reklama
reklama

Nie musisz zapożyczać się, aby skorzystać z in vitro – są dofinansowania rządowe!

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 24.04.2024 14:20,
Od teraz niepłodne pary nie muszą już brać kredytu w banku czy zapożyczać się u rodziny, by skorzystać z procedury in vitro. Już niebawem, bo 1 czerwca 2024 roku, startuje bowiem program rządowy, który pokryje koszty związane z realizacją zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie in vitro stanowi kluczowy element wsparcia dla par borykających się z problemem niepłodności. Dzięki możliwościom, jakie daje zapłodnienie pozaustrojowe, wiele z nich ma szansę spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie. Rocznie państwo planuje przeznaczyć 500 milionów złotych na ten cel, co w sumie daje 2,5 miliarda złotych na cały -trwający do 31 grudnia 2028 - program. Kto załapie się na dofinansowanie do in vitro? Na jakich zasadach będzie ono przyznawane? Przeczytaj artykuł, by poznać opowiedz.
Nie musisz zapożyczać się, aby skorzystać z in vitro – są dofinansowania rządowe!

Rządowe dofinansowanie in vitro – Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

O powrocie refundacji in vitro zaczęło być głośno już w listopadzie 2023 roku, gdy Sejm przyjął nowelizację ustawy o finansowaniu zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu państwa. Później w temacie in vitro nastała chwilowa cisza. Powołano komisję, która miała ustalić, kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do in vitro oraz jaki będzie jego zakres. Wyniki działań komisji zostały ogłoszone w środę, 10 kwietnia 2024 roku, podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia, na której obecna minister Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły programu.

Przede wszystkim wyznaczono datę początkową oraz końcową obowiązywania programu. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 roku i będzie trwał do 31 grudnia 2028 roku. Dofinansowanie obejmie wszystkie etapy procedury in vitro, niezbędne testy diagnostyczne oraz wizytę kwalifikacyjną i konsultację psychologiczną, która jest wymagana dla par korzystających z dawstwa komórek rozrodczych lub zarodków. Refundacja leków będzie początkowo realizowana tak jak do tej pory.

Rządowe dofinansowanie in vitro – jakie warunki trzeba spełnić?

Wsparcie finansowe w ramach krajowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro zostanie udzielone parom, które spełniają następujące kryteria:

  • ">Para musi mieć udokumentowaną niepłodność lub nieskutecznie leczyć niepłodność przez okres 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie się do programu.

  • ">Para musi być w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.

  • ">Para musi mieścić się w określonych przedziałach wiekowych:

W przypadku korzystania ze swoich komórek jajowych bądź dawstwa nasienia:

- kobieta: do 42. roku życia

- mężczyzna: do 55. roku życia

W przypadku korzystania z dawstwa komórek jajowych lub z adopcji zarodka:

- kobieta: do 45. roku życia

- mężczyzna: do 55. roku życia

  • ">Para korzystająca z dawstwa komórek rozrodczych musi przejść konsultację psychologiczną, która potwierdzi jej gotowość do rodzicielstwa niegenetycznego.

Istotne jest to, że pary, które przeszły już procedurę zapłodnienia pozaustrojowego przed wprowadzeniem rządowego programu in vitro, także będą uprawnione do skorzystania z dofinansowania, niezależnie od tego, czy ponosiły koszty leczenia samodzielnie czy korzystały z dofinansowania w ramach innych programów, pod warunkiem, że mają kriokonserwowane zarodki.

Dofinansowanie in vitro – jaka liczba cykli in vitro będzie objęta dofinansowaniem?

Zakres refundacji nadchodzącego programu in vitro jest obszerny. Pary, które zakwalifikują się do programu, będą uprawnione do maksymalnie 6 cykli, w tym:

  • ">Do 4 cykli in vitro z wykorzystaniem własnych komórek,

  • ">Do 2 cykli z wykorzystaniem oocytów dawczyni,

  • ">Do 6 cykli z wykorzystaniem zaadoptowanego zarodka.

Rządowe dofinansowanie in vitro – uwzględnia także onkopłodność!

W ramach nowego programu in vitro wsparcie finansowe zostanie rozszerzone także na pacjentów onkologicznych - zarówno tych, którzy rozpoczęli już terapię, jak i tych, którzy oczekują na jej rozpoczęcie. Takie leczenie niejednokrotnie pozbawia pacjentów możliwości posiadania potomstwa. Jednak możliwość zachowania płodności poprzez zamrożenie własnych komórek rozrodczych może rozwiązać ten problem, otwierając drogę do rodzicielstwa po zakończeniu terapii.

Dofinansowanie do in vitro – podsumowanie

Wznowienie rządowego programu dofinansowania in vitro jest ogromną nadzieją dla par zmagających się z niepłodnością, które dotąd ze względów finansowych nie mogły sobie pozwolić na tę procedurę. Budżet państwa przewidział kwotę 2,5 miliarda złotych na lata 2024-2028, by pokryć wszystkie etapy leczenia oraz niezbędne badania. Program obejmie pary spełniające określone kryteria, włączając te, które wcześniej poddawały się już zabiegowi in vitro. W programie nie zapomniano również o pacjentach onkologicznych, którzy otrzymają wsparcie w zakresie zabezpieczenia swojej płodności.

Sprawdź więcej na: https://gyncentrum.pl/dofinansowanie-do-in-vitro/


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy