Miało być ekologicznie, ale ceny gazu dla odbiorców przemysłowych robią swoje.
Niedawno informowaliśmy, że na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie (7.10) podjęto uchwałę w sprawie udzielenia AEC (Andrychowskiej Elektrociepłowni - jest to spółka gminna) pożyczki w kwocie 1,2 mln zł. Pieniędzy pożyczono po to, aby zniwelować straty w budżecie spółki z powodu szalejących cen gazu. A przypomnijmy, od pewnego czas AEC wykorzystuje do produkcji energii cieplnej tylko gaz.
Niespodziewanie kilka dni temu zdecydowano, że AEC wrócił do „starego” rodzaju paliwa, czyli węgla. Kocioł węglowy w centrum Andrychowa znowu pracuje pełną parą.
Sytuacja na rynkach jest bardzo dynamiczna. Ceny pną się w górę, a spółki nie stać na jeszcze większe straty. Jak obliczono, pozostanie przy gazie oznaczałoby straty rzędu 15 milionów złotych.
Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy
o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu,
usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]
@Archanioł Michał - Oczywiście chodziło o słowo nierealistyczny, to nie miała być jakaś kombinacja, to tylko zwykły błąd ortograficzny.
FeelFree, 27.10.2021 21:06
P.S.2. "Podróż ósma" została wydana w 1966 roku, czy od tamtej wyśnionej wizji historia naszej cywilizacji nadal nie zawstydza, zawstydza już mniej, czy może jeszcze bardziej?
FeelFree, 27.10.2021 21:00
@Archanioł Michał - tego właśnie nie wiem, a chciałbym. Czy jest nadzieja na trwałą zmianę tego gatunku "na lepsze"? Czy pozostaje to co przebija z ostatnich postów Zakologa? Czyli taki -brak mi trochę słów- coś w stylu realnego pesymizmu co do losu społeczeństw i moralnej ewolucji człowieka. Czy może to zmienić kryzys, rewolucja, ewolucja czy dopiero UPADEK obecnego systemu wartości, podziału władzy i niesprawiedliwego dostępu do dóbr, czy też nic tego zmienić nie może? Czy ludzkość jest zdolna do trwałej zmiany? Czy też rację w swoich obawach i literackich symulacjach odzwierciedlonych w swoich mnogich, utopijnych wizjach społeczeństw mieszkających w wymyślonych światach miał Lem. Nie znajdując nadziei? Czy zdani jesteśmy na niekończącą się oscylację, walkę jednych z drugimi, a tak naprawdę samych ze sobą, swoimi niekorygowalnymi cechami wynikającymi ze stałe istoty naszej natury. Nie chodziło mi o wiarę, nadzieję, szukałem akurat teraz w tym zakresie przekonywującej WIEDZY. Co zmieniła epidemia? Co nam pokazała? Jakie tworzymy społeczeństwo, co ukazała nam o nas samych? Czy bilans jest optymistyczny, czy niezmienny mimo okoliczności? A idealizm niejedno źródło posiadać może... -jak powiedziałby Yoda ;-) P.S. Cytaty dla Zakologa nieprzypadkowo oczu przeznaczone były. Poznać myśli jego pomóc miały. "Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy." Yoda
Archanioł Michał, 27.10.2021 18:47
@Zakolog "ale kompletnie nie realistyczny" czyli utopijny - tak rozumiem. To docenienie wydawnictwa pewnie bierze się z przyjemności jaką stwarza ostra z nią polemika, to "co tygrysy lubią najbardziej"?
@FeelFree teraz wiem skąd ten IDEALIZM. Wydawało mi się , że źródłem owego jest co innego. Szef doskonale zdawał i zdaje sobie sprawę z tego , że żaden ustrój nie będzie funkcjonował idealnie dopóki nie będzie "nowego człowieka". Wtedy zbuduje ustrój ( "nowy człowiek" na swoją miarę, nigdy odwrotnie. Po pobycie tych dziesięciu lat na misji jestem sceptyczny wobec tezy szefa. Kto wie , może jednak to możliwe i nie obracamy się tylko wokół dwóch utopii.
Zakolog, 27.10.2021 13:13
Sierakowskiego poznałem za sprawą książki Krzysztofa Kłopotowskiego „Geniusz Żydów na polski rozum” i wtedy zwróciłem uwagę na „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”, które uważam za prymusa na polskim rynku wydawniczym ! Z przedstawionym cytatem się nie zgadzam, choćby dlatego, iż w Polsce nie mamy ludzi bogatych w rozumieniu angielskiej plutokracji. Nasi milionerzy najczęściej wywodzą się ze służb, a już na pewno są przez nie kontrolowani. Natomiast tak zwane otoczenie medialne i to bez względu na jego charakter własnościowy kontrolowane jest przez państwo i ta mityczna niezależność jest ułudą. Ten wątek zresztą dość ciekawie został opisany w słynnej książce greckiego ministra finansów Warufakisa. Nie wiem z jakiego okresu jest podany przez Ciebie cytat, ale stawiam tezę, iż dziś pan Sławek wycofałby się z niego. Co do Hartmana jedyne co wiem, to że pracował lub pracuje w CMUJ na wydziale nauk o zdrowiu i kojarzę go z różnymi lewicowymi happeningami. Postulat, aby ludzie swoje postępowanie wartościowali etycznie (przypomnę: etyka nauka o moralności) jest oczywiście bardzo słuszny, ale kompletnie nie realistyczny, dlatego rządy zajmują się istniejącymi w teraźniejszości kliszami i przy ich pomocy zarządzają.
FeelFree, 27.10.2021 11:21
"Gdyby polityczna agora stała się obszarem autentycznie ważnym i wspólnym, w którym z powagą mówi się o rzeczach duchowo najistotniejszych dla wszystkich obywateli razem i dla każdego z osobna, bez uszczerbku dla niczyich praw i swobód, wtedy całe społeczeństwo wzniosłoby się na wyższy etycznie poziom. Stałoby się społeczeństwem substancjalnym, a więc odpowiedzialnym i myślącym – takim, jakiego pragnął Hegel. Jeśli tej substancjalności brakuje, a rząd uchyla się od brzemienia kwestii, jakie na co dzień porusza filozofia i religia, puste miejsce na agorze tym łatwiej zajmują kuglarze odgrywający demagogiczny teatrzyk niby-wartości, żonglując na oczach pogardzanej przez siebie wyborczej gawiedzi patriotycznymi i religijnymi symbolami oraz nacjonalistycznymi i ksenofobicznymi kliszami." Co sądzisz ?
FeelFree, 27.10.2021 11:19
"Otoczeniem współczesnej polityki są media, sondażownie, agencje PR, agencje reklamy, czyli wszystko to, co jednocześnie przynależy do sfery biznesu. W Polsce traktowanie wyborców jak konsumentów, a polityków jak produktów zostało stosunkowo łatwo zaakceptowane z powodu utożsamienia po 1989 r. wolnego rynku z demokracją, po tym jak komunistyczna dyktatura wykluczała je na równi. Tymczasem logika demokracji i logika wolnego rynku stoją ze sobą w sprzeczności, podobnie jak cenzus majątkowy i zasada równego głosu. Tam, gdzie pieniądz rozstrzyga o sile politycznej, kiedyś mówiliśmy, że istnieje plutokracja, a nie demokracja."
FeelFree, 27.10.2021 11:18
@Zakolog - no to gratuluję... pozwolę sobie w takim razie na dwa cytaty.
Zakolog, 27.10.2021 08:40
Drogi FeelFree, właśnie dlatego nie mógłbym zostać burmistrzem, a nawet radnym. Moja sieć neuronalna nie jest wstanie wytworzyć tak złożonych koncepcji, jak inwestowanie w elektrociepłownię gazową, tylko po to, aby następnie z powodów czysto ekonomicznych przejść na węgiel. Głębia tej strategii umyka moim możliwościom poznawczym i nie jestem wstanie nawet się do nich zbliżyć. Ambitnie próbuję zrozumieć projekt spalarni odpadów bioorganicznych, w którym jedynym możliwym nośnikiem energetycznym jest gaz ziemny, przy konieczności wykorzystania węgla ? Dla mnie takie rozwiązanie redukuje się do przywożenia niezliczonych ton węgla, w celu przekształcenia odpadów komunalnych w tenże węgiel i jego pochodne np. CO2.
FeelFree, 26.10.2021 21:56
益
FeelFree, 26.10.2021 21:55
*Legenda dla cenzorów i radnych: 1. D.U.P.A. - Dobrowolny Upowszechniacz
Porządku Absolutnego.
FeelFree, 26.10.2021 21:53
Czyli zanosi się na kolejną zdalną sesję nadzwyczajną? Powodem będzie konieczność zainwestowania naszych wspólnych pieniędzy w hipernowoczesne kotły węglowe, o sprawności bliskiej reaktorowi zimnej fuzji, aby firmy zaopatrywane w ciepło przez AEC miały nadal niskie rachunki ? Genialne ruchy. Podczas sesji zostanie przedstawione mimochodem zbawienne i jedyne takie we wszechświecie, genialne rozwiązanie w postaci reaktora zasilanego naszymi śmieciami. Andrychów po prostu pod rządami wójtów staje się takim influencerem wśród narodów w temacie gospodarki energetycznej. Takim etalonem innowacji! Takim miejsko-wiejskim bytem eksperymentalo-futurologicznym. A ja niewdzięcznik, nie potrafię tego nawet docenić. Chyba się spalę ze wstydu, a powstałe ciepło zapiszę AEC dla dobra gminy. @Zakolog - Ty jednak nie masz takiej zamaszystej wizji jak nasi włodarze, i to mimo znacznie większego zaiste bogactwa językowego. Jeśli chcesz zostać kontrkandydatem wójta Żaka w najbliższych wyborach to zapamiętaj proszę (wężykiem!). Jak mierzyć to wysoko! Jak marzyć to odważnie! Bo do odważnych świat należy! Uważam, w przeciwieństwie do Ciebie, że radni powinni przegłosować zakup nie tyle pól naftowych co działek na księżycu! Tam jeno nasza przyszłość jak tak dalej pójdzie! W lunarnej strefie ekonomicznej! Osobiście spodziewam się, że jak tak dalej pójdzie to właśnie w Andrychowie powstanie pierwszy działający prototyp D.U.P.A. ;-)
Zakolog, 26.10.2021 20:45
Zachowując pełną analogię do przyjętych przez burmistrza i radnych rozwiązań z pierwszego kryzysu ciepłowniczego, proponuję szybkie nabycie koncesji na wydobycie węgla i zakup kopalni. W kolejnym kroku należy rozważyć wykup udziałów w polach naftowych na Jamale oraz w sieciach przesyłowych, tego krwiobiegu gazowego.
Skalpel, 26.10.2021 20:25
W ramach programu czyste powietrze węgiel do AEC dowożą ciężarówki zasilane wodorem.
tomekx, 26.10.2021 19:11
Przecież to pis rządzi krajem i to za pisu ceny benzyny,gazu i ceny w sklepach są rekordowe
django, 26.10.2021 17:34
Tomekx.. tak. PIS jest temu winny, że Andrychów jest zarządzany przez kretynów. Ręce opadają.
FeelFree, 07.11.2021 15:02
https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki
Zakolog, 27.10.2021 21:09
@Archanioł Michał - Oczywiście chodziło o słowo nierealistyczny, to nie miała być jakaś kombinacja, to tylko zwykły błąd ortograficzny.
FeelFree, 27.10.2021 21:06
P.S.2. "Podróż ósma" została wydana w 1966 roku, czy od tamtej wyśnionej wizji historia naszej cywilizacji nadal nie zawstydza, zawstydza już mniej, czy może jeszcze bardziej?
FeelFree, 27.10.2021 21:00
@Archanioł Michał - tego właśnie nie wiem, a chciałbym. Czy jest nadzieja na trwałą zmianę tego gatunku "na lepsze"? Czy pozostaje to co przebija z ostatnich postów Zakologa? Czyli taki -brak mi trochę słów- coś w stylu realnego pesymizmu co do losu społeczeństw i moralnej ewolucji człowieka. Czy może to zmienić kryzys, rewolucja, ewolucja czy dopiero UPADEK obecnego systemu wartości, podziału władzy i niesprawiedliwego dostępu do dóbr, czy też nic tego zmienić nie może? Czy ludzkość jest zdolna do trwałej zmiany? Czy też rację w swoich obawach i literackich symulacjach odzwierciedlonych w swoich mnogich, utopijnych wizjach społeczeństw mieszkających w wymyślonych światach miał Lem. Nie znajdując nadziei? Czy zdani jesteśmy na niekończącą się oscylację, walkę jednych z drugimi, a tak naprawdę samych ze sobą, swoimi niekorygowalnymi cechami wynikającymi ze stałe istoty naszej natury. Nie chodziło mi o wiarę, nadzieję, szukałem akurat teraz w tym zakresie przekonywującej WIEDZY. Co zmieniła epidemia? Co nam pokazała? Jakie tworzymy społeczeństwo, co ukazała nam o nas samych? Czy bilans jest optymistyczny, czy niezmienny mimo okoliczności? A idealizm niejedno źródło posiadać może... -jak powiedziałby Yoda ;-) P.S. Cytaty dla Zakologa nieprzypadkowo oczu przeznaczone były. Poznać myśli jego pomóc miały. "Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy." Yoda
Archanioł Michał, 27.10.2021 18:47
@Zakolog "ale kompletnie nie realistyczny" czyli utopijny - tak rozumiem. To docenienie wydawnictwa pewnie bierze się z przyjemności jaką stwarza ostra z nią polemika, to "co tygrysy lubią najbardziej"? @FeelFree teraz wiem skąd ten IDEALIZM. Wydawało mi się , że źródłem owego jest co innego. Szef doskonale zdawał i zdaje sobie sprawę z tego , że żaden ustrój nie będzie funkcjonował idealnie dopóki nie będzie "nowego człowieka". Wtedy zbuduje ustrój ( "nowy człowiek" na swoją miarę, nigdy odwrotnie. Po pobycie tych dziesięciu lat na misji jestem sceptyczny wobec tezy szefa. Kto wie , może jednak to możliwe i nie obracamy się tylko wokół dwóch utopii.
Zakolog, 27.10.2021 13:13
Sierakowskiego poznałem za sprawą książki Krzysztofa Kłopotowskiego „Geniusz Żydów na polski rozum” i wtedy zwróciłem uwagę na „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”, które uważam za prymusa na polskim rynku wydawniczym ! Z przedstawionym cytatem się nie zgadzam, choćby dlatego, iż w Polsce nie mamy ludzi bogatych w rozumieniu angielskiej plutokracji. Nasi milionerzy najczęściej wywodzą się ze służb, a już na pewno są przez nie kontrolowani. Natomiast tak zwane otoczenie medialne i to bez względu na jego charakter własnościowy kontrolowane jest przez państwo i ta mityczna niezależność jest ułudą. Ten wątek zresztą dość ciekawie został opisany w słynnej książce greckiego ministra finansów Warufakisa. Nie wiem z jakiego okresu jest podany przez Ciebie cytat, ale stawiam tezę, iż dziś pan Sławek wycofałby się z niego. Co do Hartmana jedyne co wiem, to że pracował lub pracuje w CMUJ na wydziale nauk o zdrowiu i kojarzę go z różnymi lewicowymi happeningami. Postulat, aby ludzie swoje postępowanie wartościowali etycznie (przypomnę: etyka nauka o moralności) jest oczywiście bardzo słuszny, ale kompletnie nie realistyczny, dlatego rządy zajmują się istniejącymi w teraźniejszości kliszami i przy ich pomocy zarządzają.
FeelFree, 27.10.2021 11:21
"Gdyby polityczna agora stała się obszarem autentycznie ważnym i wspólnym, w którym z powagą mówi się o rzeczach duchowo najistotniejszych dla wszystkich obywateli razem i dla każdego z osobna, bez uszczerbku dla niczyich praw i swobód, wtedy całe społeczeństwo wzniosłoby się na wyższy etycznie poziom. Stałoby się społeczeństwem substancjalnym, a więc odpowiedzialnym i myślącym – takim, jakiego pragnął Hegel. Jeśli tej substancjalności brakuje, a rząd uchyla się od brzemienia kwestii, jakie na co dzień porusza filozofia i religia, puste miejsce na agorze tym łatwiej zajmują kuglarze odgrywający demagogiczny teatrzyk niby-wartości, żonglując na oczach pogardzanej przez siebie wyborczej gawiedzi patriotycznymi i religijnymi symbolami oraz nacjonalistycznymi i ksenofobicznymi kliszami." Co sądzisz ?
FeelFree, 27.10.2021 11:19
"Otoczeniem współczesnej polityki są media, sondażownie, agencje PR, agencje reklamy, czyli wszystko to, co jednocześnie przynależy do sfery biznesu. W Polsce traktowanie wyborców jak konsumentów, a polityków jak produktów zostało stosunkowo łatwo zaakceptowane z powodu utożsamienia po 1989 r. wolnego rynku z demokracją, po tym jak komunistyczna dyktatura wykluczała je na równi. Tymczasem logika demokracji i logika wolnego rynku stoją ze sobą w sprzeczności, podobnie jak cenzus majątkowy i zasada równego głosu. Tam, gdzie pieniądz rozstrzyga o sile politycznej, kiedyś mówiliśmy, że istnieje plutokracja, a nie demokracja."
FeelFree, 27.10.2021 11:18
@Zakolog - no to gratuluję... pozwolę sobie w takim razie na dwa cytaty.
Zakolog, 27.10.2021 08:40
Drogi FeelFree, właśnie dlatego nie mógłbym zostać burmistrzem, a nawet radnym. Moja sieć neuronalna nie jest wstanie wytworzyć tak złożonych koncepcji, jak inwestowanie w elektrociepłownię gazową, tylko po to, aby następnie z powodów czysto ekonomicznych przejść na węgiel. Głębia tej strategii umyka moim możliwościom poznawczym i nie jestem wstanie nawet się do nich zbliżyć. Ambitnie próbuję zrozumieć projekt spalarni odpadów bioorganicznych, w którym jedynym możliwym nośnikiem energetycznym jest gaz ziemny, przy konieczności wykorzystania węgla ? Dla mnie takie rozwiązanie redukuje się do przywożenia niezliczonych ton węgla, w celu przekształcenia odpadów komunalnych w tenże węgiel i jego pochodne np. CO2.
FeelFree, 26.10.2021 21:56
益
FeelFree, 26.10.2021 21:55
*Legenda dla cenzorów i radnych: 1. D.U.P.A. - Dobrowolny Upowszechniacz Porządku Absolutnego.
FeelFree, 26.10.2021 21:53
Czyli zanosi się na kolejną zdalną sesję nadzwyczajną? Powodem będzie konieczność zainwestowania naszych wspólnych pieniędzy w hipernowoczesne kotły węglowe, o sprawności bliskiej reaktorowi zimnej fuzji, aby firmy zaopatrywane w ciepło przez AEC miały nadal niskie rachunki ? Genialne ruchy. Podczas sesji zostanie przedstawione mimochodem zbawienne i jedyne takie we wszechświecie, genialne rozwiązanie w postaci reaktora zasilanego naszymi śmieciami. Andrychów po prostu pod rządami wójtów staje się takim influencerem wśród narodów w temacie gospodarki energetycznej. Takim etalonem innowacji! Takim miejsko-wiejskim bytem eksperymentalo-futurologicznym. A ja niewdzięcznik, nie potrafię tego nawet docenić. Chyba się spalę ze wstydu, a powstałe ciepło zapiszę AEC dla dobra gminy. @Zakolog - Ty jednak nie masz takiej zamaszystej wizji jak nasi włodarze, i to mimo znacznie większego zaiste bogactwa językowego. Jeśli chcesz zostać kontrkandydatem wójta Żaka w najbliższych wyborach to zapamiętaj proszę (wężykiem!). Jak mierzyć to wysoko! Jak marzyć to odważnie! Bo do odważnych świat należy! Uważam, w przeciwieństwie do Ciebie, że radni powinni przegłosować zakup nie tyle pól naftowych co działek na księżycu! Tam jeno nasza przyszłość jak tak dalej pójdzie! W lunarnej strefie ekonomicznej! Osobiście spodziewam się, że jak tak dalej pójdzie to właśnie w Andrychowie powstanie pierwszy działający prototyp D.U.P.A. ;-)
Zakolog, 26.10.2021 20:45
Zachowując pełną analogię do przyjętych przez burmistrza i radnych rozwiązań z pierwszego kryzysu ciepłowniczego, proponuję szybkie nabycie koncesji na wydobycie węgla i zakup kopalni. W kolejnym kroku należy rozważyć wykup udziałów w polach naftowych na Jamale oraz w sieciach przesyłowych, tego krwiobiegu gazowego.
Skalpel, 26.10.2021 20:25
W ramach programu czyste powietrze węgiel do AEC dowożą ciężarówki zasilane wodorem.
tomekx, 26.10.2021 19:11
Przecież to pis rządzi krajem i to za pisu ceny benzyny,gazu i ceny w sklepach są rekordowe
django, 26.10.2021 17:34
Tomekx.. tak. PIS jest temu winny, że Andrychów jest zarządzany przez kretynów. Ręce opadają.
tomekx, 26.10.2021 16:02
Brawo pis.Wstrzymajcie rozbiórkę ostrołęki