reklama

Opozycja chce zmian w wypłacaniu bonu edukacyjnego

Polityka, Wiadomości, 22.08.2023 09:58, eł
Stara się o ro już po raz drugi.
Opozycja chce zmian w wypłacaniu bonu edukacyjnego

W ubiegłym roku w gminie Wadowice wprowadzono Wadowicki Bon Edukacyjny 500+, czyli pomoc finansową na zajęcia dodatkowe dla uczniów. Osoby, które kwalifikowały się do tej formy wsparcia, dostały jednorazowo po 500 zł na każde dziecko uczęszczające do podstawówki. Opozycja w Radzie Miejskiej chce, aby w tym roku zmieniły się zasady wypłacania tej kwoty.

Projekt uchwały w sprawie Wadowickiego Bonu Edukacyjnego 500+ na ten rok szkolny nie różni się od ubiegłorocznego. Zakłada on, że niezależnie od wysokości dochodów rodzic lub opiekun faktyczny dostanie po 500 zł na każde dziecko, które uczy się w szkole podstawowej. Jedyny warunek to taki, że zarówno wnioskodawca, jak i jego pociechy muszą być mieszkańcami gminy Wadowice. Projekt uchwały nie precyzuje, w jaki sposób mają być wydane przyznane pieniądze. Zawiera tylko bardzo ogólne stwierdzenie, że są one przeznaczone na częściowe pokrycie wydatków na potrzeby edukacyjne uczniów.

Opozycyjnym radnym z klubu Wolne Wadowice nie podobało się to już w ubiegłym roku. Bezskutecznie próbowali wówczas wprowadzić do projektu uchwały w tej sprawie poprawkę, która pozwoli sprawdzać, jak rodzice korzystają z tych pieniędzy, a nawet wyegzekwować ich zwrot w przypadku, gdyby wydali je niezgodnie z przeznaczeniem. Teraz po raz kolejny będą o to zabiegać.

„Ponieważ jesteśmy jedynym klubem w Radzie Miejskiej, który stara się, aby nasze pieniądze nie były marnotrawione, po raz drugi składamy poprawkę, której celem jest zapewnić, że pieniądze rzeczywiście idą na edukację dzieci i zostają w instytucjach edukacyjnych na terenie gminy Wadowice. Z naszą poprawką rzeczywiście mamy do czynienia z bonem edukacyjnym, bez niej ze zwykłym rozdawnictwem pieniędzy na potrzeby kupowania poparcia w wyborach. Na marginesie, tak naprawdę to żadne wsparcie dla rodziców. Przykładowo, gmina wkłada właśnie 8,5 mln zł do prywatnego klubu Skawa Wadowice, budując mu szatnie i trybuny. „Bon Kiełbasa Wyborcza 500+” to wydatek rzędu 1,6 mln zł” - napisał na swojej facebookowej stronie radny Mateusz Klinowski z klubu Wolne Wadowice (niegdyś burmistrz tego miasta).

Sesja, na której zapadnie decyzja w sprawie zasad przyznawania Wadowickiego Bonu Edukacyjnego na ten rok odbędzie się jutro – 23 sierpnia o 10.00. W ubiegłym roku lokalne 500+ wypłacono w sumie na 2721 dzieci.

Poniżej projekt uchwały oraz treść poprawki przygotowanej przez klub radnych Wolne Wadowice.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy