Radny PiS o zachowaniu burmistrza Andrychowa: "kozaczenie" i "potrząsanie szabelką"

, Polityka, Wiadomości, 28.04.2020 15:00, GM
- To już któryś z kolei przykład tzw. „kozaczenia” Tomasza Żaka i „potrząsania szabelką” - uważa radny PiS z Andrychowa Krzysztof Kubień. Ma rację?
Radny PiS o zachowaniu burmistrza Andrychowa:
Kilka dni temu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, podobnie jak wielu innych burmistrzów i wójtów w Polsce, poinformował, że nie przekaże Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców gminy niezbędnych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które – jak chcą politycy PiS – mają zostać przeprowadzone w sposób korespondencyjny. Nie zrobi tego, bo – jego zdaniem – aktualnie nie ma ku temu podstaw prawnych, ponieważ w świetle obowiązującego obecnie prawa 10 mają się odbyć tradycyjne wybory i te są przygotowywane przez urzędników gminnych.


Na postępowanie burmistrz Andrychowa Tomasza Żaka zareagował andrychowski polityk PiS – radny Krzysztof Kubień, który na fb zamieścił obszerny komentarz:

„Otóż informuję burmistrza Andrychowa, że 6 kwietnia Sejm Rzeczypospolitej uchwalił większością 230 głosów posłów klubu PiS, przy sprzeciwie 226 posłów i dwóch głosach wstrzymujących się ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Przewiduje ona, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie zostanie zastosowane ewentualnie w drugiej turze. Czyli po raz kolejny nasz włodarz mówi co wie a nie bardzo wie co mówi.

To już któryś z kolei przykład tzw. „kozaczenia” BTŻ i „potrząsania szabelką” a w efekcie i tak nasz gminny bohater te listy wyborców przekaże. Bo inaczej złamie prawo. Jestem w stanie założyć się z każdym o to, że tak się stanie. Cała ta awanturka ma służyć burmistrzowi w realizacji zwykłego „ pijaru”, w którym kreuje się na bohatera lokalnych mediów i „facebooków”, po czym wszyscy zachwalający burmistrza zostaną po prostu wykiwani. Ich dane i tak zostaną wydane. Na sto procent. (...)

Inna sprawa, że rzeczywiście 6 kwietnia Sejm przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych, ale póki co nie jest ona obowiązującym aktem prawnym, co podkreślają samorządowcy.

Będzie w momencie podpisania jej przez prezydenta, a nic takiego jeszcze nie nastąpiło.

Wyjaśnimy, że obecnie przyjęta przez Sejm ustawa procedowana jest w Senacie, do Sejmu ma wrócić zaledwie kilka dni przed wyborami. Nie ma pewności, czy Sejm ją przyjmie, bo ostatnio przeciwko majowym wyborom korespondencyjnym wypowiada się ważny polityk tzw. Zjednoczonej Prawicy, czyli Jarosław Gowin. Jeden ze scenariuszy zakłada, że partii PiS po prostu zabraknie głosów do odrzucenia senackich poprawek i przyjęcia ustawy. Zakulisowe rozgrywki partyjne w tej sprawie cały czas trwają...


Poniżej zamieszczamy cały komentarz K. Kubienia.

"Międzygminny Leader.
Po czym poznać, że burmistrz Andrychowa jest w pracy w urzędzie? Jednym z objawów obecności mera w magistracie jest zwyczajowo wywiad do swojego radia w studio. Dlaczego swojego? Czy ktoś z Państwa słyszał ostatnio na falach tegoż radia stanowiska radnego z opozycji? To prywatne medium finansowane z budżetu, w którym swoje wypociny może wygłaszać tylko ON, BTŻ.
W dzisiejszym wywiadzie BTŻ(skrót od Burmistrz Tomasz Żak) „ wyjaśniał” m.in., że cytuję „nie ma jeszcze przepisów (ustawy) o wyborach korespondencyjnych, nie ma podstaw do przekazania danych, i to bardzo wrażliwych. – To nie problem Andrychowa, a całej Polski – mówił Tomasz Żak”. Otóż informuję burmistrza Andrychowa, że 6 kwietnia Sejm Rzeczypospolitej uchwalił większością 230 głosów posłów klubu PiS, przy sprzeciwie 226 posłów i dwóch głosach wstrzymujących się ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Przewiduje ona, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie zostanie zastosowane ewentualnie w drugiej turze. Czyli po raz kolejny nasz włodarz mówi co wie a nie bardzo wie co mówi.
To już któryś z kolei przykład tzw. „kozaczenia” BTŻ i „potrząsania szabelką” a w efekcie i tak nasz gminny bohater te listy wyborców przekaże. Bo inaczej złamie prawo. Jestem w stanie założyć się z każdym o to, że tak się stanie. Cała ta awanturka ma służyć burmistrzowi w realizacji zwykłego „ pijaru”, w którym kreuje się na bohatera lokalnych mediów i „facebooków”, po czym wszyscy zachwalający burmistrza zostaną po prostu wykiwani. Ich dane i tak zostaną wydane. Na sto procent.
Drugim aspektem sprawy jest fakt, że samorządy otrzymały już pieniądze na organizację wyborów. Jest to ich konstytucyjny obowiązek. Po drugie. W Gminie Andrychów mieszka też ogromna ilość mieszkańców, którzy w poczuciu obowiązku chcą oddać głos w wyborach. Tak zresztą zawsze robili. I nie straszne im w tych trudnych czasach głosowanie korespondencyjne. I dlatego pytam. Dlaczego Tomasz Żak odbiera tej części społeczeństwa prawa wyborczego?
Pytanie to już niedługo okaże się nieaktualne. Burmistrz na pewno nie okaże się takim „kozakiem” na jakiego się kreuje. Wybory się odbędą. Zakład panie burmistrzu?"

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

atnaloj, 06.07.2020 08:06

no i co panie Krzysztofie Kubień i inni radni PiS, chyba należą się przeprosiny dla burmistrza Andrychowa, to nie było "kozaczenie" połączone z potrząsaniem szabelką, tylko przestrzeganie obowiązującego prawa i chronienie danych osobowych mieszkańców gminy. I co teraz Państwo powiedzą na te kilkadziesiąt ml wyrzuconych w błoto przez rząd PiS? Gdzie obywatelska postawa, sprzeciw przeciwko takiemu marnowaniu finansów publicznych...Hmmm.... milczycie... nie dziwię się, tej buty i arogancji nie da się obronić... mam nadzieję, że wyborcy przejrzą na oczy i zobaczą, że to nie o ich dobro chodzi tylko utrzymanie władzy wszelkimi środkami, za każdą cenę...

rumcajs, 02.05.2020 23:21

Meritum sprawy jest takie, że takiej operacji nie da się zorganizować w tak krótkim czasie dobrze, zgodnie z wszystkimi normami. Od przedsiębiorców wymagają dostosowania się do RODO, a oni sami sobie bardzo wrażliwe dane przesyłają niezaszyfrowanymi wiadomościami. Prezes Poczty Polskiej powiedział wprost, że nie jest w stanie tego zrealizować (uczciwie postawił sprawę) i co? został zwolniony. Sam jestem ciekaw jak to zostanie przeprowadzone, bo operacja jest mega trudna i z tym się chyba zgodzisz, że do łatwych nie należy ?

Zakolog, 02.05.2020 17:31

No rumcajs, kupa czasu tu Ciebie nie było, ale za to jak już jesteś, to od razu mieszasz w główkach naszych Abderytów. W USA głosuje się, co stan to obyczaj. A w wyborach prezydenckich, amerykanie nie wybierają Prezydenta tylko swoich elektorów, średnio trzech na stan. Ci elektorzy nie są formalnie związani wyborem przez społeczność i mogą zagłosować wbrew jej wskazaniom, co w historii USA już klika razy miało miejsce. W niektórych stanach nawet pojedynczy wyborca, może oddać głos za członków własnej rodziny, a nawet sąsiadów, oświadczając jedynie ich wolę. Schody zaczynają się dopiero, jak ktoś sprawdzi to oświadczenie. Wtedy gość ma rzeczywiście bardzo przerąbane. Co do innych wyborów, to taka ciekawostka. Są okręgi gdzie nawet miejscowego hycla wybiera się większością głosów. I teraz, co sądzisz o możliwości wyboru np. dyrektora basenu, lub prezesa Nowaka przez mieszkańców Andrychowa, przecież wtedy burmistrz Żak sam siebie by zdymisjonował, ponieważ nie byłby wstanie nimi rządzić.

rumcajs, 02.05.2020 13:24

Niezależnie kto by rządził, wybory w takiej formie są bardzo trudne do zrealizowania, w szczególności w tak krótkim czasie. Poza tym w USA odchodzi się od głosowania korespondencyjnego, bo w niektórych stanach oddawały głosy osoby np. zmarłe czy zaginione.

kamieni.kupa, 30.04.2020 12:24

Helena Janiso - proszę się douczyć jak wygląda pakiet wyborczy. Na karcie do głosowania zaznaczam swojego kandydata, następnie tą kartę wkładam do pustej koperty załączonej do pakietu i zaklejam. Jeśli chodzi o oświadczenie, że to ja, a nie kto inny oddał głos to wypełniam to oświadczenie i nie wkładam do tej samej koperty co karta do głosowania. W pakiecie wyborczym będzie jeszcze jedna pusta koperta, do której należy włożyć zaklejoną kopertę z moim głosem, a także oświadczenie. Gdy komisja otrzyma pakiet, otwiera go i wyjmuje z niego wypełnione oświadczenie, sprawdza, czy jest poprawnie wypełnione, a następnie wyciąga zaklejoną kopertę z moim głosem i wrzuca ją do urny wyborczej. Nie ma więc możliwości, żeby ktokolwiek sprawdził jak ja zagłosowałem. Po drugie - jeśli Pani nie zamierza głosować to to jest tylko i wyłącznie Pani sprawa, natomiast proszę mnie i wszystkim, którzy chcą wziąć udział w wyborach i zagłosować nie odbierać tego prawa. Polska nie będzie przekładać konstytucyjnych wyborów tylko dlatego, że Polacy nie chcą wybrać Kidawy ani nikogo innego z opozycji na prezydenta.

KochamTuska, 29.04.2020 20:00

Tak ! mediom Georga też zawierzam.

oshin22, 29.04.2020 18:58

Uff @KT... jednak dobrze przeczytałem ;) A przez moment pomyślałem że słuchasz >experta < Wróblewskiego z jakimś dziwnej uczelni na Ł w TVP. Ale rzeczony GN jest własnością Kościoła czyli gdzieś z Watykanu... Żydzi??? ;)

KochamTuska, 29.04.2020 14:57

Hej @o22 ja wierzę tylko mediom niemieckim, rosyjskim i żydowskim. Polskim nie wierzę wcale.

kamieni.kupa, 29.04.2020 12:34

Helena Janiso - Jakby Kidawa albo ktokolwiek inny z opozycji miał realne szanse wygrać z Dudą to pierwsi byście nawoływali, żeby przeprowadzać wybory, bo tak mówi konstytucja, że brak wyborów byłby łamaniem demokracji itp., itd. Media zaprzyjaźnione z opozycją robiłyby programy specjalne jak to PiS łamie praworządność, bo nie chce przeprowadzać teraz wyborów, podawalibyście przykłady z innych państw, gdzie przeprowadzane są wybory korespondencyjne w czasie pandemii, a liberalno-lewicowi eksperci od rana do wieczora wkładaliby wam do głów jak ważne jest przeprowadzenie wyborów w maju. Tylko niech Pani nie zaprzecza, że to co napisałem to jakaś moja fantazja. Mogę się z każdym założyć, że tak właśnie działoby się, gdyby sondaże były odwrotne niż teraz.

oshin22, 29.04.2020 06:09

Hej @KT a wierzysz Gościowi Niedzielnemu ? ;-) Bo jak przeczytam jakiś artykuł pana Bogumiła Ł to taka miłość bliźniego bije, że mi się krucjaty przypominają...

KochamTuska, 28.04.2020 21:36

Ja też wierzę niemieckim mediom ! potem rosyjskim oczywiście !

xpek, 28.04.2020 20:51

Ponad połowa Polaków źle ocenia kierunek biegu spraw w kraju - wynika z badania Kantar na temat nastrojów społecznych Polaków. Przeciwnego zdania jest 33 proc. badanych. 73 proc. Polaków uważa, że gospodarka w kraju znajduje się w stanie kryzysu. Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-kantar-ponad-polowa-polakow-zle-ocenia-sytuacje-w-kraju,nId,4465625#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

xpek, 28.04.2020 20:51

dlaczego pisowi tak zależy na wyborach już teraz?dlatego _ nad połowa Polaków źle ocenia kierunek biegu spraw w kraju - wynika z badania Kantar na temat nastrojów społecznych Polaków. Przeciwnego zdania jest 33 proc. badanych. 73 proc. Polaków uważa, że gospodarka w kraju znajduje się w stanie kryzysu.

barte, 28.04.2020 18:17

Szczucie w TVPIS czyli typowe pisowskie metody

Zakolog, 28.04.2020 17:16

Cześć Krzysiek, widzę, że gimbaza obsiadła Twój wpis i choć nie rozróżnia urzędnika państwowego od samorządowego, czy też publikacji od ogłoszenia, mocno się nadyma. Ale mniejsza o to. Mam prośbę, przekaż Romkowi, aby na pojutrze łańcuch wypucował, bo podobno na to jego posiedzenie tabletowe ekipa z TVP się wybiera. A jeszcze pani quasi mecenas podpowiedz, co by swoją interpretację art.15zzx. dopracowała, aby potem wstydu w „Wiadomościach” nie było !

Starybrat, 28.04.2020 17:13

Przy większości PiS-u w Sejmie, nie ma znaczenia jak będą głosowane ustawy w Senacie i jakie będą poprawki. Senat może tylko i wyłącznie wykorzystać ściśle określony czas, tj. 30 dniowy termin w przypadku ustaw zwykłych na podjecie decyzji.

kamieni.kupa, 28.04.2020 17:00

Helena Janiso - Bardzo dobrze rozumiem Pani frustrację. Jakby moja kandydatka miała 4% to też byłbym sfrustrowany.

cath, 28.04.2020 16:32

W fajnym kraju żyjemy.Politycy decydują co jest zgodne z prawem a co nie ..To nic ze niezgodne z Kodeksem Wyborczym wg którego nie zmienia się reguł wyborów 6 mcy przed wyborami ale ważne ze Kaczyński tak chce.Kubien z zawodu jest wuefista i na prawie zna się tyle co zwykły obywatel .PIS nie pamięta ze zawsze był przeciw wyborom korespondencyjnym i nawet prof.Pawlowicz krytykowala te metodę wyborów .Teraz już tego nie pamiętają.Zreszta Kubien i Zak przyganiał kocioł garnkowi...

kamieni.kupa, 28.04.2020 15:51

Przypominam wszystkim tutaj niedouczonym, że 16 kwietnia została podpisana przez Prezydenta RP ustawa tzw. tarcza antykryzysowa 2.0, w której znalazł się paragraf bodajże 99, który obliguje Pocztę Polską do pozyskiwania spisów mieszkańców, a samorządy mają psi obowiązek te spisy przekazywać. Proszę więc nie wprowadzać opinii publicznej w błąd jakoby nie ma podstawy prawnej do wydawania spisów. Ustawa, którą teraz łapówkarz Grodzki przetrzymuje w Senacie, bo taki dostał prikaz od Budki i Tuska nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

mega, 28.04.2020 15:31

panie kubień To zakład "gupieloku" sejm z idiotą "kaczorkiem", to nie wszystko przeczytaj MarcinS

MarcinS, 28.04.2020 14:58

A czy Pan Radny Krzysztof Kubień miał w szkole lekcje WOS? Czy wie jaka jest droga uchwalania ustawy? Sam Sejm to jeszcze za mało. Mamy jeszcze Senat i Prezydenta, a następnie publikacja w Dzienniku Ustaw. Wtedy to projekt ustawy staje się obowiązującym prawem.

PawelW, 28.04.2020 14:56

Szanowny Panie Krzysztofie, być może ma Pan rację w sprawie Radia Andrychów. Nie wiem, niestety nie słucham. Proszę jednak nie robić ludziom wody z mózgu co do wyborów. Do,że Sejm uchwala ustawę nie znaczy jeszcze, że staje się ona prawem obowiązującym. Zgodnie z konstytucją musi jeszcze przejść przez Senat, wrócić do Sejmu jeśli są jakieś poprawki, zostać podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Wtedy staje się prawem obowiązującym. Urzędnicy państwowi a takim jest burmistrz mają obowiązek działać w ramach prawa. Dobrze Pan zapewne o tym wie. Jeżeli zaczniemy działać tak jak Pan proponuje za parę lat obudzimy się w kraju gdzie rządzi anarchia.

stachurski300, 28.04.2020 14:53

Gnać ten reżim pisowski do krld

barte, 28.04.2020 14:36

Kubień jak zwykle w stylu pisu-każda głupota okraszona jakąś inwektywą wzmacnia przekaz że niby tak jest chociaż nie jest

kamieni.kupa, 28.04.2020 14:13

Elity III RP robią co mogą, żeby tylko nie dopuścić do klęski Kichawy w maju. Gotowi są nawet łamać prawo i konstytucję, na którą powołują się tylko wtedy, gdy jest to w ich partykularnym interesie. Okrągły Stół myślał, że będzie rządził wiecznie, a tu niespodzianka. Już od 5 lat przegrywają wybory za wyborami i nie mogą zrozumieć i pogodzić się z rzeczywistością.