reklama
reklama

Edukacja domowa — co warto wiedzieć na początek?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 07.08.2022 13:17,
Edukacja domowa to wciąż mało znany temat, który potrafi budzić emocje. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiej formy nauczania dla swojego dziecka lub po prostu chcesz wiedzieć więcej o edukacji domowej, czytaj dalej.
Edukacja domowa — co warto wiedzieć na początek?

Czym jest edukacja domowa? To spełnianie obowiązku szkolnego poza placówką szkolną. Stanowi alternatywę dla tradycyjnej formy nauki i może być wdrożona na każdym etapie edukacji (od szkoły podstawowej po szkołę średnią). Jeśli rodzice zdecydują się na edukację domową swojego dziecka, sami zostają jego nauczycielami lub wybierają osobę, na której będzie spoczywał obowiązek nauczania dziecka. Choć niektórym może się wydawać, że edukacja domowa to stosunkowo nowy trend, źródła wskazują, że zyskała popularność na ziemiach polskich już w XVII wieku, a istniała jeszcze wcześniej!

Czy edukacja domowa jest legalna?

Edukacja domowa w Polsce jest legalna (zgodnie z ustawą Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 roku). Jednak aby zgodnie z prawem nauczać dziecko w domu, należy spełnić kilka warunków. Według przepisów każde dziecko musi być zapisane do placówki szkolnej — nawet jeśli edukacja odbywa się w domu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zgłosić chęć edukacji domowej dyrektorowi szkoły, do której zapisane jest nasze dziecko (składamy wniosek wraz z opinią psychologiczno-pedagogiczną oraz oświadczenie o zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki). Ta procedura nie wymaga konkretnego powodu, ale warto umotywować swoją decyzję we wniosku do dyrekcji. Jednak sprawy formalne to dopiero początek — od tego momentu edukacja naszego dziecka spoczywa na naszych barkach.

Rodzice lub opiekunowie prawni są zobowiązani do realizowania z dzieckiem podstawy programowej, która umożliwi dziecku pozytywne zdanie egzaminów klasyfikacyjnych. Takie egzaminy odbywają się wraz z końcem każdego roku szkolnego i wiele od nich zależy — jeśli dziecko ich nie zda, musi zaprzestać nauki domowej i zasiąść w szkolnej ławce.

Edukacja domowa — wady i zalety

Nie ulega wątpliwości, że nauczanie domowe brzmi bardzo kusząco. Na dodatek mamy teraz dostęp do mnóstwa atrakcyjnych i przydatnych materiałów edukacyjnych — od prezentacji multimedialnych, video i tysięcy gotowych materiałów do pobrania z internetu, po bardziej tradycyjne formaty, jak podręczniki wydawnictwa Nowa Era. Ten powszechny dostęp do wiedzy niewątpliwie ułatwia edukację domową, ale zestawienie wad i zalet tego systemu nauki jest trochę bardziej skomplikowane.

Zwolennicy edukacji domowej skupiają się na zaletach takiego toku nauczania. Dziecko nie musi codziennie chodzić do szkoły i nie jest oceniane, nie spotyka się z negatywnymi komentarzami nauczycieli lub niewłaściwym zachowaniem niektórych dzieci. Zajęcia w domu mogą być dostosowane do zainteresowań ucznia oraz planu dnia rodziny (bez tracenia czasu na dojazdy!). Co więcej, tempo nauki odpowiada potrzebom dziecka, dzięki czemu uczeń unika presji nadążania za grupą, a w przypadku tematów, które są dla niego łatwiejsze — nie nudzi się, czekając na koniec lekcji. Zaletą jest także fakt, że rodzice mają większy wpływ na nauczanie dziecka i mogą kształcić je w atmosferze pozbawionej stresu. Na dodatek z łatwością znajdą tysiące materiałów edukacyjnych — takich jak Nowa Era - podręczniki czy książki edukacyjne dla dzieci. Mogą także w ramach lekcji zabrać dziecko do muzeum czy teatru.

Jednak każdy medal ma dwie strony. Nauczanie domowe wymaga ogromnej dyscypliny i konsekwencji — przynajmniej jednego rodzica. Zwłaszcza w pierwszych latach edukacji oznacza to poświęcenie właściwie całego swojego czasu dziecku. Na późniejszych etapach nauki wiedza rodzica może okazać się niewystarczająca i konieczne będzie zatrudnienie nauczyciela. Dużym minusem jest także dużo mniejszy kontakt dziecka z rówieśnikami i ograniczona możliwość do rozwijania kompetencji społecznych. Rodzice, których dzieci uczą się w domu, powinni pomyśleć o dodatkowych zajęciach lub innych formach aktywności dla ucznia — takich, podczas których dziecko może nawiązać nowe znajomości i uczyć się funkcjonowania „poza domem” i w relacjach z osobami spoza rodziny.

Edukacja domowa z pewnością jest kusząca dla niektórych rodziców — zwłaszcza obecnie, gdy powszechnie mówi się o wadach tradycyjnego systemu szkolnictwa. Wymaga jednak dokładnego przygotowania oraz ogromnego nakładu pracy ze strony rodziców lub opiekunów. Warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” tej decyzji — być może w przypadku Waszej rodziny edukacja domowa okaże się strzałem w dziesiątkę?

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy