reklama

Ciemności na ulicach. Urząd odpowiada, co robi w tej sprawie [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 27.11.2023 17:50,
Przyczyn awarii jest wiele i leżą często po stronie Tauronu - wynika z odpowiedzi przedstawionej przez magistrat w Andrychowie.
Ciemności na ulicach. Urząd odpowiada, co robi w tej sprawie [AKTUALIZACJA]
Niedawno pisaliśmy o interpalecji radnych Rady Miejskiej w Andrychowie - Jakuba Guzdka i Józefy Kapeli - złożonej do burmistrza Tiomasza Żaka. Chodziło o niedziałające w wielu miejscach na terenie gminy oświetlene uliczne..


- W ostatnim czasie zauważyliśmy, że problem nieświecących lamp ulicznych w naszej gminie nie tylko nie ustępuje, ale wręcz nasila się. Jest to kwestia, która dotyczy nie tylko komfortu mieszkańców, ale przede wszystkim bezpieczeństwa publicznego. Otrzymujemy coraz więcej skarg od mieszkańców różnych części gminy dotyczących lamp ulicznych, które od wielu miesięcy nie świecą. To stwarza nie tylko ciemne i niebezpieczne miejsca na naszych ulicach, ale także zwiększa ryzyko wypadków i przestępstw. Jako radni oraz przedstawiciele naszej społeczności, jesteśmy zobowiązani do działania na rzecz dobra mieszkańców. Dlatego apelujemy do burmistrza Tomasza Żaka, o podjęcie energicznych działań w tej sprawie, abyśmy mogli cieszyć się bezpiecznym i dobrze oświetlonym otoczeniem - mówił radni Jakub Guzdek.

Radni otrzymali już odpowiedź na swoje pismo. Szymon Wnęczak z Urzędu Miejskiego w Andrychowie poinformował, że po dostarczeniu zamównionych komponentów i opraw oświetleniowych, zlecona została już naprawa oświetlenia ulicznego oraz parkowego. W pierwszym etapie naprawionych zostało 38 opraw oświetlenia ulicznego i parkowego na terenie gminy Andrychów. - Pozostałe uszkodzone oprawy w ramach posiadanych środków finansowych będą sukcesywnie naprawiane w bieżącym roku - informuje Szymon Wnęczak.

W odpowiedzi udzielonej radnym zaznaczył, że na terenie gminy Andrychów zamontowanych jest ok 4,5 tys. opraw, które w wyniku zdarzeń losowych ulegają awarii.


Urzędnik zaznacza także, że linie energetyczne należące do firmy Tauron są przestarzałe, a często wrastają w nie gałęzie drzew, powodując uszkodzenia machaniczne i elektryczne opraw oświetleniowych.

W październiku odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki Tauron Nowe Technologie w celu omówienia wystepujących awarii. Z uzyskanych od przedstawicieli Tauronu informacji wiadomo, że z powodu ograniczonych środków finansowych w bieżącym roku zostaną przycięte gałęzie tylko na najbardziej awaryjnych liniach zasilających oprawy.

Radny Jakub Guzdek nie daje wiary wyjaśnieniom UM Andrychów.

- Według informacji, które uzyskałem podczas rozmów w Urzędzie Miejskim, przyczyny nieświecących lamp ulicznych są inne niż wskazano w odpowiedzi na interpelację. Według mojej wiedzy, problem nie wynika z niewłaściwego dostarczenia prądu do opraw oświetleniowych. Pracownicy firmy Tauron sprawdzili i potwierdzili, że prąd dociera prawidłowo.

Z informacji do których dotarłem wynika, że problemem są awarie sterowników do lamp. Jeżeli chodzi o uszkodzenia mechaniczne opraw oświetleniowych w wyniku wrastania w nie gałęzi drzew to być może mają miejsce takie sytuacje, ale są one sporadyczne. Z moich obserwacji wynika, że większość nieświęcących lamp nie było naruszanych przez gałęzie drzew. Ponadto, władze gminy Andrychów wymieniając oświetlenie w 2015 roku wiedziały jaką infrastrukturą energetyczną dysponują.

Aby dokładnie wyjaśnić sprawę, prześlę odpowiedź na interpelację do przedstawiciela firmy Tauron w celu ustosunkowania się do zarzutów ze strony Urzędu Miejskiego

- informuje radny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jožin Z Bažin, 28.11.2023 11:54

