reklama
reklama

Strażnicy miejscy sprawdzają czym ludzie palą. Uchwała antysmogowa też na Śląsku

Wiadomości, 10.02.2017 18:00, (red)
Strażnicy miejscy przeprowadzają kolejne kontrole w prywatnych budynkach. Sypią się mandaty. A tymczasem uchwałę antysmogową szykują także władze województwa śląskiego.
Strażnicy miejscy sprawdzają czym ludzie palą. Uchwała antysmogowa też na Śląsku

W tym tygodniu Straż Miejska z Kęt dostała zgłoszenie kłębach dymu wydobywającego się z kominu jednego z domów w Łękach.


- Po otwarciu kotła ujrzeliśmy tlące się plastikowe opakowania, foliowe woreczki i wiele innych odpadów po produktach codziennego użytku. Dodatkowo, obok kotła przygotowane były kolejne worki pełne śmieci, które prawdopodobnie również trafić miały do pieca - informuje Artur Suski, strażnik miejski.

 

Takie kontrole to ostatnio codzienność. Kęccy strażnicy przeprowadzają ich nawet 40 tygodniowo. Głównie po informacjach od mieszkańców, że ktoś prawdopodobnie pali śmieci. Sypią się mandaty.

 

Spalanie śmieci w domowym kotle zagrożone grzywną do nawet 5000 zł.

 

Przypomnijmy, że ostatnio władze podjęły w końcu działania, które mają dać efekt w postaci poprawy jakości powietrza.

 

Niedawno małopolscy radni podjęli decyzję w sprawie wprowadzenia radykalnych przepisów antysmogowych. W uchwale nie wprowadzono zakazu używania węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. W nowych budynkach będzie można montować wyłącznie piece najnowszej generacji. Stare kotły grzewcze będą musiały zostać wymienione.

 

Pierwsze ograniczenia wprowadzone zostaną już w połowie tego roku – od lipca 2017 roku na terenie Małopolski będzie obowiązywał zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem (o wilgotności powyżej 20%). Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł. Na wymianę starych kotłów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 roku.

 

Wiele osób pyta jednak, a co ze Śląskiem?

 

- Jaki jest sens, że my będziemy ogrzewać domy ekologicznym opałem, skoro za miedzą, w Czańcu, mieszkańcy nadal będą palić mułem? – zastanawia się jeden z mieszkańców Kęt.

 

Okazuje się, że podobne przepisy wprowadzone zostaną również w województwie śląskim. Uchwała w sprawie smogu ma objąć obszar całego województwa śląskiego. Od 1 września 2017 roku ma obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

 

Projekt śląskiej uchwały antysmogowej jest już gotowy. W tym tygodniu zakończono konsultacje społeczne. Wpłynęło ponad 200 uwag, więc można przypuszczać, że założenia ulegną jeszcze zmianie.

 

Raczej jednak pewne jest, że w najbliższych miesiącach również na terenie województwa śląskiego wprowadzone zostaną przepisy antysmogowe.

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

szechter, 10.02.2017 20:12

poseł Polak mieszka w Małopolsce ale może mieć na Śląsku rodzinę...warto sprawdzić