reklama
reklama

Radni PiS pod naciskiem abp Jędraszewskiego? Obrady w sprawie anty-LGBT przerwane

Polityka, Wiadomości, 17.08.2021 15:20, DK
Małopolska straci 2,5 mld euro z powodu kontrowersyjnej uchwały?
Radni PiS pod naciskiem abp Jędraszewskiego? Obrady w sprawie anty-LGBT przerwane

Przypomnijmy, że w 2019 roku radni PiS Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęli deklarację, dotyczącą "zagrożenia dla tradycyjnej rodziny", jakie ich zdaniem niesie ze sobą "propaganda LGBT".

W deklaracji czytamy m.in.

"Sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".
- napisano wówczas w deklaracji.


Unia grozi, że nie da pieniędzy

Jest jednak problem. Przez tę właśnie uchwałę pojawiło się właśnie ryzyko, że Małopolska stracili miliardy dotacji unijnych. Do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wpłynęło ostatnio pismo z Komisji Europejskiej, która przestrzega przed możliwością utraty unijnych dotacji w razie utrzymania w mocy uchwały anty- LGBT.

W reakcji na to wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz (Porozumienie) zaczął wzywać radnych do odrzucenia deklaracji anty-LGBT. Zdaniem Urynowicza małopolskie rodziny nie potrzebują uchwał, by strzec wartości, a Małopolska potrzebuje pieniędzy na inwestycje.


Metropolita apeluje do radnych

Dlatego z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej zwołana została nadzwyczajna sesja Sejmiku Małopolskiego. Trafił na nią wniosek o uchylenie kontrowersyjnej deklaracji.

Już kilka dni temu podczas homilii w Ludźmierzu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski próbował wywrzeć nacisk na samorządowców, aby jednak uchwałę utrzymali w mocy. - Wolność ma swoją cenę, w tę cenę wchodzi honor. Wolności nie kupuje się za pieniądze, bo to nie jest już wolność, to jest zniewolenie, za którym pójdą kolejne etapy upadlania duszy - mówił metropolita.

Do tej pory jednak Jędraszewskiemu i innym dostojnikom kościelnym nie przeszkadzała Unia Europejska - w ostatnich latach Kościół pozyskał z niej ponad 70 mln złotych.

Uchwale przeciwstawił się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski.

- W powyższym stanowisku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na dyskryminujący charakter i zagrożenia płynące z obowiązywania przedmiotowej deklaracji. Jak zaznaczył Rzecznik, dla dobra i ochrony praw nie tylko osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, ale wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, Sejmik Województwa Małopolskiego oraz rady gmin i powiatów, które również przyjęły uchwały skierowane przeciwko tzw. „ideologii LGBT”, powinny podjąć działania mające na celu uchylenie tych aktów


Przerwane obrady

Wtorkowa sesja jednak ze względów technicznych została odroczona do czwartku (19.08). Pojawiły się bowiem problemy z transmisją, a zapewnienie takiej transmisji jest obowiązkowe.

Wzburzony poseł na Sejm Marek Sowa (KO) komentował:

- Muszę powiedzieć, że oskarżenia o sabotaż są najbardziej uzasadnione. Od roku czasu ta sytuacja w sejmiku nie zmienia się bo jest wam to na rękę. Łamiecie ustawę o samorządzie województwa art. 21 ustęp 1a. Skoro nie potraficie zorganizować sesji w trybie zdalnym to trzeba organizować w trybie otwartym. To was kompromituje. W 3 lata od przejęcia władzy przez PiS z dynamicznie rozwijającego się terenu, wprowadziliście Małopolskę z powrotem do średniowiecza. Doszło do tego, że nie chcecie światu pokazać jak bardzo się kompromitujecie.

Władze Małopolski zaznaczyły, że jedynym powodem przełożenia obrad na czwartek były problemy techniczne związane z transmisją. Marszałek Witold Kozłowski (PiS) przekonywał, że zagrożenie utraty pieniędzy nie jest tak duże, a rozmowy z Komisją Europejską mają trwać nadal.

Ciąg dalszy w czwartek.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ƅarte, 21.08.2021 20:07

"poj****o Was" ??? włącz kulturę (włączenia inteligencji nie wymagam bo przecież jesteś bardzo inteligentny ... inaczej).

ƅarte, 21.08.2021 20:00

https://www.tvp.info/44764746/bez-wiedzy-rodzicow-z-promocja-lgbt-teczowy-piatek-w-polskich-szkolach

zbanowany, 21.08.2021 14:31

@mastka 1 słownie JEDEN przykład promowania "Promowanie LGBT", oraz przykład jak to się "promuje LGBT" - poj****o Was .... mniej kłamliwej szczujni TVPiS i włączyć własne myślenie (choć wiadomo, ten elektorat jest bardzo inteligentny ... inaczej).

zbanowany, 21.08.2021 14:27

***** ***

rumcajs, 18.08.2021 10:24

Ilu znacie homoseksualistów w swoim otoczeniu? Pytam serio, bo po artykułach można wywnioskować, że to problem większy niż aktualna inflacja w Polsce.

mastka, 18.08.2021 07:13

Promowanie LGBT? No sory ale to jakiś kryzys intelektualny społeczeństwa! Niech sobie wsadzą w du*ę to euro! Nie można pozwolić na taką demoralizację dzieci!!! Jak tak dalej pójdzie to zoofilia będzie czymś normalnym bo jest "wolność".

Archanioł Michał, 17.08.2021 21:12

@echnaton dla ścisłości rozumowania ( nie wdając się w potyczki ideologiczne) i tym razem Jego Ekscelencja Biskup Jędraszewski nie odmawia dotacji, a jedynie wskazuje na ... no właśnie w ten region nie chce się zapuszczać choć powinienem ;). Nie ma w tym żadnej hipokryzji. Przyznane dotacje nie były obarczone warunkiem wyrzeczenia się wartości które głosi. Głosi je nadal i tyle. A co zrobią politycy to ich sprawa. Każdy robi co do niego należy i bierze za to odpowiedzialność.

echnaton, 17.08.2021 19:34

Jego Ekscelencja Biskup Jędraszewski nie odmówił dotacji z Unii Europejskiej w wysokości 70 milionów złotych, które małopolski Kościół Katolicki otrzymał w ostatnich latach. Nie wspominał wtedy o „honorze” i „wolności”, aby pokryć koszty remontów, renowacji, budów czy dopłat do kościelnych gruntów. Czysta, książkowa hipokryzja. Amen