reklama
reklama

Kolejne oszustwa w sieci. Dwie osoby straciły w czwartek 162 tys. zł!

Na sygnale, Wiadomości, 24.11.2023 20:17,
Dwóch mieszkańców poprzez działanie oszustów straciło z kont bankowych swoje oszczędności. Wymyślona historia o włamaniu na konto, kosztowała mieszkańca powiatu suskiego 9600 złotych, natomiast fikcyjna licencja i zyski kryptowalut kosztowały pokrzywdzoną ponad 152 tys.
Kolejne oszustwa w sieci. Dwie osoby straciły w czwartek 162 tys. zł!
W czwertek (23.11) w Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej przyjęto dwa zawiadomienia związane z działaniem oszustów. Pierwsze zawiadomienie dotyczyło mieszkańca powiatu suskiego, z którym skontaktował się fałszywy przedstawiciel banku.

Poinformował mężczyznę, że jego konto bankowe, na którym trzyma pieniądze, jest włamanie i by ratować zgromadzone na nim pieniądze, należy wygenerować kody „blik” co spowoduję, że pieniądze zostaną przelane na inne konto. W rzeczywistości pieniądze były bezpieczne na koncie bankowym, ale poprzez wygenerowanie kodów do szybkiej płatności, oszust wypłacił z konta pokrzywdzonego ponad 9 tys. złotych.


Druga sytuacja, której efektem była utrata pieniędzy z konta, dotyczy mieszkanki powiatu suskiego, z którą również skontaktował się telefonicznie oszust. Poinformował, że na zgromadzonym koncie z kryptowalutami pokrzywdzona posiada dość dużą sumę pieniędzy. Kobieta skojarzyła, iż w przeszłości posiadała konto w kryptowalucie, lecz nie wiedziała, że są tam pieniądze i urosły do takiej kwoty. Uwierzyła w historie oszusta, który w pierwszej kolejności nakazał założenie nowego konta z kryptowalucie.

Po założeniu konta, oszust instruował o dalszych czynnościach bankowych, które niezbędne będą do wypłaty całości zgromadzonej sumy. Jedną z nich było przelanie na nowe konto wszystkich zgromadzonych oszczędności na koncie używanym na co dzień. Kolejną rzeczą było uzyskanie koncesji na posiadanie pieniędzy w kryptowalucie co miało kosztować 50 tys. złotych. Z uwagi, iż pokrzywdzona nie miała takich pieniędzy zasugerował by wzięła kredyt w swoim banku co też pokrzywdzona uczyniła.


Pieniądze z kredytu pokryły niezbędną według oszusta „koncesję” gdzie ponownie pojawiły się kolejne koszty takie jak odsetki od zgromadzonej w kryptowalucie pieniędzy, na które ponownie była potrzebna kwota 50 tys. złotych. Pokrzywdzona, wierząc w opowieści oszusta i jego instrukcje w efekcie, nie tylko straciła zgromadzone oszczędności, ale też wzięła dwa kredyty w swoim banku, tracąc łącznie ponad 152 tys. złotych.

Policja przypomina, aby nie podawać telefonicznie żadnych danych takich jak login i hasła do bankowości internetowej, kodów „BLIK", danych dotyczących karty płatniczej, nie instalować żadnych aplikacji na ich żądanie. W takich sytuacjach należy zakończyć rozmowę telefoniczną, rozłączyć się i skontaktować się ze swoim bankiem.

źrodło: KPP Sucha Beskidzka
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy