reklama
reklama

Andrychów znowu pali węglem. Powód jest jeden

Gospodarka, Wiadomości, 26.10.2021 16:15, DK
Miało być ekologicznie, ale ceny gazu dla odbiorców przemysłowych robią swoje.
Andrychów znowu pali węglem. Powód jest jeden

Niedawno informowaliśmy, że na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie (7.10) podjęto uchwałę w sprawie udzielenia AEC (Andrychowskiej Elektrociepłowni - jest to spółka gminna) pożyczki w kwocie 1,2 mln zł. Pieniędzy pożyczono po to, aby zniwelować straty w budżecie spółki z powodu szalejących cen gazu. A przypomnijmy, od pewnego czas AEC wykorzystuje do produkcji energii cieplnej tylko gaz.

Niespodziewanie kilka dni temu zdecydowano, że AEC wrócił do „starego” rodzaju paliwa, czyli węgla. Kocioł węglowy w centrum Andrychowa znowu pracuje pełną parą.

Sytuacja na rynkach jest bardzo dynamiczna. Ceny pną się w górę, a spółki nie stać na jeszcze większe straty. Jak obliczono, pozostanie przy gazie oznaczałoby straty rzędu 15 milionów złotych.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 07.11.2021 16:02

https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki

Zakolog, 27.10.2021 22:09

@Archanioł Michał - Oczywiście chodziło o słowo nierealistyczny, to nie miała być jakaś kombinacja, to tylko zwykły błąd ortograficzny.

FeelFree, 27.10.2021 22:06

P.S.2. "Podróż ósma" została wydana w 1966 roku, czy od tamtej wyśnionej wizji historia naszej cywilizacji nadal nie zawstydza, zawstydza już mniej, czy może jeszcze bardziej?

FeelFree, 27.10.2021 22:00

@Archanioł Michał - tego właśnie nie wiem, a chciałbym. Czy jest nadzieja na trwałą zmianę tego gatunku "na lepsze"? Czy pozostaje to co przebija z ostatnich postów Zakologa? Czyli taki -brak mi trochę słów- coś w stylu realnego pesymizmu co do losu społeczeństw i moralnej ewolucji człowieka. Czy może to zmienić kryzys, rewolucja, ewolucja czy dopiero UPADEK obecnego systemu wartości, podziału władzy i niesprawiedliwego dostępu do dóbr, czy też nic tego zmienić nie może? Czy ludzkość jest zdolna do trwałej zmiany? Czy też rację w swoich obawach i literackich symulacjach odzwierciedlonych w swoich mnogich, utopijnych wizjach społeczeństw mieszkających w wymyślonych światach miał Lem. Nie znajdując nadziei? Czy zdani jesteśmy na niekończącą się oscylację, walkę jednych z drugimi, a tak naprawdę samych ze sobą, swoimi niekorygowalnymi cechami wynikającymi ze stałe istoty naszej natury. Nie chodziło mi o wiarę, nadzieję, szukałem akurat teraz w tym zakresie przekonywującej WIEDZY. Co zmieniła epidemia? Co nam pokazała? Jakie tworzymy społeczeństwo, co ukazała nam o nas samych? Czy bilans jest optymistyczny, czy niezmienny mimo okoliczności? A idealizm niejedno źródło posiadać może... -jak powiedziałby Yoda ;-) P.S. Cytaty dla Zakologa nieprzypadkowo oczu przeznaczone były. Poznać myśli jego pomóc miały. "Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy." Yoda

Archanioł Michał, 27.10.2021 19:47

@Zakolog "ale kompletnie nie realistyczny" czyli utopijny - tak rozumiem. To docenienie wydawnictwa pewnie bierze się z przyjemności jaką stwarza ostra z nią polemika, to "co tygrysy lubią najbardziej"? @FeelFree teraz wiem skąd ten IDEALIZM. Wydawało mi się , że źródłem owego jest co innego. Szef doskonale zdawał i zdaje sobie sprawę z tego , że żaden ustrój nie będzie funkcjonował idealnie dopóki nie będzie "nowego człowieka". Wtedy zbuduje ustrój ( "nowy człowiek" na swoją miarę, nigdy odwrotnie. Po pobycie tych dziesięciu lat na misji jestem sceptyczny wobec tezy szefa. Kto wie , może jednak to możliwe i nie obracamy się tylko wokół dwóch utopii.

Zakolog, 27.10.2021 14:13

Sierakowskiego poznałem za sprawą książki Krzysztofa Kłopotowskiego „Geniusz Żydów na polski rozum” i wtedy zwróciłem uwagę na „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”, które uważam za prymusa na polskim rynku wydawniczym ! Z przedstawionym cytatem się nie zgadzam, choćby dlatego, iż w Polsce nie mamy ludzi bogatych w rozumieniu angielskiej plutokracji. Nasi milionerzy najczęściej wywodzą się ze służb, a już na pewno są przez nie kontrolowani. Natomiast tak zwane otoczenie medialne i to bez względu na jego charakter własnościowy kontrolowane jest przez państwo i ta mityczna niezależność jest ułudą. Ten wątek zresztą dość ciekawie został opisany w słynnej książce greckiego ministra finansów Warufakisa. Nie wiem z jakiego okresu jest podany przez Ciebie cytat, ale stawiam tezę, iż dziś pan Sławek wycofałby się z niego. Co do Hartmana jedyne co wiem, to że pracował lub pracuje w CMUJ na wydziale nauk o zdrowiu i kojarzę go z różnymi lewicowymi happeningami. Postulat, aby ludzie swoje postępowanie wartościowali etycznie (przypomnę: etyka nauka o moralności) jest oczywiście bardzo słuszny, ale kompletnie nie realistyczny, dlatego rządy zajmują się istniejącymi w teraźniejszości kliszami i przy ich pomocy zarządzają.

FeelFree, 27.10.2021 12:21

"Gdyby polityczna agora stała się obszarem autentycznie ważnym i wspólnym, w którym z powagą mówi się o rzeczach duchowo najistotniejszych dla wszystkich obywateli razem i dla każdego z osobna, bez uszczerbku dla niczyich praw i swobód, wtedy całe społeczeństwo wzniosłoby się na wyższy etycznie poziom. Stałoby się społeczeństwem substancjalnym, a więc odpowiedzialnym i myślącym – takim, jakiego pragnął Hegel. Jeśli tej substancjalności brakuje, a rząd uchyla się od brzemienia kwestii, jakie na co dzień porusza filozofia i religia, puste miejsce na agorze tym łatwiej zajmują kuglarze odgrywający demagogiczny teatrzyk niby-wartości, żonglując na oczach pogardzanej przez siebie wyborczej gawiedzi patriotycznymi i religijnymi symbolami oraz nacjonalistycznymi i ksenofobicznymi kliszami." Co sądzisz ?

FeelFree, 27.10.2021 12:19

"Otoczeniem współczesnej polityki są media, sondażownie, agencje PR, agencje reklamy, czyli wszystko to, co jednocześnie przynależy do sfery biznesu. W Polsce traktowanie wyborców jak konsumentów, a polityków jak produktów zostało stosunkowo łatwo zaakceptowane z powodu utożsamienia po 1989 r. wolnego rynku z demokracją, po tym jak komunistyczna dyktatura wykluczała je na równi. Tymczasem logika demokracji i logika wolnego rynku stoją ze sobą w sprzeczności, podobnie jak cenzus majątkowy i zasada równego głosu. Tam, gdzie pieniądz rozstrzyga o sile politycznej, kiedyś mówiliśmy, że istnieje plutokracja, a nie demokracja."

FeelFree, 27.10.2021 12:18

@Zakolog - no to gratuluję... pozwolę sobie w takim razie na dwa cytaty.

Zakolog, 27.10.2021 09:40

Drogi FeelFree, właśnie dlatego nie mógłbym zostać burmistrzem, a nawet radnym. Moja sieć neuronalna nie jest wstanie wytworzyć tak złożonych koncepcji, jak inwestowanie w elektrociepłownię gazową, tylko po to, aby następnie z powodów czysto ekonomicznych przejść na węgiel. Głębia tej strategii umyka moim możliwościom poznawczym i nie jestem wstanie nawet się do nich zbliżyć. Ambitnie próbuję zrozumieć projekt spalarni odpadów bioorganicznych, w którym jedynym możliwym nośnikiem energetycznym jest gaz ziemny, przy konieczności wykorzystania węgla ? Dla mnie takie rozwiązanie redukuje się do przywożenia niezliczonych ton węgla, w celu przekształcenia odpadów komunalnych w tenże węgiel i jego pochodne np. CO2.

FeelFree, 26.10.2021 22:56

FeelFree, 26.10.2021 22:55

*Legenda dla cenzorów i radnych: 1. D.U.P.A. - Dobrowolny Upowszechniacz Porządku Absolutnego.

FeelFree, 26.10.2021 22:53

Czyli zanosi się na kolejną zdalną sesję nadzwyczajną? Powodem będzie konieczność zainwestowania naszych wspólnych pieniędzy w hipernowoczesne kotły węglowe, o sprawności bliskiej reaktorowi zimnej fuzji, aby firmy zaopatrywane w ciepło przez AEC miały nadal niskie rachunki ? Genialne ruchy. Podczas sesji zostanie przedstawione mimochodem zbawienne i jedyne takie we wszechświecie, genialne rozwiązanie w postaci reaktora zasilanego naszymi śmieciami. Andrychów po prostu pod rządami wójtów staje się takim influencerem wśród narodów w temacie gospodarki energetycznej. Takim etalonem innowacji! Takim miejsko-wiejskim bytem eksperymentalo-futurologicznym. A ja niewdzięcznik, nie potrafię tego nawet docenić. Chyba się spalę ze wstydu, a powstałe ciepło zapiszę AEC dla dobra gminy. @Zakolog - Ty jednak nie masz takiej zamaszystej wizji jak nasi włodarze, i to mimo znacznie większego zaiste bogactwa językowego. Jeśli chcesz zostać kontrkandydatem wójta Żaka w najbliższych wyborach to zapamiętaj proszę (wężykiem!). Jak mierzyć to wysoko! Jak marzyć to odważnie! Bo do odważnych świat należy! Uważam, w przeciwieństwie do Ciebie, że radni powinni przegłosować zakup nie tyle pól naftowych co działek na księżycu! Tam jeno nasza przyszłość jak tak dalej pójdzie! W lunarnej strefie ekonomicznej! Osobiście spodziewam się, że jak tak dalej pójdzie to właśnie w Andrychowie powstanie pierwszy działający prototyp D.U.P.A. ;-)

Zakolog, 26.10.2021 21:45

Zachowując pełną analogię do przyjętych przez burmistrza i radnych rozwiązań z pierwszego kryzysu ciepłowniczego, proponuję szybkie nabycie koncesji na wydobycie węgla i zakup kopalni. W kolejnym kroku należy rozważyć wykup udziałów w polach naftowych na Jamale oraz w sieciach przesyłowych, tego krwiobiegu gazowego.

Skalpel, 26.10.2021 21:25

W ramach programu czyste powietrze węgiel do AEC dowożą ciężarówki zasilane wodorem.

tomekx, 26.10.2021 20:11

Przecież to pis rządzi krajem i to za pisu ceny benzyny,gazu i ceny w sklepach są rekordowe

django, 26.10.2021 18:34

Tomekx.. tak. PIS jest temu winny, że Andrychów jest zarządzany przez kretynów. Ręce opadają.

tomekx, 26.10.2021 17:02

Brawo pis.Wstrzymajcie rozbiórkę ostrołęki