reklama
reklama

MACIEJ KOBIELUS w programie mocno kieruje uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 26.09.2018 19:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najwyższy czas porozmawiać o potrzebach osób niepełnosprawnych w naszej gminie! Obowiązkiem urzędu jest dostrzegać problemy osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Odbyłem w tym roku wiele spotkań, żeby dowiedzieć się u źródła, co jest w tym aspekcie niezbędne w gminie XXI wieku. Skala jest ogromna – ale jest to do zrobienia! Spójrzcie.

MACIEJ KOBIELUS w programie mocno kieruje uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych

Zdecydowanie najczęściej powtarzana jest potrzeba powstania dziennej placówki, klubu spotkań, czy świetlicy, w której osoby w różnym wieku (dzieci niepełnosprawne, ale także osoby dorosłe - z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi) mogłyby spędzać czas z rówieśnikami, uczestniczyć w zajęciach wspierających rozwój, brać udział w wycieczkach. Zajęcia powinny być bezpłatne. To bardzo ważna inwestycja – w drugiego człowieka. Wyjście z domu i integracja budują ich podmiotowość w społeczeństwie, poczucie wartości i przynależności. Mamy niewykorzystywane miejsca, sale (np. pomieszczenia po Centrum Kultury), które można by zaadaptować na ten cel. Relatywnie to bardzo niski koszt - a wielka korzyść! Ponadto, wciąż brakuje podjazdów dla osób poruszających się na wózkach, na przykład w naszych ośrodkach kultury. Podczas imprez zaś zdecydowanie brakuje sektorów dla osób niepełnosprawnych. To żaden koszt – wystarczy tylko pomyśleć i zadbać o to. A podczas naszej Bajkolandii postarać się o zaangażowanie dzieci niepełnosprawnych, uzupełnijmy tę imprezę o festiwal ich talentów, zaaranżujmy wspólne zajęcia, bez barier: dosłownych i tych rozumianych przenośnie. Brakuje też wind w integracyjnej szkole i przedszkolu. Opiekunowie na własnych rękach przenoszą dzieci. Chcę to zmienić!
Jako burmistrz podejmę także współpracę z fundacjami i stowarzyszeniami. Gmina ma możliwość wspierać, ułatwiać pracę tym instytucjom i powinna to robić, powinna im partnerować. Na przykład wspólnie pozyskiwać środki, dotacje na: bezpłatne dojazdy na rehabilitację i na terapię zajęciową, dyspozycyjnego busa dla dzieci, by mogły dojechać na zajęcia i warsztaty.

Urząd powinien dawać przykład! Dlatego w placówkach gminnych powstaną miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Chciałbym, żeby jednym z takich stanowisk był pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

Poruszające jest to, że dzieci niepełnosprawnych z roku na rok przybywa w dużym tempie. Musimy stawić temu czoła już teraz! Trzeba już dziś zaplanować inwestycje dedykowane tylko osobom niepełnosprawnym. Obecnie, poza filią wadowickiego Środowiskowego Domu Opieki dla osób z zaburzeniami psychicznymi, nie ma na terenie gminy żadnego ośrodka, który gwarantowałby opiekę i dzienny pobyt osobom po 24 roku życia. A to właśnie w tym okresie, kiedy wychodzą z ośrodków, potrzebują szczególnego wsparcia, uwagi. Gmina to rodzina.


Materiał sfinansowano ze środków KWW Kobielus 2018

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy