reklama
reklama

Kolejne przedwyborcze starcie Żak – Kubień

Polityka, Wiadomości, 03.09.2018 15:15, red
Co powiedzieli?
Kolejne przedwyborcze starcie Żak – Kubień
W poniedziałek (3.09), na 7 tygodni przed wyborami samorządowymi w Radiu Kraków odbyła się krótka przedwyborcza debata pomiędzy kandydatami na burmistrza Andrychowa: urzędującym burmistrzem Tomaszem Żakiem i kandydatem PiS Krzysztofem Kubieniem.

Podczas krótkiej debaty poruszono kilka „zgranych” już tematów: sprawę komunikacji publicznej w Andrychowie, służby zdrowia i budowanego obecnie basenu.

Tomasz Żak wychwalał projekt zakładający budowę andrychowskiej gminnej komunikacji. Mówił, że są już nowe autobusy, nowa baza autobusów, bezpłatne bilety dla uczniów i seniorów, a w ramach projektu zaplanowano także m.in. wymianę przystanków w gminie.

W odpowiedzi Krzysztof Kubień stwierdził, że na pewno nie będzie tego projektu krytykował, ale jak powiedział: - Wydaje mi się, że można to było zrobić taniej i lepiej – mówił Kubień.

Jego zdaniem można było osiągnąć efekt ekologiczny, kupując autobusy elektryczne, na dodatek zdaniem K. Kubienia gmina mogła pozyskać na ten cel rządową dotację.

Tomasz Żak odparł, że autobusy elektryczne wcale nie są tańsze od tych z silnikiem diesla. Ich zakup jest droższy, a poza tym obecnie jeden autobus w gminie Andrychów przejeżdża codziennie 400 km. Nie ma takiego elektrycznego, który tyle przejedzie za jednym zamachem. - W związku z tym musielibyśmy kupić 2 razy więcej autobusów. Ponadto zdaniem T. Żaka elektrobusy nie nadają się dla gminy, która ma górzyste ukształtowanie.

Zdaniem K. Kubienia gmina powinna mimo wszystko kupić kilka autobusów elektrycznych i skorzystać z rządowych dotacji na ten cel.

Podczas debaty poruszono także sprawę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Obaj kandydaci zgodzili się, że jest to inwestycja niezbędna dla Andrychowa i całego regionu.


Żak przypomniał Kubieniowi, że jest to projekt rządowy, a nie gminny i ten temat leży w gestii rządu, a nie władz samorządu. Przypomniał także, że w 2010 roku ówczesny burmistrz z PiS obiecywał mieszkańcom, że w 2012 roku już będzie budowana BDI. I nic z tego nie wyszło.

K. Kubień „pociągnął” temat z niedzielnej (2.09) konwencji PiS, kiedy to Jarosław Kaczyński zachęcał do głosowania na kandydatów, którzy będą dobrze z współpracować z obecnym rządem. To na pewno pomoże w budowie BDI.

- Ja jestem bezpartyjny. Bez względu na to kto rządzi staram się rozmawiać z każdym. (…) Dlatego nie emblemat partyjny a pomysł na gminę, umiejętność zarządzania przynoszą efekty. (…) W żadnym urzędzie nie zamyka się przede mną drzwi. Wręcz przeciwnie – odpowiadał Tomasz Żak.

Zdaniem K. Kubienia na terenie gminy Andrychów zapomniano o tzw. czynniku ludzkim. Zlikwidowano nocne i świąteczne dyżury lekarskie, burmistrz Żak obiecywał poradnię kardiologiczną z kontraktem z NFZ, a tej nadal nie ma, brakuje żłobków. K. Kubień obiecał to zmienić, z pomocą rządu. Obiecał też budowę domów seniora w gminie Andrychów.

I tutaj znowu T. Żak odbił „piłeczkę”, przypomniał, że to za kadencji poprzedniego burmistrza Jana Pietrasa (K. Kubień był wtedy radnym) w Andrychowie zlikwidowano publiczne ośrodki zdrowia. Powstały wtedy prywatne ośrodki.

- Pan za tym głosował – mówił Żak.

Efekt jest taki, że obecnie właściciele prywatnych ośrodków musieli wyrazić zgodę na nocne dyżury (w Andrychowie nie byli tym zainteresowani). Zdaniem Żaka, gdyby gmina nadal miała ośrodki zdrowia (tzw. POZ-y), mogłaby uratować nocne dyżury (tak stało się w Kętach i Kalwarii). Burmistrz przypomniał także, że to obecny rząd wdrożył reformę służby zdrowia, która doprowadziła do likwidacji nocnych dyżurów w Andrychowie.

Zdaniem burmistrza, gmina nie zapomina o mieszkańcach: wprowadzono 500 zł na drugie dziecko, bezpłatną komunikacje, budowany jest basen. Przekonywał także, że w Andrychowie są dwa prywatne żłobki, budowany jest kolejny.

Na koniec emocje rozpalił temat budowanego obecnie basenu krytego. Krzysztof Kubień nie skrytykował potrzeby budowy krytej pływali. Powiedział jednak: "Nie za takie pieniądze i nie w tym miejscu”. Przypomniał, że teren na którym powstaje pływalnia jest podmokły, co znacznie podwyższa koszty inwestycji. Wskazał też, że właśnie z tego powodu kilka lat temu Tomasz Żak nie chciał tam budować ostatniego odcinka lokalnej obwodnicy. A teraz się da budować tam basen?

W odpowiedzi T. Żak przypomniał, że w czasach kiedy Krzysztof Kubień był radnym u boku burmistrza Jana Pietrasa gmina wybudowała na kredyt czynny kilka tygodni w roku basen odkryty (kredyt będzie spłacany do 2019 roku), co w sumie kosztowało ok. 30 mln zł, a gmina wówczas nie pozyskała dotacji na budowę. Na dodatek gmina traci łącznie 1 mln zł, bo tyle basen przynosi rocznie strat.,

- Pan by chciał oszczędzać złotówki, a traci miliony – mówił Żak do Kubienia.

- Przy dobrym gospodarowaniu ten basen przynosiłby zyski. Basen odkryty w Andrychowie był i powinien być, o czym świadczą tłumy ludzi, którzy odwiedzają to miejsce w upalne dni - mówił Krzysztof Kubień.


źródło: Radio Kraków, foto: Archiwum

Zobacz także:reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zdzislaw, 04.09.2018 17:51

Lenistwo Żaka w ciągu ośmiu lat pokazują ostatnie miesiące. Nagle się okazało, że może pracować. Tak jest gdy się pod dupą pali.

zdzislaw, 04.09.2018 17:48

Dlaczego podczas debaty Żak był tak zdenerwowany i taki niekulturalny ?

`, 04.09.2018 07:54

"Dojna zmiana ci wszystko wy – tłumaczy" ..... To niech Totalni wytłumaczą gdzie są pieniądze z OFE !!!

tomasznasz, 04.09.2018 06:57

Powoli zbliża się 7.30 czy ta godzina od której klakierzy zakolandii już na 100 procent są gotowi żeby pociskać propagandowy kit jak to mamy żłobki w gminie, jak to jest cudownie i to trzeba atakować kubienia, kobielusa, kierowców gminnych, prezesa wspólnoty przy Metalowców, no każdego kto stoi na drodze do dobrej "pracy" polegającej na uprawianiu propagandy i atakowaniu andrychowian.

stan, 03.09.2018 22:35

Dojna zmiana ci wszystko wy – tłumaczy

nietakszybko, 03.09.2018 22:02

jest też "fontanna żakowska" na metalowców która jak pisało mamnewsa cały rok nie działała a i to dla klakierów powód do dumy dla Żaka i powód żeby zaatakować szefa wspólnoty mieszkaniowej bo wiadomo kto jak oni nie klęka przed Żakiem ten wróg.

nietakszybko, 03.09.2018 22:00

barte idź już lepiej pisać kolejne donosy na andrychowian :) Od 8 lat Żak bierze kase burmistrza a pogotowia nie ma, ronda turbinowego nie ma itd itd. Złobka miejskiego też nie ma. Głównie jest prymitywna propaganda, klękanie klakierów przez Żakiem jak tylko przyjedzie do pracy w Andrychowie i kłamstwa klakierów gdy jedzie np. do Gruzji za kase podatników a oni kłamią że za swoje.

`, 03.09.2018 22:00

"Wszyscy widzą jak wiele dobrego zrobił dla całej gminy" ... A ty wiesz ? Jak tak to dawaj listę.

zdzislaw, 03.09.2018 18:49

Bezpartyjny TW Zdzisław, dobre :)

zdzislaw, 03.09.2018 18:47

Jemu nawet kiełasa wyborcza się psuje. Autobusy nie pomogą wygrać tych wyborów.

politolog, 03.09.2018 18:44

Zak jaki 3 razy bez powodzenia startował z list PO przedsatwił się jako bezpartyjny? Może jeszcze pogotowie całodobowe przywrócił w Andrychowie? No jaja jakieś. ps. klakierzy wściekli więc nie tylko Kubień ale i andrychowianie trafili w sedno :)

zdzislaw, 03.09.2018 18:44

Tych bajek Żaka już się nie da słuchać.

`, 03.09.2018 18:26

http://www.mamnewsa.pl/magazyn/dramat-kierowcow-andrychowskich-autobusow-nie-maja-gdzie-zalatwiac-swoich-potrzeb

`, 03.09.2018 18:25

"nie wolno mieszac polityki partyjnej do samorzadowej" ............ I dlatego startuje się z ramienia PO po sejmu ??? OOO HAAA HAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAA

tomekx, 03.09.2018 18:24

A kto to donosi na gminę Andrychów ?

`, 03.09.2018 18:23

Psikuta pogubił hasła do nicków to wymyśla nowe :-0 OOOOOOO HAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ... CO ZA KOMPROMITACJA :-0

`, 03.09.2018 18:21

"Szkoda Kubienia,znowu przegral debate,wlasciwie to sie skompromitowal." ............. Szkoda to ciebie Psikuta :-0 znowu przegrałeś trollowanie a właściwie się skompromitowałeś :-0 http://www.mamnewsa.pl/magazyn/dramat-kierowcow-andrychowskich-autobusow-nie-maja-gdzie-zalatwiac-swoich-potrzeb

`, 03.09.2018 18:20

"„Psy mają lepiej niż my, bo chociaż mają budy a my nic.” – mówią nam kierowcy i wspominają także o tym, że te nowe autobusy wciąż się psują." .................... http://www.mamnewsa.pl/magazyn/dramat-kierowcow-andrychowskich-autobusow-nie-maja-gdzie-zalatwiac-swoich-potrzeb

",,**,,", 03.09.2018 18:20

Szkoda Kubienia,znowu przegral debate,wlasciwie to sie skompromitowal. Byles radnym 12lat i nadal masz zerowe pojecie o polityce,nie wolno mieszac polityki partyjnej do samorzadowej....pora odpartyjnic samorzady. Zrobiles ogromny blad ze uciekles z pisu,a teraz do pisu wrociles,radnym zostaniesz dzieki likwidacji jowow,ale na burmistrza nie masz szans,rada na przyszlosc...przestan sie tak peszyc...w tym wieku po prostu nie wypada,mimo wszystko pozdrawiam.

rokos, 03.09.2018 18:17

Kubień wygrał debatę ale nie o to chodzi. Chodzi o to jak zakolandia zakłamuje rzeczystość, jak próbuje zdesperowana zastraszyć ludzi. Tymczasem bańka mydlana pęka. Widac to na przykładzie prawdy jaką o nowych autobusach mówią kierowcy!

rokos, 03.09.2018 18:14

żak przechwala się nowymi autobusami. Kierowcy nazywają je dziadami i mówią że już się psują, zastanawiają się co będzie w zimie. Kilknaście milionów na nie psozło. Sprawą powinna według mnie i to z urzędu zająć się prokuratura. I niech klakierzy nie kpią z andrychowian i nie plują po nich i kierowcach! http://www.mamnewsa.pl/magazyn/dramat-kierowcow-andrychowskich-autobusow-nie-maja-gdzie-zalatwiac-swoich-potrzeb

",,**,,", 03.09.2018 18:12

pytasz o zlobki u nas,to odpowiadam zlobki sa w Andrychowie w Rzykach jeszcze nie ma.

",,**,,", 03.09.2018 18:10

Wiktorio a czemu tak pytasz o zlobki jak dzieci nie masz.

wiktoria, 03.09.2018 17:31

hmmmm a nie wiecie jak tam sprawa cba i prokuratura kontra "xpek"?

wiktoria, 03.09.2018 17:27

Pan Żak w 2010 roku robił kampanię na przywróceniu pogotowia. Jak już 8 lat zarabia jako burmistrz to nagle dowiadujemy się że nie na wszystko może mieć wpływ. Szkoda że nie mówił tego jak w 2010 roku jak opowiadał o pogotowiu całodobowym. Sami tzw. klakierzy zakolandii mówiąc kolokwialnie wkopują go

xpek, 03.09.2018 17:26

hmmmm nie wiecie czasami gdzie pracuje żona mokrej włoszki?

wiktoria, 03.09.2018 17:25

Szkoda, że do tej debaty nie zaproszono pozostałych kandydatów. To znaczy dla pana Żaka dobrze bo myślę że pan Kubielus jeszcze lepiej by sobie poradził w pokazywaniu prawdy o panu Żaka, ale dla odbioru tego jak działa radio Kraków - no niefajnie się stało. I pan Kobielus być powinien a także pan Małecki choćby nawet jako malowany kandydat.

Rzycan, 03.09.2018 17:24

Tak prawda i takie fakty, służba zdrowia nie istnieje w tym Państwie. Żak na wszystko wpływu niema mimo szczerych chęci. Nikogo nie można zmusić do pracy, nawet lekarzy których brak, mimo bardzo wysokich stawek za pracę. To co Żak mógł zrobić widać w Mieście w wioskach, u strażaków, w szkołach itp...

wiktoria, 03.09.2018 17:21

Dobrze rozumiem, że niby mamy u nas dwa gminne żłobki???? To się niektórzy rodzice zdziwią. PS. Jest granica jakiej nie warto przekraczać panie Żak Choćby nie wiem sie starało dobrze wypaść w radio. Taka rada. Bo jak zaczną wyciagać panu to co pan mówią a co jest w rzeczywistości (albo czego nie ma choć pan tak mówi) to będzie bardzo źle dla pana.

krisu78, 03.09.2018 17:12

To co Żak mówi o opiece całodobowej - poniżej krytyki. W kraju może być mimo reformy u nas najlepiej na rząd pisu zwalić i po problemie? Kiepski burmistrz. 8 lat i dość!

krisu78, 03.09.2018 17:11

"Pan Kobielus nagadał się o pogotowiu szumnie gadają bzdury" - rzycan ty chyba ze świata u nas za robotą przyszedłeś i to po 2010 roku :) Kampanię Żak w 2010 roku budował na temacie pogotowia - tj przywrócenia go. Nic z tego nie wyszło. Nic z obietnic nie sprawdziło się.

krisu78, 03.09.2018 17:08

4. Czy na pewno pan Żak nie pomylił Andrychowa z tak bliskim swojemu sercu Krakowem jak mówił o żłobkach? 5. Na tę debatę powinni zostać zaproszeni wszyscy kandydaci. Rozumiem że dla p. Żaka starcie z p. Kobielusem mogłoby być bardziej smutne niż z Kubieniem ze względu na wiedzą jaką posiada p. Maciej o p. Żaku ale trudno. I p. Kubielus i nawet ten p. Małecki też będą kandydować. Radio Kraków zrobiło Żakowi przyjemność ale to taką na krótką metę :)

Rzycan, 03.09.2018 17:06

Tak, tak, tak... Najwięcej do powiedzenia maja Ci co głosują przeciw... Albo są w WC.

Rzycan, 03.09.2018 17:05

Zero argumentów... Aż brzuch boli... "pogotowie" w Polsce są zamykane szpitale, specjalistyczne oddziały... Problem jest ogólno polski.... Lekarzy brak, Pan Kobielus nagadał się o pogotowiu szumnie gadają bzdury, a za chwilę Szpital w Wadowicach zamkną z braku lekarzy. Ale to Polityka KOLEGÓW z partii Pana Kubienia, prawda??? Naprawdę nie ośmieszajcie się Panie.

krisu78, 03.09.2018 17:03

1. kierowcy mówią że nowe autobusy juz psuja się (mmanewsa pisał o tym). 2. za basenem otwartym głosował nie tylko kubień ale i radni jacy za Żaka pełnią ważne funkcje i są w komitecie Żaka. 3 to co Żak mówi o opiece całodobowej - poniżej krytyki. W kraju może być mimo reformy u nas najlepiej na rząd pisu zwalić i po problemie.

nietakszybko, 03.09.2018 16:56

po zcwarte - super że są te nowe autobusy tylko szkoda że kierowcy mówią że jeszcze dotacji na nie nie ma a już psują się. po piąte - radio kraków na tę debatę powinno zaprosić wszystkich kandydatów.

nietakszybko, 03.09.2018 16:54

po drugie -mógłby burmistrz wskazać gminne złobki w Andrychowie. bo obawiam się że są one tak samo realne jak pogotowie całodobowe o jakim tak opowiadał 8 lat temu. po trzecie skoro u innych może być opieka całodobowa i to prowadzona przez niepuliczne ZOZ to zwalanie winy na rząd jest conajmniej śmieszne, tylko sytuacja śmieszna nie jest.

nietakszybko, 03.09.2018 16:52

po pierwsze - skoro opłacana propaganda stara się wmówić że ŻaK wygrał to zapewne przegrał :) Ale z całym szacunkiem dla mamnewsa sam sobie wysłucham i przekonam się.

taranczako, 03.09.2018 16:49

Zapewne obaj kandydaci zapłacili za czas reklamowy w samorządowym radio, bo gdzieżby mieli nie dopuścić do tych publicznych debat pozostałej konkurencji?

kaczor, 03.09.2018 16:47

Słuchałem - żak znowu przegrał ale rozumiem że klakierzy zakolandii piszą inaczej :) Warto posłuchać tej rozmowy. Najbardziej przykre jest to że jak Żak szedł do władzy 8 lat temu było mówione o przywróceniu pogotowia a kończymy na tym że nie ma opieki całodobowej. Zwalanie winy na rząd. Bez jaj? w Małopolsce i całym kraju są publiczne i niepubliczne ZOZy które taka opiekę prowadzą. Tylko tam nie szukali winy w rządzie ale wzieli się do roboty.

Rzycan, 03.09.2018 16:29

I znowu się potwierdziło Pan Kubień zero pomysłu na Gminę i Miasto... Nie rozumie poco znowu się pcha na tego burmistrz? Aż taki pęd do władzy? Nic nie oferuje. Obiecanki cacanki i kolejny raz gadka o rzeczach, na których się po prostu nie zna.

xpek, 03.09.2018 16:23

szyld pis nie pomoże kupieniowi .burmistrz Żak będzie burmistrzem jeszcze przez dwie kadencje czyli 10 lat

`, 03.09.2018 16:21

Psikuta odstaw tanie wino :-0 ... http://niezalezna.pl/234892-3-tysiace-zlotych-za-jedynke-na-liscie-wyborczej-nowoczesnej-tak-partia-walczy-z-bankructwem

zandrychowa, 03.09.2018 15:38

Kubień ty się tak do tego PISu nie przywiązuj bo oni za rok już nie będą rządzić.Ty już byłeś szychą w Andrychowie w urzędzie razem z Pietrasem i wszyscy wiemy jak to wtedy wyglądało

`, 03.09.2018 15:32

"Nie za takie pieniądze i nie w tym miejscu” ... AMEN