reklama

Woda zalewa osiedle, a urząd problemu nie widzi

Gospodarka, Wiadomości, 21.08.2023 18:22, eł

W czwartek przedstawiciel magistratu zapewniał, że będzie dobrze, a w sobotę...

Woda zalewa osiedle, a urząd problemu nie widzi

Już dwukrotnie pisaliśmy o problemie mieszkańców osiedla Za Kościołem w Rzykach, gdzie zastosowany system odwodnienia jest totalnie niewydolny. Deszczówkę z jezdni i przyległych posesji odprowadza tylko jeden przydrożny rów, który w czasie intensywnych opadów nie jest w stanie pomieścić całej spływającej do niego wody. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Andrychowie nie chcą jednak dostrzec problemu.

Odwodnienie już od lat nie spełnia swojej roli, ale mieszkańcy sądzili, że w tym roku zostanie to zmienione w czasie modernizacji drogi. Chcieli, aby część wód opadowych (spływająca z wyżej położonych osiedli) została odprowadzona bezpośrednio do rzeki, a także, by przebudowano jeden z przepustów pod wjazdem na prywatną posesję. Jak się jednak okazało, w projekcie inwestycji nie uwzględniono tych zmian.

Petycja w tej sprawie, którą ludzie z osiedla złożyli w magistracie w czerwcu tego roku, pozostała nierozpatrzona, o czym pisaliśmy w artykule „Mieszkańców zalewa krew, a ich posesje – woda”. Jednak w ostatni czwartek Szymon Wnęczak, kierownik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa andrychowskiego Urzędu Miejskiego przyjechał tam na wizję lokalną. Wysłuchał mieszkańców i obejrzał przydrożną fosę. Po czym uznał, iż problemu... nie ma.

- Powiedział, że tak było w planie i on uważa proponowane zmiany za zbędną inwestycję. Jak stwierdził, jest przekonany, że będzie dobrze, bo nie ma żadnych dowodów czy przesłanek, iż woda nie przejdzie. Przekonywał, iż nie ma opcji, żeby wylała... – opowiada pani Natalia z osiedla Za Kościołem. W dwa dni po tej wizji lokalnej przez Rzyki przeszła burza z ulewnym deszczem. Pół godziny intensywnych opadów wystarczyło, by zadać kłam słowom kierownika. Woda wystąpiła z rowu, zalała jezdnię i sąsiadujące z nią działki, a także piwnicę w jednym z domów.

- W końcu obiecano nam jednak sprawdzenie tematu. Urząd Gminy na zlecić analizę hydrologiczną, ale kiedy to nastąpi, nie wiemy. To zależy od tego, czy znajdą się fundusze na ten cel... - mówi pani Natalia.

Tak wyglądała sytuacja na osiedlu po sobotniej burzy:
Zdjęcia: nadesłane

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

znanywmiescie, 22.08.2023 06:41

Kolejna atrakcja w Gminie utkanej z atrakcji- kąpiele błotne dla mieszkańców. A i przyjezdni też mogą skorzystać.

Nico , 21.08.2023 21:31

Koniczynka...powinieneś być merem andrychowa! A nawet powiatu czy nawetet czego co życzę województwa!!! Przecież tu wiesz gdzie są wszystkie problemy i jak je rozwiązać...ujawnij się to będę głosował...

Łowca Dziewic, 21.08.2023 20:43

Rzycony to chyba najbardziej awanturnicza wieś w Polsce :D Lepiej niech im zrobią co trzeba bo jeszcze pójdą z kamieniami na urząd

Koniczynka, 21.08.2023 20:35

Trzeba koniecznie zrobić rów do stawu anteckiego, bo tam wody ni ma i nie bedzie!!!! Ważne że sarny na pańskiej górze mają asfalt, oświetlenie i monitoring. Żak ma dostać nagrodę Nobla za zadłużenie gminy Andrychów już na ponad sto milionów złotych i za asfalt w lesie... Asfalt robi się na drodze barany a nie w lesie!!! Wkrótce wybory pora dać czerwoną kartkę Żakowi, wywalić Wasztyla z urzędu i zbytecznej rady nadzorczej w elektrociepłowni. A Polak niech się usunie w cień . Ludzie nie narzekajcie to wy wybraliście żaka!!!! Teraz czas na zmiany. A ten chłopiec partyjniak PiSu Guzdek podjął już zatrudnienie???? W Andorii są przyjęcia na odlewni. 3300 netto.

Koniczynka, 21.08.2023 20:33

Trzeba koniecznie zrobić rów do stawu anteckiego, bo tam wody ni ma i nie bedzie!!!! Ważne że sarny na pańskiej górze mają asfalt, oświetlenie i monitoring. Żak ma dostać nagrodę Nobla za zadłużenie gminy Andrychów już na ponad sto milionów złotych i za asfalt w lesie... Asfalt robić się na drodze barany a nie w lesie!!! Wkrótce wybory pora dać czerwoną kartkę Żakowi, wywalić Wasztyla z urzędu i zbytecznej rady nadzorczej w elektrociepłowni. A Polak niech się usunie w cień . Ludzie nie narzekajcie to wy wybraliście żaka!!!! Teraz czas na zmiany.

Archanioł Michał, 21.08.2023 20:18

Woda to "ulubiony" żywioł zdziśka.

Obserwator, 21.08.2023 19:12

Jedynie worki z piaskiem