reklama
reklama

Radny zostanie odznaczony medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. Sprawa budzi kontrowersje

Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 14.03.2024 18:13, eł
Nie było zgody wśród radnych w tej sprawie.
Radny zostanie odznaczony medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. Sprawa budzi kontrowersje

Na sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się 14 marca, zapadła decyzja o tym, by odznaczyć medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów” radnego i byłego sołtysa Roczyn Władysława Żydka. Nie wszyscy byli tym pomysłem zachwyceni. Dwie osoby zagłosowały przeciwko, pięć wstrzymało się od głosu. Dlaczego?

O to, by uhonorować w ten sposób Władysława Żydka, wnioskowała grupa radnych. Sam zainteresowany nie był już obecny na sesji, gdy jego koledzy i koleżanki z samorządu doszli do punktu, w którym mieli podjąć decyzję o przyznaniu mu medalu. Wyszedł wcześniej z obrad, które tego dnia trwały wyjątkowo długo. Nie mógł więc odnieść się do zarzutów, które pod jego adresem skierował radny Krzysztof Kubień, A te były dość poważnej natury.

- Uważam, że przyznawanie medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów” radnemu, który pełni czynnie tę funkcję, jest według mnie wysoce niemoralne – stwierdził na początek radny Kubień.

Następnie przypomniał, że Władysław Żydek był w przeszłości skazany prawomocnym wyrokiem za składanie fałszywych zeznań, przez co nie mógł kandydować na radnego w 2010 roku. - Konsekwencją tego było również to, że pan Władysław Żydek, „włóczył” mnie (mówiąc w cudzysłowie) po sądach, za stwierdzenie w wywiadzie dla gazety, że radny Żydek kreuje się na ofiarę polityczną, choć jest pospolitym przestępcą – mówił Krzysztof Kubień. - Dodam, że ja ten proces wygrałem. Sąd uznał, że miałem prawo takie słowa wypowiedzieć.


Zaznaczył, że medal „Zasłużony dla Gminy Andrychów” był w zamyśle wyróżnieniem dla osób które angażowały się w pracę społeczną, działalność kulturalną i sportową. Podkreślał, iż odznaczenie to powinno być nadawane osobom krystalicznie czystym. I wyraził wątpliwość, czy jest nią radny Żydek. - Chciałbym, aby naprawdę dokładnie analizować też przeszłość człowieka. Bo to nie są zmyślone przeze mnie fakty – podkreślił.

W obronie Władysława Żydka stanął radny Stanisław Prus. - Zgoda, że w kadencji 2010-2014 nie mógł startować w wyborach ze względu na wyrok, którego nie ukrywał. Ale to nie był wyrok za jakieś pospolite przestępstwo. Był on konsekwencją tego, że on walczył dla dobra mieszkańców. Chodziło o drogę, która dzisiaj jest modernizowana, ulicę Środkową w Roczynach. Z tego wynikły te wszystkie sprawy sądowe i na tej podstawie zapadł ten wyrok – tłumaczył niejasno. - To nie było tak, że on coś ukradł czy kogoś pobił.

Stanisław Prus podkreślał też, iż nie ma znaczenia, że Władysław Żydek jest ciągle jeszcze radnym, bowiem wkrótce przestanie nim być, skoro nie startuje w tegorocznych wyborach. Zapewniał o jego wielkich zasługach jako społecznika oddanego swemu sołectwu i całej gminie. Twierdził, że mało kto tak jak Władysław Żydek zapracował sobie na uhonorowanie go medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”.

- Jeśli chodzi o tę laurkę, którą wystawił radny Stanisław Prus, to chciałabym nawiązać do poprzedniej kadencji, kiedy to świętej pamięci Anna Gancarczyk była wielokrotnie poniżana, wielokrotnie słyszała najróżniejsze inwektywy właśnie od Władysława Żydka. Mówię o kobiecie o wysokiej kulturze, wielce zasłużonej, dyrektorce szkoły, która również była radną. To, w jaki sposób poniewierał jej nazwiskiem radny Żydek, naprawdę uwłaczało – powiedziała radna Alicja Studniarz.

Natomiast przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski podkreślił, iż wyrok, który przed laty usłyszał radny Żydek, uległ już zatarciu. – Uważam, że skoro prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda uhonorował radnego Brązowym Krzyżem Zasługi i sam ówczesny wojewoda Łukasz Kmita przyjechał i wręczył mu to odznaczenie, czego byliśmy świadkami w dniu uroczystego otwarcia Stawu Anteckiego i parku miejskiego na Pańskiej Górze, byłoby rzeczą dziwną, gdybyśmy go nie docenili. Nie robimy tego w środku kadencji, więc nie ma to nic wspólnego z moralnością. Pan radny Żydek już nie kandyduje, jest schorowanym człowiekiem w podeszłym wieku – powiedział przewodniczący. - Byłoby dla mnie rzeczą niegodną, gdybym osobę uhonorowaną przez prezydenta pożegnał na koniec jego działalności społecznej jedynie krótkim „dziękuję” i uściskiem ręki.

Ostatecznie za nadaniem medalu Władysławowi Żydkowi zagłosowało jedenaścioro radnych, dwie osoby były przeciwne, pięć wstrzymało się od głosu.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 15.03.2024 12:08

Rondel bo sołtysem Brzezinki jest Prus, czyli rzecznik prasowy Żaka...

znanywmiescie, 15.03.2024 11:20

Za co??

Kowal, 15.03.2024 09:30

A i jeszcze jedno, rondo maja przeprojektować i zaś my podatnicy za to bekniemy .

Kowal, 15.03.2024 09:28

Cath,a ja z tego co wiem to urząd zrobił wymiary z lotu ptaka.A pani sołtys codziennie jest na miejscu i robi, zwróć uwagę na członków rady sołeckiej może nie wszystkich bo do nas mieszkańców jadą już od zeszłego roku i jeszcze nie byli.Pewnie te połączenia autobusowe które mamy sprawiają kłopot w dojechaniu,a jeszcze widzę że ta pani startuje od Żaka dla sołectwa nic nie robi a co dopiero dla gminy.

Rondel, 15.03.2024 08:51

Porównując do innych wsi na Brzezince asfalt wszędzie i się da tyle w temacie dziękuję

cath, 15.03.2024 07:35

@Rondel A ja słyszałem od mieszkańców Roczyn że dom nie stoi tam gdzie stać miał.Zresztą nie tylko ten dom.Poza tym ludziom się nie dogodzi .Bo np.poki co to obecna sołtyska słynie tylko z fryzury.Owszem trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść ale ileś lat był tam sołtysem i coś dla Roczyn zrobił,porównując do sołtysów innych wsi.Cala walka o te ulice ,która teraz przebudowywuja łącznie ze sprawami sądowymi która jak mówią przypominała jak żywo Samych swoich.Poza tym racz zwrócić uwagę na zachowanie dwójki radnych z PiS odchodzi człowiek w podeszłym wieku z Rady ale ci do końca zaciekle zgodnie z ich chrześcijańskim miłosierdziem chcą mu dowalić i nie darować.Jak to PiS ma w naturze.Ciekawie jak ich będą żegnać….

Koniczynka, 14.03.2024 22:04

Całe szczęście Żydka już w radzie nie będzie. Amen

Koniczynka, 14.03.2024 22:03

Dwa dziadki opuściły sesję Żydek Biłko, więc pora oddać dietę radnego z tego miesiąca do budżetu gminy. Żydek jest zasłużony za głupotę chyba.

Rondel, 14.03.2024 21:21

Tak załatwił rondo gdzie ludzie ze schodów będą na nie wchodzić brawa dla niego nic nie zrobił taka prawda

Rondel, 14.03.2024 21:18

Brawa za wszystkie ulice w roczynach dla zasłużonego sołtysa dać mu order i gumioce niech zobaczy co zrobił za swą kadencję błoto i gmina na nic pieniędzy niema

cath, 14.03.2024 20:33

Ta sprawa z drogą rzeczywiście była głośna i z tego co pamiętam to mieszkańcy Roczyn byli za Zydkiem,który walczył o tę drogę z jakimś gościem. któremu wszystko przeszkadzało chyba nawet tv była.

tomekx, 14.03.2024 20:17

Kubień mógł lepiej zamilknąć w tej sprawie nie zrobił tego.To tylko pokazuje jakim jest człowiekiem.Sołtys Żydek to dla Roczyn jest ikona.Tyle ile on zrobił i załatwił dla tej Roczyn to kubień nigdy tyle nie zrobi

Obserwator, 14.03.2024 19:32

Staszek Prus przemówił wreszcie własnym głosem czy czytał z kartki?