Bezpieczny Senior w Małopolsce - Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

, Gospodarka, Wiadomości, 13.09.2019 09:30, INFORMACJA PRASOWA
Bezpieczny Senior w Małopolsce - Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

12 września 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie odbyła się konferencja ”Bezpieczny Senior w Małopolsce - Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji”.

Podczas konferencji Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, przedstawił problematykę kampanii "Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!" w tym techniki manipulacji, które są stosowanego na tego typu spotkaniach. Zostały zaprezentowane także nagrania, podczas których zostały ukazane nieetyczne działania handlowców. Wyświetlono również edukacyjny spot telewizyjny, przestrzegający przed zakupami na prezentacjach.

Łukasz Salwarowski zaapelował do samorządów, uzdrowisk, hoteli, restauracji itp. o niewynajmowanie powierzchni na pokazy sprzedażowe. Apel został skierowany także do banków, o nieudzielanie kredytów na prezentacjach oraz mediów i organizacji seniorskich o edukowanie, ostrzeganie i promowanie kampanii "Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!".

Kampania społeczna „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!” przewiduje działania prewencyjne przed dokonywaniem zakupów w warunkach, które nie sprzyjają rozważnemu podjęciu decyzji przez konsumentów. Goście zaproszeni na tego typu spotkania (pokazy, prezentacje, bezpłatne badania) nie są właściwie informowani o celu handlowym, bywają wprowadzani w błąd co do właściwości produktów. W trakcie spotkań bywa wywierana presja i wątpliwy etycznie nacisk na potencjalnych klientów (np. poprzez odwoływanie się do odpowiedzialności za zdrowie rodziny). Klienci po zakupie nie otrzymują wszystkich dokumentów ani nie są informowani o swych prawach (w szczególności o prawie do odstąpienia od umowy).


O kampanii


Wydawałoby się, że już tyle powiedziano na temat pokazów i prezentacji, na których sprzedawane są różne bardzo drogie rzeczy, że już nikt się na to nie nabierze. Tymczasem biznes, polegający w dużej mierze na manipulacji sprzedażowej ma się znakomicie i nadal przynosi krociowe zyski organizatorom. A my wciąż dajemy się namówić na zakup różnych produktów, których normalnie byśmy nie kupili, bo ich zwyczajnie nie potrzebujemy, za kwoty, których nie mamy. Często ich cena jest od 10 do 50 razy wyższa aniżeli rynkowa wartość produktu.

W całej Polsce odbywają się setki różnego rodzaju pokazów i prezentacji, na które jesteśmy zapraszani. Sprzedawcy mamią nas darmowymi prezentami, badaniami, masażami – zrobią wszystko, aby zachęcić nas emocjonalnie zdrowiem rodziny i długością życia. Bardzo często doprowadzają do zawarcia umowy i podpisania kredytu na horrendalnie wysokie oprocentowanie.

- Nasz wspólny projekt skierowany jest nie tylko do seniorów, którzy stanowią grupę potencjalnie najbardziej narażoną na działania nieuczciwych sprzedawców, ale również do osób młodszych, ponieważ to one często mają największy wpływ na podejmowanie działań rodziców czy dziadków. Uświadamianie nam naszych praw
oraz informowanie o manipulacjach handlowych akwizytorów staje się skuteczną bronią przeciw oszustwom i wyłudzeniom. „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji” jest edukacyjnym cyklem świadomości konsumenta, czyli każdego z nas!. W ramach kampanii prowadzimy warsztaty dla seniorów (przeszkoliliśmy już ponad 3500 osób), promujemy spot TV i radiowy oraz przekonujemy gminy, hotele i uzdrowiska aby do niej dołączyły do przyjścia. Niestety bardzo dużo firm sprzedaży bezpośredniej posługuje się manipulacjami oraz sztuczkami handlowymi, aby sprzedać nam, często niepotrzebne, a na pewno zbyt kosztowne produkty. Wykorzystując moment zaskoczenia, bombardując nas informacjami, których nie da się potwierdzić w ciągu kilku chwil szantażując - informują organizatorzy akcji.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

barte, 13.09.2019 14:29

Zapomniałeś o pisowskiej telewizji republika -tam od rana do nocy wciskają ludziom różne badziewia

aleocochodzi, 13.09.2019 13:01

Takie programy sprzedażowe jak fakty w tvn i wiadomości tv kura i polsat to manipulacja nie tylko seniorami ale całym społeczeństwem. Przykładem jest to co robią z Konfederacją która zarejestrowała listę ogólnopolską w wyborach. To propolskie ugrupowanie pokazuje która partia jest proniemiecka, która prożydowska a która prorosyjska. Polacy głosujcie na Polaków.