reklama
reklama

Co sprawdzamy przed kupnem działki?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 16.05.2024 08:41,
Wybór idealnej działki budowlanej to kluczowy krok w procesie budowy własnego domu. Oprócz lokalizacji czy warunków zabudowy istotnym elementem, który należy uwzględnić, są media niezbędne do sprawnego rozpoczęcia ewentualnej budowy oraz komfortowego funkcjonowania nowej nieruchomości. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie, warto przyjrzeć się, jakie media powinna posiadać działka budowlana.
Co sprawdzamy przed kupnem działki?

Jak znaleźć informacje o mediach i inne istotne dane dotyczące działki?

W poszukiwaniu kompleksowych informacji dotyczących infrastruktury na działce warto skorzystać z różnych dostępnych źródeł. Jednym z nich jest serwis internetowy Dzialki360.pl, który oferuje możliwość wygenerowania raportu zawierającego szczegółową analizę wybranej działki oraz jej otoczenia. Na tej platformie można znaleźć nie tylko informacje o ukształtowaniu terenu czy dostępie do mediów, ale także dane dotyczące:

  • lokalizacji i geometrii działki (np. dokładne położenie w terenie, wymiary i kształt),
  • zagadnień formalnoprawnych (m.in. dane pochodzące z ewidencji gruntów i budynków oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego),
  • fizjografii (np. analiza pokrycia terenu, analiza ekspozycji terenu względem stron świata),
  • potencjału solarnego,
  • zagrożeń i uciążliwości, które mogą dotyczyć danej nieruchomości (np. zagrożenie powodziowe, potencjalnie uciążliwe obiekty),
  • geologii (warunki gruntowe),
  • otoczenia (np. obecność obiektów użyteczności publicznej w okolicy danej działki),
  • danych lokalnych.

Dzięki temu narzędziu można uzyskać kompletny obraz danej nieruchomości, co ułatwia podejmowanie świadomych decyzji przed zakupem.

Infrastruktura działki - co warto sprawdzić

Dostęp do wody

Dostęp do czystej wody to podstawowy warunek, który musi być spełniony na każdej działce budowlanej. Przed zakupem warto sprawdzić, czy na działce jest możliwość podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej lub, czy istnieje możliwość wykopania studni głębinowej. Dobrze jest również zorientować się, jaka jest jakość wody oraz czy istnieją ewentualne ograniczenia dotyczące korzystania z niej.

Zasilanie prądem

Prąd jest niezbędnym źródłem energii w każdym domu. Przed zakupem działki sprawdź, czy istnieje możliwość podłączenia się do miejskiej sieci elektrycznej. W niektórych przypadkach może być konieczne wybudowanie dodatkowych słupów czy linii przesyłowych, co może wpłynąć na koszty budowy. Warto również zorientować się, czy na działce są jakieś ograniczenia dotyczące mocy zasilania, czy terminów podłączenia.

Kanalizacja i odprowadzenie ścieków

Odprowadzenie ścieków to kolejny istotny element infrastruktury, który należy uwzględnić przy wyborze działki budowlanej. Sprawdź, czy na terenie działki istnieje kanalizacja miejska lub, czy konieczne będzie wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Dobrze jest również zorientować się, jakie są związane z tym koszty oraz czy istnieją ewentualne ograniczenia dotyczące sposobu odprowadzania ścieków.

Dostęp do internetu

W dobie cyfrowej komunikacji dostęp do szybkiego i stabilnego internetu staje się coraz bardziej istotny. Przed zakupem działki zorientuj się, czy na danym terenie jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Brak takiego dostępu może utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz prowadzenie działalności zawodowej z domu.

Gaz ziemny

Przed zakupem działki sprawdź, czy istnieje możliwość podłączenia się do miejskiej sieci gazowej. Jeśli nie, zorientuj się, jakie są alternatywne metody ogrzewania dostępne na danym terenie oraz jakie są związane z nimi koszty.


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy