reklama
reklama

Do 2027 roku potrwa modernizacja elektrowni na Górze Żar

Gospodarka, Wiadomości, 02.04.2024 09:00,
Inwestycja jest podzielona na kilka etapów.
Do 2027 roku potrwa modernizacja elektrowni na Górze Żar
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Jest to wysokospadowa elektrownia podziemna, ale także atrakcja turystyczna. Działa od 1979 roku i jako elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystuje duży spadek terenu w stosunku do małej odległości od zbiornika dolnego - Jeziora Międzybrodzkiego.

Do końca 2027 roku elektrownia ma zostać całkowicie zmodernizowana. Inwestycja jest podzielona na kilka etapów.

- Planowana modernizacja – która w przypadku zbiornika zakończy się do końca 2024 r., a w części technologicznej do końca 2027 r. – pozwoli na obniżenie kosztów pracy obiektu oraz dalszą jego eksploatację przez następne 35 lat – informuje PGE Energia Odnawialna (PGE EO) – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).


W pierwszej kolejności rozpocznie się modernizacja części technologicznej elektrowni dotycząca hydrozespołów wraz z instalacjami pomocniczymi. Następnie ruszą prace związane z modernizacją zbiornika górnego Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka – Żar. Odnowiona zostanie wewnętrzna warstwa szczelna zbiornika oraz – o ile będzie to potrzebne – asfaltobetonowy ekran na jego dnie.

W trakcie trwania modernizacji zbiornika górnego przeprowadzone zostaną również prace remontowe dotyczące infrastruktury budowlanej, w zakresie: górnego i dolnego ujęcia wody, rurociągów derywacyjnych, sztolni odpływowej oraz komory uderzeń.


źrodło: informacja prasowa, foto: PKL Góra Żar

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy