reklama

Mój Prąd 5.0 – wsparcie dla Twojej domowej fotowoltaiki

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.10.2023 13:50,
Mikroinstalacja fotowoltaiczna we własnym domu przynosi wymierne korzyści. W pierwszej kolejności musisz jednak pomyśleć, jak zdobyć środki na zrealizowanie tej inwestycji. Chętni mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd. Zainteresowanie jest spore, bo aktualnie trwa piąta edycja, w której już kilkakrotnie zwiększano budżet. Wszystkich szczegółów dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź!
Mój Prąd 5.0 – wsparcie dla Twojej domowej fotowoltaiki

Na czym polega program Mój Prąd?

Program Mój Prąd wystartował w 2019 roku jako instrument wspierający rozwój energetyki prosumenckiej, czyli wytwarzanej na własne potrzeby. Jego celem było i nadal jest zwiększenie produkcji prądu z mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW, zwiększenie efektywności zarządzania energią oraz autokonsumpcji wytwarzanej energii poprzez jej magazynowanie.

I choć w pierwszych edycjach dofinansowanie można było uzyskać wyłącznie na fotowoltaikę, to później zdecydowano się rozszerzyć katalog o kolektory słoneczne, magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej o pojemności minimum 2 kWh, pompy ciepła oraz o HEMS/EMS (Home Energy Management System/Energy Management System), czyli systemy zarządzania energią w budynkach.

Kto może się zgłosić do programu Mój Prąd 5.0?

Wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach piątej edycji Mój Prąd mogą składać trzy grupy. Mowa o:

 • prosumentach, którzy rozliczają się z wyprodukowanej przez mikroinstalacje energii w systemie net-billing i jeszcze nigdy nie korzystali z tego typu wsparcia,
 • prosumenci, którzy rozliczają się w systemie opustów, czyli net-metering, i również nigdy nie korzystali ze wsparcia. Tu jest jednak pewien haczyk. Mianowicie mogą oni się starać o środki, ale tylko wówczas, gdy zdecydują się zmienić system rozliczania na net-billing,
 • prosumenci rozliczający wyprodukowaną energię według zasad systemu net-metering i korzystający już z takiego wsparcia, ale równocześnie spełniający trzy warunki:
  • fotowoltaika, na którą otrzymali wówczas dofinansowanie, została zamontowana i podłączona do sieci przed 1 lutego 2020 roku,
  • zgodzili się zmienić system rozliczania na net-billing,
  • obecnie chcą wnioskować o pieniądze na dodatkowe urządzenie objęte programem Mój Prąd 5.0, na przykład na wspomnianą wyżej pompę ciepła czy też system HEMS.

Mój Prąd 5.0 – budżet programu zwiększono o dodatkowe 450 mln złotych

Nabór wniosków do piątej edycji Mój Prąd rozpoczął się w kwietniu 2023 roku i potrwa do 22 grudnia 2023 roku, chyba że przewidziane środki wcześniej się wyczerpią. Pierwotnie przeznaczono 100 mln złotych, jednak duże zainteresowanie przyczyniło się do decyzji o dołożeniu ogromnej kwoty – 400 mln złotych. Pod koniec sierpnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o ponownym zwiększeniu budżetu programu – o kolejne 450 mln złotych. Łącznie zatem budżet na dotacje w ramach Mój Prąd 5.0 wynosi aż 950 mln złotych.

Jakiej wysokości dotacje są przewidziane w tej edycji?

Wiesz już, na czym polega program wsparcia Mój Prąd, kto może z niego skorzystać i jaki jest ogólny budżet na dotacje. Teraz czas sprawdzić, jak prezentują się poszczególne kwoty. Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać maksymalnie 58 tysięcy złotych dotacji z programu Mój Prąd 5.0. Tu ważna uwaga: kwota nie może być wyższa niż 50% całkowitego kosztu inwestycji.

Dotacja na fotowoltaikę

W podstawowej wersji dotacja na samą przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną wynosi 6 tys. złotych. Jeśli zaś prosument zdecyduje się na montaż mikroinstalacji z urządzeniami dodatkowymi, wtedy może liczyć na 7 tys. złotych. Jeśli zaś chodzi o prosumentów wymienionych w trzeciej grupie, to mają oni szansę otrzymać 3 tys. złotych dodatkowego bonusu, gdy wcześniej uzyskali już dotację na fotowoltaikę, a teraz chcą zamontować któreś z urządzeń dodatkowych.

Dotacja na urządzenia dodatkowe

Maksymalna kwota dotacji na urządzenia dodatkowe wynosi:

 • 3 tys. złotych na HEMS/EMS (systemy zarządzania energią),
 • 3,5 tys. złotych na kolektory słoneczne c.w.u.,
 • 5 tys. złotych na magazyn ciepła,
 • 16 tys. złotych na magazyn energii,
 • 4,4 tys. złotych na pompy ciepła typu powietrze/powietrze,
 • 12,6 tys. złotych na pompę ciepła powietrze/woda,
 • 19,4 tys. złotych na pompę ciepła powietrze/woda wyróżniająca się podwyższoną klasą efektywności energetycznej,
 • 28,5 tys. złotych na gruntową pompę ciepła.

Co istotne, zgodnie z regulaminem programu dotacje są udzielane na już zakończone inwestycje. Pieniędzy można spodziewać się w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku.

A w jaki sposób można złożyć taki wniosek? Tylko i wyłącznie za pośrednictwem GWD, czyli Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Ponadto każdy powinien mieć świadomość, że wnioski w formie papierowej będą odrzucane. Tak samo jak wnioski przesyłane mailowo lub ze skrzynki ePUAP. Zgłaszając się do programu, należy przygotować również komplet niezbędnych dokumentów, między innymi wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej.

Czy zdecydujesz się przystąpić do programu Mój Prąd 5.0? Jeśli tak, to nie ma co zwlekać, bo choć przyznano dodatkową pulę środków, to jednak nie wiadomo, czy nie wyczerpią się one przed dniem 22 grudnia 2023 roku.


- Artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy