reklama
reklama

Pytamy kandydatów na burmistrza Andrychowa o zadłużenie gminy

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 31.03.2024 10:13,
Dziś zamieszczamy odpowiedzi na kolejne pytanie.
Pytamy kandydatów na burmistrza Andrychowa o zadłużenie gminy
Równo za tydzień - 7 kwietnia - odbędą się wybory samorządowe.

A my mamy odpowiedzi na kolejne pytanie udzielone przez kandydatów na burmistrza Andrychowa.

Jakie ma Pan(i) pomysły na redukcję zadłużenia gminy Andrychów?

Beata Smolec:

Trzeba je spłacić…
Jedyną skuteczną formą redukcji zadłużenia gminy jest z jednej strony stymulowanie wzrostu dochodów budżetowych, przy równoczesnym odpowiedzialnym kontrolowaniu strony wydatkowej. Czyli najprościej dążymy do wzrostu przychodów i ograniczamy koszty szukając różnego rodzaju oszczędności.

Jednym z pomysłów, jest zmiana zarządzania spółkami gminnymi np. przez zmniejszenie ich liczby, zredukowanie kosztów zarządu. Spółki po scaleniu mogą przynieść nam wymierne korzyści m.in. realizując zadania Gminy w ramach procedury in-house (da to zwiększenie przychodów spółek gminnych). To powinno przełożyć się na poprawę wskaźników zadłużenia.
Kredyty same w sobie nie są niczym złym, ważne jest jednak by zaciągać je na ważne cele i po drobiazgowej analizie opłacalności podejmowanych inwestycji (zarówno pod względem społecznym, jak i finansowym). Zależy mi na tym, aby prowadzić odpowiedzialną, konsekwentną i transparentną politykę finansową gminy.


Ewelina Szypuła:

Gmina Andrychów znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Od 2014 r. budżet Gminy był planowany z deficytem, co oznacza, że przez ostanie dziesięć lat na pokrycie deficytu zaciągano corocznie kredyty, aż do roku 2022, w którym gmina oprócz kredytów musiała na jego pokrycie wyemitować obligacje. Regionalna Izba Obrachunkowa wielokrotnie zwracała uwagę na potrzebę podjęcia długofalowych działań w celu poprawy sytuacji budżetu gminy.

Wprowadzę kompleksowy, trzyetapowy „Program finansowy dla gminy Andrychów”:
I. Etap I
a) Audyt sytuacji finansowej gminy;
b) Audyt sytuacji finansowej spółek z udziałem gminy;
c) Audyt zamówień publicznych dokonanych przez gminę;
d) Audyt umów zawartych przez gminę Andrychów, w szczególności umów (szczególnie kredytowe oraz inne dotyczące finansowania, w tym dłużnego, gminy), których przedmiotem jest realizacja zadań gminnych;
II. Etap II, m.in.
a) Weryfikacja i rozwiązanie niekorzystnych umów;
b) Weryfikacja możliwości przejęcia przez gminę i podległe jej podmioty zadań realizowanych na podstawie rozwiązanych umów;
III. Etap III, m.in.:
a) Usprawnienie działalności spółek gminnych;
b) Restrukturyzacja zadłużenia, polegająca na refinansowaniu długu (umowy kredytowe, obligacje).
c) Wcześniejszy wykup obligacji, w razie takiej możliwości (audyt obligacji).
d) Zielone obligacje w razie możliwości ich emisji (na pokrycie np. dofinansowania kotłów) – konieczne spełnienie wymogów środowiskowych (zrównoważony rozwój) oraz pozyskanie dofinansowania bezzwrotnego.

Tomasz Żak:

W Wieloletniej Prognozie Finansowej został uwzględniony rozsądny i rozważny program zapewniający z jednej strony konieczność realizacji wszystkich ustawowych zadań bieżących jak również społecznie oczekiwanych inwestycji. Prognozowane nadwyżki budżetowe przeznacza się na spłatę zadłużenia. Dodatkowo należy dążyć do zintensyfikowania działań w celu pozyskania środków zewnętrznych na zadania inwestycyjne, tak aby poziom wkładu własnego gminy nie przekraczał 50% wartości zadania.

Tak zaplanowana polityka finansowa pozwoli zrealizować wszystkie zadania przed którymi stoi gmina.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kowal, 01.04.2024 20:47

Cath,to nie żart primaaprilisowy to jest fakt autentyczny.Jak ktoś mówił że nie będzie głosował na niego,to reagowali agresją.Kampanie robią niezłą,no ale cóż można innego się spodziewać.

cath, 01.04.2024 18:34

@ Kowal Przystawiali im pistolet do głowy czy brzytwę do gardła ? Ty poważnie czy primaaprilisowo?Na pewno to bujdy wypisujesz i tyle w temacie.

Kowal, 01.04.2024 16:42

Piszmy realia szikago, pan Żak też widać ma pojęcie o finansach dlatego gmina się zadłużyła na ponad 100 milionów.Spacerujac po Andrychowie, widziałem jak ludzie Żaka robili nacisk na przechodniów żeby to na niego głosowali nawet im mówili co mają robić żenada panie burmistrzu.Ja i moja rodzina oraz znajomi napewno nie zagłosujemy na niego, kłamcy i tyle co na ten temat można powiedzieć.

szikago, 01.04.2024 08:25

Widać że Pani loczkowana nie ma pojęcia o finansach a powtarza tylko pisowską narrację która wiadomo do czego doprowadziła - do oddłużenia i ustawienia swojaków z pisu , w Andrychowie pewnie też by tak było bo pisiory są żądne władzy i pieniędzy .A swoją drogą czy ktoś już pisał o koligacjach Pani loczkowanej ? Pan były poseł u którego odbierała telefony to jej wuj w lini prostej czyli brat tatusia , czyli wszystko zostaje w rodzinie -pis

Łowca Dziewic, 31.03.2024 13:48

Zadłużył gminę gminę na lata, dziadki mokre "ile to nie zrobił", ale w ich gazetce zapewne nie wspomną że to jest na kredyt, już nawet ta Geslerowa by była lepsza

Feel Free, 31.03.2024 13:42

Tomasz Żak "zapomniał" ;-) powiedzieć Mieszkańcom, o planowanej emisji obligacji. Zapomniał, też powiedzieć, że spółki takie jak Energia Andrychów (ta, która ma zbudować spalarnię śmieci w Andrychowie) mają plan zaciągać pożyczki - ta konkretna już była tego blisko, na 170 milionów, czego się nie wlicza do zadłużenia gminy. I nad czym nie ma już nadzoru Regionalna Izba Obrachunkowa. Z resztą po to są właśni tworzone takie spółki, aby ukryć prawdziwe obciążenie finansowe Mieszkańców, wydzielić je poza kompetencje RIO, oraz utrudnić kontrolę Rady Miejskiej nad nimi, czego świetną ilustrację mieliśmy kilka dni temu w Andrychowie, gdy radnym nie udzielono informacji, do których mieli pełne prawo. Spółki te zwykle nie służą do zatrudniania szwagrów, ale czasem jak widać służą, aczkolwiek wg Tomasza Żaka szwagier to nie jest jakaś tam bliska rodzina.

referendum, 31.03.2024 11:30

Ludzie się boją że jeśli pani Smolec jakimś cudem by wygrała to rządzili by ludzie od Żaka Maciej i Agnieszka (z jego obozu są oboje). Tu trzeba obawiać się że będzie rządził czat :) jak dla mnie to każdą odpowiedź tej kobiety pisze nie człowiek a jakaś maszyna. Szkoda jeśli mam rację. W każdym razie nie da się głosować na kogoś kogo nie da się czytać bez podejrzeń że sam z siebie niewiele powie wszystko sztuczne inteligencja musi mu napisac

Zakolog, 31.03.2024 11:13

Tomuś wielkanocne pisanki z Mieszkańców sobie robisz! Przez dziesięć lat rok w roku wspólnie z tłukami mieliście deficyt budżetowy, w 2014 zaczynałeś od minus 4 baniek, aby tylko w 2023 zakończyć na minus 45 bańkach i w sumie uzbierało się wam tego 130 baniek. I ty jeszcze coś mówisz o rozsądku i rozwadze. A z czego słonko zrobisz nadwyżkę budżetową, skoro na pokrycie deficytu za każdym razem braliście kredyt. Teraz przez następne dziesięć lat należy spłacić te 130 plus około 60 odsetek. Beatko jak zamierasz stymulować wzrost dochodów budżetowych, aby corocznie z tej nadwyżki spłacić bankom 19 baniek! Zaoszczędzić Betty jedynie możesz na Maciusiu, jak go nie powołasz na zastępcę lub na swojej pensji, ale coś mi podpowiada, że te oszczędności wprowadzisz na samym końcu.