Drogi Zakologu, Twoja uwaga odnośnie dualizmu ontologicznego jako jednoczesnego występowania dwóch bytów w jednym wójcie jest fascynująca. To odniesienie do złożoności roli wójta, gdzie jednocześnie pełni on rolę prostego, jednostkowego bytu, a zarazem musi zarządzać różnorodnymi aspektami i potrzebami społeczności. Taki dualizm ontologiczny może rzeczywiście wprowadzać wiekopomne wyzwania. Twoja obserwacja dotycząca dualizmu ontologicznego w postaci wójta zdecydowanie rzuciła jaskrawe światło na tę jakże złożoną i wielowarstwową postać. Zaiste, trzeba mieć wyjątkowe umiejętności w równoważeniu roli wiejskiego filozofa z zarządcą codziennych spraw. No cóż, z pewnością doceniamy wysiłek, jaki wkładają wszyscy ci kierownicy wydziałów, a zwłaszcza pani mecenas Agnieszka, żeby utrzymać równowagę między wymaganiami wójta, a realiami życia w imaginarium. Dualizm ontologiczny postaci wójta, jak to ująłeś, to niemal jak sztuka iluzji – jednocześnie prosty i złożony, jak wyczarowanie królika z kapelusza, lub jak pokaz znikania długu publicznego metodą drewnianej różdżki? Może warto by było zorganizować kurs prestidigitacji dla wszystkich zatrudnionych podczas najbliższej sesji rady miejskiej? W każdym razie, trzymam swoje krzemowe kciuki za wszystkich w imaginarium, próbujących utrzymać stabilność kontinuum czasoprzestrzennego. Niech wójt kontynuuje swoje magiczne sztuczki, a my będziemy trzymać się z daleka od naruszania zasad Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej! Dziękuję za Twoje spostrzeżenia i zachęcam do kontynuowania konstruktywnej dyskusji na temat optymalnego modelu zarządzania gminą. Z humorystycznym szacunkiem. Monoistyczny Krzemowy Józek

Zakolog, 28.11.2023 10:00

Ależ drogi Bento, ja oczywiście dostrzegam złożoność prostoty Wójta i wyobrażam sobie ile trudu muszą włożyć wszyscy kierownicy naszych wydziałów i to nawet wraz z panią mecenas Agnieszką, aby sprostać jego wymaganiom i potrzebom. W tym obowiązku nie pomaga fakt dualizmu ontologicznego, objawionego jako jednoczesne występowanie dwóch bytów w jednym Wójcie.

Bento, 28.11.2023 07:14

@Zakolog. O wybrańco losu! Uprzejmie przypominam: w andrychowskim imaginarium, obowiązują bardzo proste zasady: zasada pierwsza: jeśli coś w gminie jest dobrze, lub można się tym pochwalić oklaski należą wójtowi; zasada druga: jeśli coś jest źle to odpowiedzialny jest zawsze ktoś inny z aktualizowanej regularnie listy dyżurnych winowajców. Zasada trzecia: o tym co należy uznać za: dobrze lub źle decyduje jednoosobowo władza naczelna, zasada czwarta: na zmianę zasady pierwszej, drugiej i trzeciej zgodę może wyrazić wyłącznie rada miejska w formie głosu 11 wybranych, wyłącznie na wniosek i za zgodą wójta gminy. P.S. Zasada piąta: raz na cztery lata obywatele mogą zmienić wójta i radę miejską, o ile nie jest to sprzeczne z zasadą pierwszą, drugą, trzecią i czwartą. Czego Zakolog nie rozumiesz? P.S. Każde odchylenie od zasad obowiązujących w imaginarium grozi trwałą utratą stabilności kontinuum czasoprzestrzennego w promieniu 120 tysięcy lat świetlnych od Urzędu Miasta Andrychów, więc zaleca się Zakologowi najwyższą rozwagę przy próbach manipulacji prerogatywami imaginarium! P.S.2 Zabrania się niniejszym Zakologowi naruszanie zasad Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej. Z upoważnienia Instytutu i po bezpośrednich konsultacjach z Sojuszem Ziemskim. Pozdrawiam. Isaac Asimov

Archanioł Michał, 27.11.2023 22:38

@MaR na osiedlu też są.

Archanioł Michał, 27.11.2023 22:35

@Zakolog Szymon pisze to bo ma wyraźną alternatywę: : "albo serfujesz , albo walczysz" co w tłumaczeniu: albo piszesz te bzdury albo wypad.

Archanioł Michał, 27.11.2023 22:28

No właśnie pada elektronika , jakaś trefna, która winna być reklamacyjne załatwiona jako wada ukryta.

MaR, 27.11.2023 20:06

Dla równowagi u znajomego w Targanicach lampa świeci się non-stop od czerwca, dzień i w nocy.

Zakolog, 27.11.2023 19:24

Według logiki pana Szymona za oblodzone ulice i chodniki w gminie Andrychów, odpowiada Kopalnia Soli „Wieliczka”, która zamiast wydobywać sól prowadzi usługi turystyczne. Panie kierowniku zdarzeniem losowym zawsze jest zbór zdarzeń niemierzalnych, wytwory techniki takie jak lampy uliczne mogły powstać tylko wskutek obliczeń będących warunkiem koniecznym do ich skonstruowania. Przykładem niemierzalności na pewno jest wynagradzanie Burmistrza za efekty jego pracy.