reklama

Rusza przebudowa ważnego skrzyżowania. Będą znaczne utrudnienia

, Gospodarka, Wiadomości, 20.05.2022 16:46, eł
Zamknięta droga gminna i połowa powiatowej, ruch wahadłowy na krajówce...
Rusza przebudowa ważnego skrzyżowania. Będą znaczne utrudnienia

Jest w gminie Brzeźnica skrzyżowanie, które cieszy się złą sławą wśród kierowców z całej zachodniej Małopolski. Kolizje i wypadki są tam na porządku dziennym. Na szczęście, wreszcie rozpoczynają się długo oczekiwane prace związane z przebudową tego niebezpiecznego miejsca. Dopóki jednak potrwają, trzeba liczyć się z utrudnieniami.

W Nowych Dworach w sposób wyjątkowo niefortunny krzyżują się trzy różne drogi: krajowa nr 44, która łączy Górny Śląsk z Krakowem, powiatowa prowadząca w kierunku Wadowic i gminna do Chrząstowic (ul. Słoneczna). Widoczność na ich połączeniu jest ograniczona we wszystkich kierunkach. Największe utrudnienia stwarza budynek dawnej karczmy, który stoi tuż przy krawędziach dwu jezdni. Budynek całkowicie zasłania widok w lewą stronę kierowcom próbującym z drogi gminnej wjechać na krajową, a prócz tego utrudnia manewry kierowcom tirów. Zahaczyła o niego już niejedna naczepa.

Już za kilka dni ruszy jego rozbiórka, konieczna, by można było przebudować skrzyżowanie. Z tego powodu od godziny 7.00 w dniu 23 maja na około 30-metrowym odcinku drogi krajowej nr 44 ruch będzie odbywał się wahadłowo. Ta zmiana powinna potrwać około trzech dni. W tym samym czasie zamknięty zostanie wlot ul. Słonecznej.

Natomiast od 25 maja, również od godziny 7.00, utrudnień pojawi się jeszcze więcej i trzeba je będzie znosić aż do końca czerwca. Zamknięta zostanie wówczas połowa jezdni drogi powiatowej, w taki sposób, że nie będzie można skręcić na nią z krajówki. Oznacza to, że osoby udające się w kierunku Wadowic będą musiały korzystać z objazdów. Ruch na drodze krajowej będzie się odbywał w obie strony, aczkolwiek z jednej strony jezdnia będzie zawężona na odcinku około 200 m. Nadal zamknięty będzie wlot ul. Słonecznej.

Przebudowa skrzyżowania ma kosztować ponad 5,8 mln . Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już w marcu podpisała umowę z wykonawcą – firmą Sarivo Infrastruktura. - Wybudowany zostanie lewoskręt od strony Krakowa w drogę powiatową. Powstanie skrzyżowanie skanalizowane. Na wlocie od strony Krakowa w kierunku Wadowic (z drogi krajowej nr 44 w drogę powiatową) wydzielony zostanie dodatkowy pas o szerokości 3,5 m. Na przeciwległym wlocie drogi krajowej, od strony Oświęcimia, zaprojektowano wyspę kryjącą, stanowiącą jednocześnie azyl na przejściu dla pieszych. Jednopasowe wloty drogi powiatowej i gminnej znajdą się naprzeciwko siebie, z wyspami dzielącymi. Powstanie obustronny chodnik – informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału GDDKiA. - W obrębie inwestycji przebudowane zostaną sieci energetyczne, teletechniczne, wodociągowe, gazowe oraz kanalizacyjne. Powstanie oświetlenie uliczne, sieć kanalizacji deszczowej oraz kanał technologiczny.


Foto: GDDKiA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy