumunii, Polsce i Czechach.

AFI Properties Ltd. jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie od 2004 roku, z kapitalizacją rynkową ok. 2,1 mld euro na 31 grudnia 2021 r.

źródło: materiały prasowe

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 15.10.2022 22:18

Sławomir Nowak za właściwe głosowania został nagrodzony jako nauczyciel. Można ? Można. Posadka w radzie nadzorczej ASM, nagroda i się kręci, co nie sławuś ?

Archanioł Michał, 15.10.2022 20:32

@Zakolog wiadomo, że sypie się im wszystko ( sypie się Gmina Andrychów :( (sic! ) ), to fakty ( ilu ludzi o nich wie ?) czyli PRAWDA . Natomiast marek dwoi się i troi by je umiejętnie sprzedać. Kolega wie , że wg marka pochodzi z Mordoru ;) . Mam nadzieję , że będzie się działo i perfumowanie tego srówna nie będzie takie łatwe. To moja i wielu ludzi nadzieja. Wiem również, że strategia i taktyka tych " kurwiesynów, ja bym ich wszystkich zajebał, gdybym ..." jest na najwyższym poziomie.

tomekx, 15.10.2022 15:47

Gratulacje!Trafna recenzja pseudorządu zakłamanego PIS

Zakolog, 15.10.2022 10:53

@Archanioł Michał - Z tą propagandową prawdą, oni już szorują po dnie. Ostatnia w miarę dobra ściema, to „inwestor zastępczy”, później to już tylko zjazd w dół. Przetargi z klauzulami rozwiązania umowy w przypadku braku finansowania, sesje nadzwyczajne z projektami uchwał wprowadzanymi podczas trwania sesji, tajnymi spalarniami i kredytami w PKO na zakup węgla. Ludzie już nawet nie mają siły się z nich śmiać. A tu jeszcze trzeba będzie nowy budżet jakoś uzasadnić. Oj będzie się działo !

Koniczynka, 14.10.2022 22:29

A wiecie czemu ktoś kto to wybudował tak szybko galerię handlową sprzedał??? Ta inwestycja to kura znosząca złote jajka... A czynsze tam prędko nie wzrosną bo lokalne zaraz byłyby puste tak jak na ulicy Krakowskiej gdzie nie ma chętnych do wynajmu za 1500zł. Zaraz padną tam jeszcze wszystkie kebaby trujące organizm człowieka. Toż to sama chemia. Kamienica w Rynku coraz bardziej popada w ruinę, czemu gmina nie interweniuje w tej sprawie, czy tam naprawdę musi kogoś zabić odpadający tynk cegły??? A jeśli chodzi o ruinę Bobrowskich... Tam potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych na remont a potem około 5 milionów na utrzymanie tego dziadostwa spleśniałego i zawilgoconego. Kogo na to stać???

Archanioł Michał, 14.10.2022 21:08

@Zakologt to może ja krótko. Dla naszego Zdzisława PIĘKNO - reklama, DOBRO - to, co dobre dla mnie, PRAWDA - propaganda.

FeelFree, 14.10.2022 15:46

@Zakolog - chwilowo nie podejmuję rękawicy do głębszej polemiki, jestem zmęczony bieżącym stanem tej gminy i tym tygodniem. Wojewoda czeka. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Nadzieja ponoć umiera ostatnia, ale czasem nie pozostaje nic innego jak być realistami, nawet idealistom. Jest jeszcze poza tym "Summa technologiae" Lema i tej lubię się trzymać. Poza tym cóż z uwielbienia prawdy, piękna i dobra; jeśli chodzi wyłącznie o prawdę, piękno i dobro własne?

Zakolog, 14.10.2022 15:25

@FeelFree - No tak, czyli czytali Maxa Webera „Etyka protestancka a duch kapitalizmu”, tylko dlaczego nasz Tomuś zatrzymał się na pracy Józefa Stalina „O podstawach leninizmu”. Może nie miał Tomusiowi kto doradzić, że pomiędzy jest jeszcze „Summa theologiae” i to napisana przez jego imiennika Tomasza z Akwinu, nawet miejscowość też się zaczynają na A. I w tej tomaszowskiej jest coś o prawdzie, pięknie i dobru – myślisz, że te atrybuty bytu, mogłyby zainteresować naszego Tomusia ?

FeelFree, 14.10.2022 14:41

Bo sens swojego życia widzą w pomnażaniu pieniędzy, a nie wyrzucaniu w błoto publicznych i bawieniu się władzą kosztem innych ludzi. A jak myślisz czemu przenoszę działalność gospodarczą i miejsce zamieszkania poza gminę Andrychów?

Zakolog, 14.10.2022 13:45

@FeelFree - Nie Andrychów jeszcze nie sprzedany, na razie tylko hrabiostwo Bobrowscy pozbyli się swojego rzekomego dziedzictwa za marne 4,5 bańki, czyli chyba mieli już wcześniej cynk o spalarni i wiedzieli, że w jej wyziewach to agroturystyki już w pałacu nie zrobią. Na szczęście nasz burmistrz Żak tak zadłużył folwark Andrychów, że tu nawet zarządu komisarycznego nie da się wprowadzić, ponieważ za chwilę zabraknie na pensję dla komisarza. Jak myślisz dlaczego Acteeum i Equilis Polska tak szybko opchnęli świeżutką galerię ?

FeelFree, 14.10.2022 13:04

Czy firma BIG Shopping Centers jest zainteresowana inwestycją w zakład termicznego przetwarzania odpadów? Bo mamy taką fajną działkę nieopodal... świeżutko przekształcona pod spalanie czegokolwiek. Może być nawet -jak to mawia nasz filantrop- bez tlenu; i po szwajcarsku, brytyjsku, marsjańsku... Czy Pani Edyta Łepkowska nie zechciałaby zapytać o to przedstawicieli firmy? Bardzo proszę.

FeelFree, 14.10.2022 12:44

W pierwszym odruchu zrozumiałem, że sprzedano Andrychów ... ale spoko, nie napiszę kto mi przyszedł do głowy jako Ci co nas sprzedali i komu.

Zakolog, 14.10.2022 12:16

Czy będzie dużą niegrzecznością, jak spytam, do jakiej części tego wypracowanego zysku dołożył się inwestor zastępczy, czyli Gmina Andrychów ? Pytam w imieniu Mieszkańców, chcących okazać swoją wdzięczność panu Burmistrzowi i jego Radnym.

oshin22, 14.10.2022 12:11

A za rondo to teraz zapłaci Acteeum i Equilis Polska, BIG Shopping Centres czy każdy Andrychowianin ? ;-)