Kolejna gmina pomoże rodzinom?

, Polityka, Wiadomości, 20.01.2014 16:00, (red)
Kolejna gmina chce wprowadzić Kartę Rodziny, czyli ulgi dla rodzin wielodzietnych.
Kolejna gmina pomoże rodzinom?

W naszym regionie najdłużej funkcjonuje Wadowicka Karta Rodzinna. Ma ją już kilkaset rodzin z trójką i więcej dzieci. Mogą liczyć na ulgi nie tylko z gminnych instytucjach (np. basen), ale także w niektórych firmach. Oferta systematycznie jest poszerzana.


Kartę Rodzinną wprowadziły także Spytkowice, w najbliższym czasie podobny system ulg dla rodzin wielodzietnych ruszy także w Kętach.


Kto następy? Do wprowadzania Karty Rodziny przymierzają się także władze Wieprza. Szczegółów jeszcze brak, ale wójt Wieprza Małgorzata Chrapek [na zdjęciu] nad pomysłem już pracuje.

- Celem inicjatywy "Karty  Rodziny" jest wspieranie rodzin  wielodzietnych, zwiększanie szans rozwojowych i życiowych dzieci, oraz młodzieży wychowującej się w tch rodzinach, pomoc w  zaspakajaniu  potrzeb  rodzin i  promowanie  modelu rodziny wielodzietnej – informują władze Wieprza.


Na razie lokalne władze proszą wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie swoich oczekiwań,  uwag i propozycji co do zakresu świadczeń, które będą przedmiotem ww programu, a także innych dotyczących organizacji  funkcjonowania karty. Propozycje można przesyłać e-mailem na stronę Urzędu Gminy Wieprz [email protected]  lub [email protected], w terminie do 28 lutego 2014r.

 

W największej gminie powiatu wadowickiego - Andrychów - o podobnym rozwiązaniu na razie nikt z urzędu nie myśli (a przynajmniej nic o tym nie wiadomo), ale może i na Andrychów przyjdzie pora.

 

Dodajmy, że specjalną Kartę Rodzinną rząd chce wdrożyć w całym kraju, ale na razie na obietnicach się kończy. Nad założeniami programu pracują w ministerstwie pracy i polityki społecznej.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

anuladzie, 29.01.2014 12:28

gadanie, gadanie a Żak ma to wszystko gdzieś pewnie nawet tu nie zagląda i nie interesuje się naszymi opiniami i komentarzami. Ja mam rodzinę wielodzietną i jak myślicie że gmina nam coś pomaga to jesteście w wielkim błędzie! Ale marmury i piękne posadzki w UM są normalnością lepiej tam pchać kasę niż pomocy rodzinie na tą kartę to na pewno jeszcze sporo poczekamy znając życie i ŻAKA

wiktoria, 21.01.2014 13:02

Po trzecie. Wprowadźcie go w końcu w Andrychowie. Będzie sukces koalicji, opozycji, która dopominała się, jakieś tam niewielkie wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Wszyscy będą zadowoleni. Po czwarte. To prawda że ten program to „wynalazek” ostatnich lat. W Tychach chyba działa od połowy 2009 roku. to pan Pietras miał półtora roku żeby go odgapić a pan Żak ponad 3 lata. W Wadowicach od roku. Tak można w nieskończoność i nic dobrego z takiej przepychanki nie wyjdzie. Naprawdę lepiej coś zrobić niż wracać do przeszłości.

wiktoria, 21.01.2014 13:01

Jeśli mogę trzy grosze. Po pierwsze. jak pisze Wojtek to „fajna” rzecz ale żadna systemowa pomoc. Myślę że żadnej gminy bez względu na to kto nią rządzi nie stać na wyłożenie wielkich pieniędzy na systemową pomoc dla takich rodzin. Tym raczej powinien zająć się rząd zamiast trwonić nasze pieniądze. Po drugie. Dla mnie nie byłoby problemu gdyby pan Żak na serio potraktował słowa jakie mówi do mieszkańców. 9 miesięcy temu mówił że program jest na ukończeniu. Minęło 9 miesięcy nie ma go. Trzeba było nie opowiadać takich rzeczy.

mareczek, 21.01.2014 12:34

swoją drogą taki program to coś tam jest ale specnarz ma rację. "Spróbujcie sobie wyobrazić wyjście na basen z trójeczką dzieciaków nie umiejących pływać, albo np do kina i trafić z filmem który będzie wszystkim odpowiadał wiekowo. Za to realną pomocą mogły by być np zwroty części kosztów poniesionych na żłobki, przedszkola, opiekunki oraz na kształcenie (książki, wyprawki, wycieczki)".

mareczek, 21.01.2014 12:32

Krisu wykręcanie kota ogonem to podstawowe zajęcie propagandy. Oprócz obsesyjnego przypisywania każdemu kto nie jęczy z zachwytu nad żakiem przynależności do pisu. Przecież nie pogadają o pogotowiu czynnym całą dobę, nowej hali sportowej itd. bo ich nie ma chociaż żak przed wyborami i po wygranej obiecywał. W tym przypadku taki qqydzyk zrobi wszystko żeby odsunąć uwagę do tego że żak 9 miesięcy temu mówił że kończą przygotowania nad wprowadzeniem programu a dalej go nie ma.

krisu78, 21.01.2014 12:24

sorry specnarz że nie na temat ale trudno wytrzymac taki poziom chamstwa jak prezentuje propaganda. w sylewstrowy wieczór przy okazji tekstu o wizycie panów z CBA w urzędzie rządzonym przez żaka \'propagandzista\" qqydzyk tak pisał o internautach: \" zwykłe gnoje”, „wredna”, „dzicz”. Wyzwiska, jad. Ale to tym którzy nie dają się nabrać na „sztuczny uśmiech wodza” będziecie wmawiać chamstwo. Jak pisałem i będę pisał - przysłowiowi złodzieje wskazujący paluchem na niewinnych ludzi i wrzeszczący łapać złodziei. Tak widzę propagandę od dawna.

specnarz, 21.01.2014 11:39

Znowu POLITYKA...

qqrydzyk, 21.01.2014 10:29

pisuarowy (nomen omen) propagandzista kris78 i jego klony usilnie starają się abyśmy zapomnieli niechlubne rządy jego ekipy. W myśl Goebelsowskiej zasady , że \" im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą\" , od kilku lat ohydnie kłamią, ale ja im wybaczam - taką mają naturę i taki sposób na życie. Wybaczam im jak każdemu zresztą głupkowi, który nie wie że jest głupi. Poza tym jeżeli piotrek ADHD faktycznie \"pomagał\" Żakowi w kampanii, to tylko się cieszyć, że mimo takiej \"pomocy\" Żak został burmistrzem. Wiem, że bardzo dużo normalnych osób chce i będzie pomagać w kampanii Żakowi zdając sobie sprawę z tego, że kolejne lata ewentualnych rządów ludzi z poprzedniej słabiutkiej i delikatnie mówiąc nieciekawej ekipy, to powrót arogancji, kolesiostwa i zdołowanie miasta na wieki! Piszcie tutaj jeszcze więcej, krisy, mańki , ogi itp, bo im więcej plujecie, tym bardziej oddala się upiorna wizja waszych rządów! piotrek ADHD - znając życie przykleisz się teraz do jakiegoś kolejnego kandydata lub kandydatki - ja już teraz jemu/jej współczuję. Jak widać, to nawet taki \"gigant\" jak krisu, cię nie chce. Żal mi cię, ale \"jak sobie pościeliłeś, tak sypiasz\"!

krisu78, 21.01.2014 09:01

w sprawie historyjki żaka z kwietnia 2013 roku - że przygotowanie programu jest na ukończeniu i prostej rzeczy że kończenie zajmuje ekipie żaka już 9 miesięcy i nie wiadomo ile jeszcze zajmie pan propagandzista nie ma nic do powiedzenia. za to sprzedaje nam trochę historii (wojtek dobrze pisze - powinniście studiować historię a nie zajmować się tym co tu i teraz w gminie i to za grubą kasę. może jeszcze wrócimy do 12 lat Tadka i jego zapytamy co zrobił dla rodzin wielodzietnych. A może I sekretarza PZPR? ) i troche personalnego ataku na innego internautę. rozumiem że jak robił żakowi kampanię to nie przeszkadzał ani jego poziom intelektualny ani ADHD. Jak "wojtek" otworzył oczy nagle stał się be.

qqrydzyk, 21.01.2014 06:06

wojtek 75 vel piotrek ADHD- zajmij się sobą, bo w życiu nic konkretnego nie zrobiłeś i ani jednej sprawy nie doprowadziłeś do końca. I tak to jest w tej pokręconej opozycji - co jeden to większy nieudacznik, wyznawca spiskowej teorii dziejów, o skromnym intelekcie ale o rozdmuchanym ego. Zrób coś dobrze, człowieku, chociaż raz a później pouczaj innych. Spadaj...

specnarz, 20.01.2014 23:23

Cel szlachetny, ale korzyści dla rodzin znikome. Spróbujcie sobie wyobrazić wyjście na basen z trójeczką dzieciaków nie umiejących pływać, albo np do kina i trafić z filmem który będzie wszystkim odpowiadał wiekowo. Za to realną pomocą mogły by być np zwroty części kosztów poniesionych na żłobki, przedszkola, opiekunki oraz na kształcenie (książki, wyprawki, wycieczki). Uważam również iż z uwagi na ogólne zmęczenie organizmu rodzice wychowujący dzieci powinni nieco wcześniej przechodzić na emeryturę - ale to już jest chyba całkowicie nierealne w \"POLSKICH\" warunkach.

wojtek75, 20.01.2014 22:43

ten program to wymysł ostatnich lat. taka obecna moda. w naszym regionie wadowice maja chyba od roku. to po pierwsze. po drugie. to fajna rzecz ale bez przesady. nie nazwałbym tego wielką pomocą.

wojtek75, 20.01.2014 22:41

oj, propaganda zaczyna wracać do przeszłości to wiadomo że \"uśmiechnięty wódz\" trafiony zatopiony. powinniście studiować historię a nie zajmować się tym co tu i teraz w gminie i to za grubą kasę. może jeszcze wrócimy do 12 lat Tadka i jego zapytamy co zrobił dla rodzin wielodzietnych. A może I sekretarza PZPR?

qqrydzyk, 20.01.2014 22:09

wojtek75 a raczej piotrek, miałeś 8 lat czasu na spytanie się wujka, dlaczego nie wprowadził systemowej pomocy dla rodzin wielodzietnych i nie zrobiłeś tego. Czy prawo mu zabraniało takiej działalności na rzecz wielodzietnych rodzin? Nie, ale ty dopiero teraz kreujesz się na troskliwego obywatela . Daruj sobie, bo się ośmieszasz rżnąc głupa w tak ewidentny sposób. Weź się lepiej do jakieś pracy - pytanie tylko do jakiej pracy ty się nadajesz, skoro nic i nigdzie ci nie wychodziło.

szeleszczyciel, 20.01.2014 21:29

.

wojtek75, 20.01.2014 21:24

było. i jak sądzę gminy były zobowiązane im pomagać w inny sposób. czy się wywiązywały z tego obowiązku to już inna sprawa rodzina 3 plus to wymysł ostatnich kilku lat. łatwo to sprawdzić. raczej ciesz się że wójt Wieprza poszła z trendem czasu a nie przegapiła go inna rzecz ile takich rodzin jest w Wieprzu.

westwi78, 20.01.2014 20:34

wojtek75 no wlasnie, bo to lata przedwyborcze. Nic poza tym. A wcześniej rodzin wielodzietnych nie było?

igor5, 20.01.2014 20:02

w Andrychowie taka karta funkcjonuje od lat - pilotażowo testują ją cyganie...i trzeba powiedzieć że są bardzo,ale to bardzo zadowoleni !!!

wojtek75, 20.01.2014 19:59

co do Andrychowa. może rząd pomoże żakowi podjąć decyzję. trwaja prace nad tym żeby taki system był w całym kraju obowiązkowy.

wojtek75, 20.01.2014 19:56

westwi domyślam się że z panią wójt Wieprza nie jest ci po drodze ale te programy to kwestia kilku ostatnich lat a w naszym regionie ostatniego roku czy 2 lat. Dopiero niedawno okoliczne gminy zaczęły je wprowadzać. Pani wójt dopiero teraz poszła w ich ślady.

westwi78, 20.01.2014 19:19

Nie ma to jak po 11 latach kadencji, przypadkiem sobie przypomnieć na rok przed wyborami o rodzinach:) Przypadkiem. Z tragarzami:)

ramirez, 20.01.2014 19:07

bo to wszystko przez złych wyborców, którzy podcinają panu burmistrzowi skrzydła z zazdrości, gdyby nie oni to porządziłby że hoho! abcabcabc, wysiłek ekonomiczny, logistyczny, wychowawczy i zdrowotny (matka) w przypadku rodziny wielodzietnej to zupełnie inny kosmos niż 2+2 a nawet 2+3. Więc najpierw im. Zwłaszcza, że wielodzietna matka zazwyczaj pracuje (b. ciężko) prowadząc dom i opiekując się dziećmi.

krisu78, 20.01.2014 19:00

przeczytałem tę odpowiedź żaka dla kubienia i powiem tak. dramat panie żak. prawie rok temu było prawie gotowe a dalej mamy WIELKIE NIC. Dobrze że napisaliście co żak mówił OFICJALNIE. Propaganda nie wyprze się, nie wykręci kota ogonem.

kaczor, 20.01.2014 18:47

dokładnie odpowiedź na pytanie kubienia z kwietnia 2013 roku brzmiała tak „Burmistrz Andrychowa udzielił odpowiedzi radnemu panu Krzysztofowi Kubieniowi w sprawie programu Rodzina 3+. Powiedział, że trwają w tej chwili ostatnie działania i prace nad wprowadzeniem tego systemu w Andrychowie. .......Chciałby, aby się udało na sesję czerwcową przedstawić radnym wniosek o uchwalenie karty Rodzina 3+.” mamy styczeń 2014 i NIC. w przypadku żaka kończenie czegoś co prawie było gotowe w kwietniu 2013 roku trwa prawie rok a może i dłużej!!!!???? zakładam że propagandzista abcbac ma dobre informacje i w końcu ten program wejdzie w Andrychowie

maniek, 20.01.2014 18:38

kubien pytał w kwietniu 2013 roku, żak powiedział że chciałby w czerwcu 2013 roku. No, nie udało się. Do tego w przypadku żaka można się przyzwyczaić. ale na szczęście mamy rok wyborczy. To może żak nawet zapomni że kubień go poganiał bo rok wyborczy rządzi się swoimi prawami.

maniek, 20.01.2014 18:37

ramiraz może jednak? z oficjlanego dokumentu rady miasta. fragment sprawozdania z sesji Rady Miejskiej w Andrychowie z 25 kwietnia br., które jest dostępne w internecie: „Pan Krzysztof Kubień - Radny podał, że zmienia interpelacje na zapytanie. Zapytał czy Gmina Andrychów ma plany wprowadzenia w życie programu Rodzina 3+ (...) Zapytał czy Urząd Miejski, czy pan Burmistrz planuje wprowadzenie takiego programu. Jeżeli tak, poprosił o podanie przybliżonego terminu jego opracowania. „Burmistrz Andrychowa udzielił odpowiedzi radnemu panu Krzysztofowi Kubieniowi w sprawie programu Rodzina 3+. Powiedział, że trwają w tej chwili ostatnie działania i prace nad wprowadzeniem tego systemu w Andrychowie. Chciałby, aby się udało na sesję czerwcową przedstawić radnym wniosek o uchwalenie karty Rodzina 3+.

abcabcabc, 20.01.2014 18:10

Te karty to kpina - karty ze zniżkami dla rodzin z dziećmi powinni dostawać wszyscy rodzice , nawet z jednym dzieckiem. Rodziny 2 + 3 dostają już dodatek do rodzinnego jako rodziny wielodzietne.

ramirez, 20.01.2014 17:49

a odbiór tej karty na pogotowiu przy rondzie turbinowym?

abcabc, 20.01.2014 17:44

Słyszałem że Andrychów też wprowadzi