reklama

Lekarstwo na galopującą inflację

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 21.05.2022 12:30,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie kształci w wielu zawodach. Poszczególne kierunki zostały wybrane między innymi oparciu o szczegółowe analizy rynku pracy.
Lekarstwo na galopującą inflację

Inflacja w Polsce bije obecnie rekordy, jest najwyższa od ponad 20 lat. Problem ten nie dotyczy wyłącznie naszego kraju, boryka się z nim również wiele państw europejskich. Czy jest na nią jakieś lekarstwo?

Aby gospodarka mogła się podnieść, musimy myśleć długoterminowo. Nie wystarczy ciągłe podnoszenie stóp procentowych. Wciąż rosnąca inflacja powoduje niepokoje wśród społeczeństwa. Brak stabilności finansowej w prowadzeniu działalności jest źródłem licznych problemów, co powoduje spadek wartości i zaufania do pieniądza. Nasuwa się zatem pytanie: w co lub w kogo zainwestować? Odpowiedź jest prosta: aby Polska mogła podnieść się z tej trudnej sytuacji, powinniśmy zainwestować w przyszłe pokolenie, które stoi właśnie przed wyborem ścieżki zawodowej.

Niedawna sytuacja epidemiologiczna zmieniła dotychczasowy rynek pracy. Kryzys nią spowodowany jeszcze długo oddziaływał będzie na gospodarkę zarówno krajową, jak i zagraniczną. Dotychczasowy rynek pracownika błyskawicznie zmienił się w rynek pracodawcy. Poprzez zaistniałą sytuację zwiększył się znacząco poziom bezrobocia. Wszystko wskazuje na to, że stan sprzed epidemii szybko nie wróci. Wielu pracodawców nie przetrwa, jednakże będą również zawody, które dla gospodarki nabiorą szczególnego znaczenia. Jak podają ekonomiści, kryzys w pierwszej kolejności odczują pracownicy biurowi. Prognozuje się natomiast, że wzrośnie zatrudnienie w branży produkcyjnej, budowlanej i spedycyjnej, liczyć się będzie wykształcenie techniczne. To właśnie przed młodymi ludźmi kończącymi szkołę podstawową rodzi się nowe wyzwanie wyboru właściwej ścieżki zawodowej. Zatem już teraz uczniowie klas ósmych powinni świadomie wybrać szkołę średnią, aby w przyszłości stać się atrakcyjnymi partnerami na rynku pracy. Wybór właściwej drogi kształcenia w wieku 15 lat jest nie lada wyzwaniem i w dużej mierze to rodzice powinni wspierać ich w tych decyzjach.

Od 16 maja 2022 r. wystartowała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.


Aby ułatwić Państwu ten wybór, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie wychodzi Wam naprzeciw z wyjątkowo atrakcyjną ofertą kształcenia. Wydawane z początkiem każdego roku kalendarzowego rozporządzenie MEiN w sprawie wykazu zawodów mających szczególne znaczenie dla krajowego i lokalnego rynku pracy, wskazuje wszystkie zawody nauczane w CKZiU w Andrychowie jako potrzebne dla zachowania równowagi rynkowej i niezbędne dla rozwoju gospodarki. W oparciu o szczegółowe analizy rynku i powyższe wytyczne przygotowaliśmy dla naszych nowych uczniów kierunki kształcące w poniżej przedstawionych zawodach:

TECHNIK INFORMATYK

Kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Wciąż poszukiwani są dobrze opłacani pracownicy branży IT a w szczególności programiści. Jest to obszar wyjątkowo chłonny i szybko zagospodaruje nowe kadry. W dobie rozwijającej się cyfryzacji zapotrzebowanie na informatyków jest wyjątkowo duże, profesja ta daje możliwości wysokich zarobków. Projektowanie stron czy programowanie to umiejętności, które doceniają rozwijające się firmy, a nasza szkoła to doskonałe miejsce w którym uczeń zdobywa szereg praktycznych umiejętności pod okiem doskonałych fachowców.

TECHNIK SPEDYTOR

Z tej racji, że eksperci prognozują wzrost udziału na rynku branży e-commerce, szczególnie szybki rozwój czeka firmy kurierskie, a co za tym idzie- branżę spedycyjną. To jedna z nielicznych branż, które zyskają na epidemii korona wirusa. Firmy spedycyjne rosną w siłę, co daje szereg atrakcyjnych możliwości zatrudnienia. Centrum dysponuje własną halą magazynową- w pełni wyposażoną w urządzenia transportu bliskiego, gdzie przyszli spedytorzy mogą doskonalić swoje umiejętności z obszaru załadunku i magazynowania.

TECHNIK EKONOMISTA

Szczególnie ważne dla odbudowania gospodarki są trafne, przemyślane decyzje, dlatego ekonomista to zawód, który będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. W raporcie Hays - firmy doradztwa personalnego- bardzo wysoko plasują się takie zawody, jak: deweloper czy księgowy, które umożliwiają pracę zdalną.

TECHNIK BUDOWNICTWA

Jak donoszą eksperci, najbezpieczniej lokować fundusze w nieruchomości, - a jak wiadomo - największym popytem cieszą się oferty z rynku pierwotnego. Zakontraktowane na wiele lat do przodu ogromne inwestycje są nadal realizowane, stąd firmy budowlane poszukują fachowców wykwalifikowanych w tym kierunku. Zdobycie tych kwalifikacji na najwyższym poziomie umożliwia klasa TECHNIKA BUDOWNICTWA w CKZiU w Andrychowie.

TECHNIK MECHANIK

Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju branży samochodowej obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym. Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. Poprzez szybki rozwój technik komputerowych w ostatnich latach bardzo ewoluował. W naszym technikum zakupiono nowoczesne centrum obróbczego CNC z pozyskanych środków UE. Zaplecze dydaktyczne wzbogacają dodatkowo drukarki 3D, umożliwiające szybkie wytworzenie zaprojektowanych modeli części maszyn. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie wadowickim, która dysponuje tak bogatym zapleczem umożliwiającym kształcenie zawodowe w obszarze mechaniki. Obecnie technik mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwację wszelkich maszyn i urządzeń we wszystkich rodzajach rozwijającego się prężnie przemysłu.

TECHNIK REKLAMY

Technik reklamy to zawód z przyszłością. Zawód szerokoprofilowy- łączy w sobie wiedzę ekonomiczną , informatyczną, lingwistyczną oraz plastyczną. W dobie rozwoju gospodarczego zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników reklamy będzie szczególnie duże, gdyż-jak wiemy dobra reklama niesie dla firm niezliczone korzyści finansowe. Wzrost konsumpcjonizmu wpływa na zwiększenie zakupów, a jak wiadomo: ‘’REKLAMA DŹWIGNIĄ HANDLU”.

TECHNIK ORGANIZACJI TURYSTYKI

Należy pamiętać że turystyka to bardzo ważny dział gospodarki. Obserwuje się ciągły wzrost zapotrzebowania na organizatorów wypoczynku. Dzięki zdobytym umiejętnościom, m.in. elastyczności, kreatywności i przedsiębiorczości, absolwenci Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie z łatwością przystosowują się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy w branży turystycznej. Zaobserwowano że coraz więcej osób korzysta z wypoczynku zorganizowanego, z gotowych ofert biur podróży. Branża turystyczna daje możliwości zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i różnych ciekawych zakątkach świata. Praca w turystyce jest niezwykle ciekawa, daje mnóstwo satysfakcji również finansowej.

Na rozwój kształcenia zawodowego naszych przyszłych uczniów pozyskaliśmy z UE na lata 2020-23 kwotę 4 755 560, 02 zł.

Środki te wykorzystane są na :

· darmowe kursy kwalifikacyjne dla młodzieży: prawo jazdy, operator wózka widłowego, obsługa kasy fiskalnej, spawanie MIG oraz TIG, Photoshop, uprawnienia SEP, obsługa koparko ładowarki,

· płatne staże wakacyjne – stypendium stażowe w wysokości 2200 zł za miesiąc stażu (netto),

· wzbogacanie zaplecza techno-dydaktycznego min. w obrabiarkę CNC wózki widłowe oraz drukarki 3D

· stypendia dla 21 zdolnych uczniów - 3000 zł/rok szkolny dla ucznia .

Dzięki uzyskanym szerokim kwalifikacjom uczniowie jeszcze często podczas trwania nauki w technikum podejmują pracę u lokalnych pracodawców, co potwierdza ich dobre przygotowanie do zawodu. W ostatnich latach szkoła podpisała kilka porozumień- dotyczących objęcia swoim patronatem klas zawodowych - z miejscowymi pracodawcami. Kolejne firmy zgłaszają się, aby nawiązać współpracę przy kształceniu przyszłej kadry na ich własne potrzeby gospodarcze. Jak wspomina jeden z prezesów andrychowskiej firmy: to tu w tej szkole chcemy mieć kuźnię dla naszych przyszłych pracowników.

Nauki nie trzeba kończyć po ukończeniu technikum. Zdana matura daje możliwość podjęcia studiów, a od roku akademickiego 2002/23 dodatkowo punktowane są w procesie rekrutacji uzyskane tytuły zawodowe czy wyniki ze świadectw kwalifikacji. Dzięki projektowi “ZŁOTY INDEKS” oraz podpisanej umowie partnerskiej z Akademią WSB od 3 lat najlepsi technicy z “KOTARBINA” mają możliwość darmowego studiowania na wybranym przez siebie kierunku.

WAŻNE - otrzymując u nas EUROPASS ( Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, uznawany w UE) z pewnością i każdy zagraniczny pracodawca doceni Wasze umiejętności, fachowość oraz doświadczenie zawodowe.

ÓSMOKLASISTO WYKORZYSTAJ TERAZ SWOJĄ SZANSĘ DOŁĄCZ DO KOTARBINA ZDOBĄDŹ WYMARZONĄ PROFESJĘ

Zobacz co nas wyróżnia:

 • dajemy poczucie bezpieczeństwa (monitoring wewnętrzny oraz zewnętrzny, karty dostępu wejścia),
 • kształcimy innowacyjnymi metodami nauczania,
 • posiadamy nowoczesną i bogatą bazę dydaktyczną i sportową,
 • umożliwiamy zdobycie kwalifikacji zawodowych uznawanych w całej Europie,
 • kształtujemy charaktery, rozwijamy kompetencje miękkie,
 • pomagamy stawiać cele i dopingujemy ich realizacji,
 • rozbudzamy Wasze pasje i zainteresowania,
 • doceniamy klimat współpracy uczeń-rodzic-nauczyciel,
 • szanujemy wielokulturowość Europy, ucząc języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego oraz hiszpańskiego,
 • realizujemy projekt ERASMUS+ w obszarze turystyki HIKE WAYS,
 • przygotowujemy skutecznie do egzaminów zewnętrznych ( zdawalność matury niemal 100%),
 • posiadamy tytuły „brązowej szkoły 2019 i 2020” oraz “srebrnej szkoły 2021 i 2022” w rankingu PERSPEKTYW,
 • uczymy w nowoczesnych i przestronnych wnętrzach

TO DLA WAS SIĘ ZMIENIAMY, KSZTAŁCIMY, ROZWIJAMY

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie,

DOBRA SZKOŁA = DOBRY ZAWÓD= LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ!!!

www.ckziuandrychow.pl

tel 33 875 23 34

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy