reklama
reklama

Wrocław ma krasnale, Kraków smoki, a Zator... też już ma

MAGAZYN, Wiadomości, 25.11.2023 18:45, eł

Jakżeby inaczej – karpie! W mieście stanęły już pierwsze figurki tych ryb.

Wrocław ma krasnale, Kraków smoki, a Zator... też już ma

Chyba każdy, kto był we Wrocławiu w ciągu ostatnich 18 lat, widział choć kilka z porozmieszczanych w różnych częściach miasta figurek krasnali. Niektórzy starają się odnaleźć, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość z nich. W ślady Wrocławia poszedł ostatnio Kraków, gdzie powstaje właśnie Szlak Smoków Krakowskich, a także Zator, gdzie stanęły już pierwsze karpie odlane z brązu.

Na początku figurek ryb ma być osiem. Można je podziwiać przy budynkach Urzędu Miejskiego w Zatorze, Regionalnego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej, przedszkola Złota Rybka, Przychodni Zdrowia, Wielozadaniowego Zespołu Szkół i zamku Potockich, a także na Rynku. Zostały one zakupione dzięki nagrodzie, którą w ubiegłym roku zdobyła gmina Zator jako laureat konkursu Turystyczne Skarby Małopolski, organizowanego przez województwo małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną. Wygrała wówczas 100 tys. zł z przeznaczeniem na cele turystyczne. Z tych właśnie środków sfinansowane zostały między innymi figurki karpi.

Zaprojektował je i wykonał znany krakowski rzeźbiarz Mieszko Tylka, pracujący również jako profesor w pracowni rzeźby na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźby odlane są z brązu. Są wśród nich karpie o różnych profesjach (nawiązujących do miejsc, które figurki mają zdobić), na przykład lekarz czy artysta. Jest też arystokrata, który stanie przy zamku.

Urzędnicy magistratu w Zatorze mają pomysł, jak wypromować szlak figurek. Zamierzają głosić, że pogłaskanie jednego z karpi przynosi szczęście, a nawet pieniądze. Sprawdzić nie zaszkodzi, a nuż się to sprawdzi...Foto: Facebook/Życie Zatora

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Wandosu, 27.11.2023 23:17

My many długi

buli, 26.11.2023 01:38

A Andrychów ma edża.... Każde miasto coś ma...