reklama
reklama

Raka można pokonać. Wykład i ćwiczenia w Andrychowie

Wiadomości, 26.11.2012 12:00, NEWSY CZYTELNIKÓW
– Wiele słyszałam o samobadaniu piersi, ale pierwszy raz ktoś praktycznie pokazał mi, jak to robić – mówi jedna z uczestniczek spotkania Klubu Zdrowia w Andrychowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Ćwiczenia na manekinie oraz wykład pokazały uczestnikom, jak zwiększyć szanse na wygraną z rakiem.
Raka można pokonać. Wykład i ćwiczenia w Andrychowie

Co roku 140 tys. Polaków dowiaduje się że ma nowotwór. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem, zapada na niego 10 tys. kobiet rocznie.


22 listopada pielęgniarka Ewelina Jaksz-Recmanik wyjaśniła w klubie zdrowia, jak ważne są profilaktyczne badania piersi, które pozwalają wykryć ewentualne zmiany w tkance  piersiowej. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu zwiększa bowiem szansę na wyleczenie.  


Każdy uczestnik spotkania miał możliwość podjęcia próby wykrycia zmian na manekinie. W obu jego piersiach były różnej wielkości i różnego charakteru anomalia. Również wizualnie jedna pierś różniła się od drugiej – dzięki temu można było praktycznie zobaczyć, że nawet dzięki oględzinom przed lustrem możliwe jest wykrycie problemu w jego początkowej fazie.– Mamy tendencje interesować się naszym zdrowiem dopiero, gdy dokuczają nam objawy, np. ból
– mówi Adam Miarka, kierownik Klubu Zdrowia w Andrychowie. – Tymczasem kiedy nowotwór piersi powoduje ból, jest już na ogół w bardzo zaawansowanym stanie. Trzeba reagować znacznie wcześniej – podkreśla.


W spotkaniu uczestniczyły nie tylko panie, ale również panowie. Jak podkreśliła prelegentka,  oni także mogą odegrać istotną rolę w motywowaniu swoich partnerek do wykonywania regularnych badań.


Czytaj więcej o klubach zdrowia: www.kluby-zdrowia.chsch.pl

 

TEKST: aw

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy