reklama

Wady i zalety różnych rodzajów rolet

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 26.11.2023 08:27,

Rolety zewnętrzne coraz mocniej wypierają najpopularniejsze do tej pory rolety montowane na oknach wewnątrz budynków. Zobaczmy, jakie są rodzaje rolet zewnętrznych oraz czym się charakteryzują.

Wady i zalety różnych rodzajów rolet

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to systemy okienne, które są zamontowane na zewnątrz budynku, najczęściej na ramach okiennych lub fasadzie. Oferują one wiele korzyści - pozwalają m.in. na kontrolę ilości światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia. Można je podnosić lub opuszczać w zależności od potrzeb, co pomaga w zredukowaniu odblasków na ekranach telewizorów i monitorów oraz kontrolowaniu poziomu oświetlenia w domu. To również doskonała ochrona przed nadmiernym ciepłem latem oraz dość dobra izolacja przed chłodem zimą. To z kolei pozwala przyczynić się do obniżenia rachunków za energię poprzez zmniejszenie potrzeby korzystania z klimatyzacji i ogrzewania.

Rolety zewnętrzne mogą również pełnić funkcję zabezpieczenia przed włamaniem, ponieważ utrudniają dostęp do okien i drzwi. Ponadto, pomagają w zachowaniu prywatności pomieszczeń, gdyż uniemożliwiają przypadkowym obserwatorom patrzenie do środka nieruchomości. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne mogą również pomóc w zmniejszeniu hałasu z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne są dostępne w różnych modelach. Na rynku znaleźć można rolety zarówno manualne, jak i elektryczne, a także w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu i potrzeb danego budynku i jego mieszkańców.

Rolety zewnętrzne - rodzaje i ich charakterystyka

Wśród rolet zewnętrznych można wymienić trzy główne rodzaje:

  • rolety nadstawne,

  • rolety podtynkowe oraz

  • rolety adaptacyjne.

Każde z nich charakteryzują się innymi, specyficznymi dla siebie cechami oraz wadami i zaletami.

Rolety nadstawne

Rolety nadstawne to rolety montowane na górnej części ramy okiennej. Stanowią integralną część konstrukcji okna, co oznacza, że można je zamontować podczas instalacji okien. Ze względu na to umiejscowienie, ich montaż jest możliwy tylko w trakcie budowy budynku lub przy okazji wymiany stolarki.

Do ich minusów należy to, że wybór rolet nadstawnych musi być dokonany na etapie projektu architektonicznego oraz to, że przy ich montażu konieczna jest ingerencja w izolację termiczną budynku.

Do zalet można zaś zaliczyć to, że ten typ rolet nie wpływa na wygląd elewacji, gdyż skrzynie tych rolet znajdują się wewnątrz konstrukcji budynku - są umieszczone bezpośrednio nad oknem, przez co nie są widoczne z zewnątrz. Oprócz tego, wszelkie naprawy i konserwacje można wykonać z wnętrza budowli, bez konieczności niszczenia ścian.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to zewnętrzne rolety montowane wewnątrz ściany budynku, co oznacza, że są niewidoczne, gdy są zrolowane. Można je montować zarówno podczas budowy, jak i podczas izolacji elewacji.

Do ich wad należy trudna konserwacja Jeśli coś się stanie z roletą podtynkową, to może być ona trudniej dostępna do naprawy, co może skomplikować konserwację.

Wśród zalet wymienia się zaś całkowite ukrycie mechanizmu wewnątrz struktury ściany - rolety podtynkowe są niewidoczne, gdy są zrolowane, co daje „czysty” i nowoczesny wygląd okien. Oprócz tego zaletą jest też brak konieczności ingerencji w warstwę izolacji i związane z nią utraty ciepła.

Rolety adaptacyjne

Rolety adaptacyjne to rolety montowane na elewacji budynku lub w ościeżnicy. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych rodzajów rolet, skrzynie tych rolet nie są osadzone w ścianach lub ramie okiennej, co pozwala na ich instalację na już istniejących i ukończonych budynkach.

Jako wadę rolet adaptacyjnych można wymienić to, że są one mniej skuteczne w ochronie przed włamaniem do pomieszczenia niż rolety zewnętrzne nadstawne i rolety zewnętrzne podtynkowe (gdyż łatwiej jest dostać się do skrzyni).

Jako zaletę natomiast można przedstawić prosty i szybki montaż, który nie ingeruje w ciągłość muru i izolację termiczną. Powoduje to również to, że ten typ rolet jest łatwy w konserwacji i ewentualnej naprawie.


- Artykuł sponsorowany -


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy