reklama
reklama

Pogrzeb żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 29.10.2021 17:35,
Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby.
Pogrzeb żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego
W piątek (29.10) na cmentarzu komunalnym w Wadowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego.

Dzisiejsza uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby, który 6 grudnia 1949 roku podczas obławy w Zachełmnej został ciężko ranny, a następnie dobity przez UB. Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało od funkcjonariuszy bezpieki. Pogrzeb musiał się jednak odbyć nocą, na obrzeżach cmentarza, bez świadków, udziału księdza i pod nadzorem UB. Dzisiaj oddajemy Bohaterowi należną cześć. Naszym obowiązkiem jest pamięć o Nim i Jemu podobnych, którzy walczyli o wolną Polskę

- mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Msza święta odbyła się w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego. A po niej - ceremonia pogrzebowa z asystą wojskową.

Mieczysław Zaręba (1929-1949)

Urodził się 13 marca 1929 r. w Baczynie. Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 r. został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 r. został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 r. nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 r. Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK »Zorza«”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału. Na skutek donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 r. podczas obławy w Zachełmnej (pow. suski) został ciężko ranny i dobity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach, nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

W 2019 r. prezydent odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy.

(źródło: IPN)

foto: Małopolski Urząd Marszałkowski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy