reklama
reklama

Ostra walka w PiS o mandaty wyborcze

Polityka, Wiadomości, 06.10.2023 07:00, GM
Komu Łukasz Kmita odbierze głosy w elektoracie PiS? Markowi Polakowi czy Filipowi Kaczyńskiemu?
Ostra walka w PiS o mandaty wyborcze
W okręgu numer 12 (powiaty wadowicki, suski, oświęcimski, myślenicki, chrzanowski) do podziału jest 8 mandatów poselskich. Obecnie PiS ma tutaj 6 posłów, ale wiele wskazuje, że w kolejnych wyborach zdobędzie mniej, bo choć partia nadal jest liderem sondaży, to jest raczej w wizerunkowej defensywie.

Nic więc dziwnego, że w terenie trwa ostra walka o wejście do Sejmu. Tym bardziej, że lista wyborcza PiS jest dosyć kiepsko ułożona dla dotychczasowych posłów z naszego regionu ułożona.

Dotychczasowi posłowie nie zostali docenieni przez kierownictwo partii i mają odległe miejsca. Filip Kaczyński z Wadowic jest 5 na liście, Marek Polak z Andrychowa ma 6 miejsce, Władysław Kurowski – ma 7 miejsce, a też poseł Krzysztof Kozik z Libiąża startuje z 8 miejsca. Daleko. Czy wejdą do nowego Sejmu?


Listę otwiera, tak jak 4 lata temu, Rafał Bochenek, znany z telewizji rzecznik PiS, którego zasługi dla regionu są medialnie szerzej nieznane. Drugie miejsce zajmuje pnący się w partyjnych szeregach wójt Spytkowic Mariusz Krystian, bliski współpracownik Beaty Szydło i pełnomocnik tej partii w regionie. Trzecie miejsce zajmuje Iwona Gibas z Brzeszcz, też kojarzona z Beatą Szydło, członek zarządu województwa małopolskiego. To oni mają potencjalnie miejsca „biorące”, które dają duże szanse wejścia do Sejmu.

Kto jeszcze zostanie posłem? Czwarte miejsce zajmuje Łukasz Kmita z Olkusza (a więc spoza okręgu), uchodzący za „człowieka premiera Mateusza Morawieckiego” wojewoda małopolski.

Wojewoda za wszelką cenę chce zostać posłem i próbuje przejąć wyborców dotychczasowych lokalnych posłów. Prowadzi niezwykle intensywną kampanię wyborczą w powiecie wadowickim.

- Do tej pory było tak, że każdy miał swój teren i tam sobie agitował, a wojewoda pojawia się wszędzie – mówi nam wyraźnie oburzony jeden z lokalnych działaczy PiS.

Trudno zliczyć wszystkie wydarzenia i spotkania z udziałem wojewody w ostatnich dniach w powiecie wadowickim. Tu rozdaje tekturowe czeki, tam podpisuje umowy na inwestycje – jako wojewoda. Organizuje też spotkania wyborcze, tak jak to w czwartek (5.10) wieczorem w dawnym kinie Beskid w Andrychowie [na zdjęciu]. Na spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób.

Komu Łukasz Kmita odbierze głosy w elektoracie PiS? Markowi Polakowi czy Filipowi Kaczyńskiemu? A może wyborcy PiS postawią mimo wszystko na miejscowych kandydatów?
foto: WB
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jožin Z Bažin, 06.10.2023 10:23

Polaryzacja poglądów odnosi się do sytuacji, w której społeczeństwo lub grupa ludzi ma skrajnie różne lub sprzeczne przekonania w kwestiach politycznych, społecznych, kulturowych lub innych istotnych dla danego kontekstu. Może to prowadzić do podziałów, konfliktów i trudności w osiąganiu konsensusu. Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących polaryzacji poglądów: Wzrost podziałów: Polaryzacja może rosnąć, gdy ludzie mają tendencję do wybierania bardziej skrajnych stanowisk, a moderacja czy kompromis staje się mniej popularny. To może być wynikiem wielu czynników, takich jak wzrost napięć politycznych, różnice kulturowe czy wzrastająca rola mediów społecznościowych. Upolitycznienie wielu kwestii: W niektórych przypadkach, nawet tematy, które kiedyś były uznawane za mniej polityczne, mogą stać się źródłem polaryzacji. Przykłady to kwestie związane z klimatem, zdrowiem publicznym czy edukacją. Brak komunikacji i zrozumienia: W skrajnych przypadkach, ludzie o różnych przekonaniach mogą mieć trudności z komunikacją i zrozumieniem punktu widzenia drugiej strony. To może prowadzić do wzrostu wrogości i utrudniać konstruktywną dyskusję. Wpływ mediów i społecznościowych: Media, zwłaszcza te o skrajnych stanowiskach, mogą wzmacniać podziały i kształtować przekonania. Społecznościowe media mają również potencjał do zwiększania izolacji informacyjnej, w której ludzie otrzymują informacje, które potwierdzają ich istniejące przekonania. Skutki dla demokracji: W skrajnych przypadkach, polaryzacja może utrudnić procesy demokratyczne, takie jak kompromis, współpraca i podejmowanie decyzji na rzecz dobra wspólnego. Potrzeba dialogu i empatii: W obliczu polaryzacji, istotne jest stworzenie przestrzeni do otwartej i szanującej dyskusji. Warto szukać wspólnych wartości i próbować zrozumieć perspektywy innych. Rola edukacji: Edukacja i promowanie krytycznego myślenia mogą pomóc w łagodzeniu polaryzacji, ucząc ludzi analizowania różnych perspektyw i szukania wspólnych rozwiązań. Polaryzacja poglądów jest zjawiskiem naturalnym w życiu społecznym, ale wymaga uwagi i wysiłku ze strony jednostek oraz społeczeństwa jako całości, aby unikać jej szkodliwych skutków i starać się znaleźć drogę do konstruktywnej dyskusji i wspólnych rozwiązań.

szpp, 06.10.2023 08:52

PIS to ZŁO

viron, 06.10.2023 08:46

ludziska pamiętajcie te słowa jednego kandydata: "To wy jesteście właścicielami Polski, a nie jakaś partia, która teraz rządzi i zaczęło jej się wydawać, że Polska jest jej własnością" niezależnie, kto będzie w sejmie, to nie oni są "władzą" tylko My jesteśmy władzą i ich szefami... niezależnie na kogo głosujecie. Od wielu lat mam wrażenie, że nomenklatura stosowana wbija nam do głów, że: politycy to WŁADZA, samorządowcy to WŁADZA, policja to WŁADZA.... a tak nie jest. Oni dla nas pracują, są na służbie. Role im się pop.....