reklama
reklama

Burmistrz do premiera: "Apeluję o opamiętanie i refleksję!"

Polityka, Wiadomości, 07.04.2021 13:00, DK
O co chodzi? Kęty po raz kolejny zostały pominięte w rozdaniu środków w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przez rząd PiS.
Burmistrz do premiera:

„Pieniądze publiczne nie mogą być dzielone według partyjnego klucza” - grzmi na swoim profilu facebookowym Krzysztof Klęczar.

Włodarz Kęt w desperacji napisał list otwarty, który zaadresował do premiera Mateusza Morawieckiego. Burmistrz z żalem pisze m.in. o kolejnych dotacjach dla sąsiedniego Powiatu Wadowickiego:

- Pytam więc w tym miejscu, jakie były kryteria wyboru gmin, które dostały dofinansowanie? Dlaczego sąsiednia, porównywalna wielkością Gmina z Powiatu Wadowickiego kolejny raz otrzymała wielomilionowe wsparcie, a Kęty, czy wiele innych samorządów z Powiatu Oświęcimskiego znów wyłącznie decyzje odmowne?

Włodarz Kęt nawołuje w liście premiera do „opamiętania” oraz wskazał na zachowanie samorządowców z PiS:

Wciąż staram się wierzyć, że jako Prezes Rady Ministrów, w dobie pandemii, będąc na pierwszej linii walki z wirusem umknęło Pana uwadze to, co wyczyniają Pana partyjni koledzy na niższych szczeblach. Apeluję i wzywam Pana, by przypomniał im Pan czym są zasady solidarności i pomocniczości, które leżą u podstaw polskiej samorządności oraz o tym, że dzieląc pieniądze należące do wszystkich obywateli, stosowanie klucza partyjnego jest nie tylko nieetyczne, ale wręcz niedopuszczalne. Na takie działania zgody Samorządowców nie będzie!

- napisał burmistrz Kęt..

Czy za taki stan rzeczy odpowiada sam burmistrz oraz jego niechęć do Prawa i Sprawiedliwości? Słynne „kaczki w klatce” na facebookowym profilu burmistrza Klęczara i inne prowokacyjne zdjęcia (jak to powyżej z widłami), mogły przelać czarę goryczy?

Z drugiej strony, w gminie Kęty mieszka mnóstwo wyborców PiS, a mieszkańcy zostaną bez inwestycji. Czy partia nie boi się zatem, że straci wyborców i czy powinna zwracać uwagę na internetowe zaczepki burmistrza, czy kierować się raczej dobrem mieszkańców?

Poniżej cała treść listu:

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

List otwarty

reprezentując samorząd Gminy Kęty, w obliczu poczucia zlekceważenia, a wręcz zakpienia z potrzeb i oczekiwań Mieszkańców, którzy w demokratycznych, bezpośrednich wyborach powierzyli mi rolę gospodarza Gminy Kęty, zwracam się bezpośrednio do Pana licząc, że wyrażony przeze mnie głos blisko trzydziestu czterech tysięcy Obywateli zostanie usłyszany i wysłuchany!


Do napisania tego listu ostatecznie skłoniła mnie publikacja decyzji, dotyczących przyznania samorządom kolejnej puli środków w ramach funduszu walki z pandemią Covid 19. Kolejny raz, niestety okazało się, że wiele gmin, w tym Gmina Kęty, pomimo złożenia wniosków aplikacyjnych, nie uzyskało żadnego wsparcia.


Panie Premierze, nawet wykazując olbrzymie pokłady dobrej woli nie da się nie zauważyć, że w kolejnych rozdaniach pieniądze dostają wciąż te same gminy, a o ich przyznaniu, również w mediach społecznościowych, ochoczo informują politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością. Ten fundusz, zamiast realnemu wsparciu dla Obywateli, służy wspieraniu lokalnych liderów PiS, co jest dla mnie oburzające i niedopuszczalne. Przypominam bowiem, że podatki, bez względu na polityczne sympatie wszyscy płacimy takie same, nie może więc być tak, że środki finansowe otrzymują tylko ci, na których lokalni liderzy jednej partii patrzą życzliwym okiem.

Na taką postawę, nawiązującą do najczarniejszych czasów polskiej polityki, zgody być nie może!

Pytam więc w tym miejscu, jakie były kryteria wyboru gmin, które dostały dofinansowanie? Dlaczego sąsiednia, porównywalna wielkością Gmina z Powiatu Wadowickiego kolejny raz otrzymała wielomilionowe wsparcie, a Kęty, czy wiele innych samorządów z Powiatu Oświęcimskiego znów wyłącznie decyzje odmowne? Czy nas i naszych Mieszkańców pandemia dotknęła mniej? może zadania, o które wnioskowaliśmy dotyczące inwestycji drogowych i oświatowych są mniej ważne, niż te w ościennych powiatach? Niestety, jedynym pasującym kluczem dla tych decyzji jest klucz polityczny, środki bowiem płyną do gmin i powiatów, gdzie włodarze związani są z PiS. Widzimy to nie tylko my, samorządowcy. Widzą to także parlamentarzyści, dziennikarze, niezależne podmioty, jak choćby Fundacja Batorego, ale przede wszystkim, Obywatele. Panie Premierze, dość tego! Apeluję o opamiętanie i refleksję!

Wciąż staram się wierzyć, że jako Prezes Rady Ministrów, w dobie pandemii, będąc na pierwszej linii walki z wirusem umknęło Pana uwadze to, co wyczyniają Pana partyjni koledzy na niższych szczeblach. Apeluję i wzywam Pana, by przypomniał im Pan czym są zasady solidarności i pomocniczości, które leżą u podstaw polskiej samorządności oraz o tym, że dzieląc pieniądze należące do wszystkich obywateli, stosowanie klucza partyjnego jest nie tylko nieetyczne, ale wręcz niedopuszczalne. Na takie działania zgody Samorządowców nie będzie!
Na zakończenie dodam, że mamy prawo się różnić, a w tej różnorodności tkwi nasza siła. Gdy jednak wymaga tego sytuacja, stajemy ponad politycznymi podziałami w walce o życie i zdrowie Polaków. Bez zawahania odpowiadamy na wezwania organów Państwa, realizując w terenie zlecone programy, jak choćby obecnie wdrażany program masowych szczepień. Gmina Kęty jako jedna z pierwszych w Powiecie Oświęcimskim odpowiedziała pozytywnie na potrzebę organizacji punktu szczepień, bo gdy chodzi o dobro ludzi, wszystko inne przestaje być ważne. Dlatego jako burmistrzowi, ale przede wszystkim, jako Polakowi jest mi przykro, że dziś nawet przyznając środki na walkę z pandemią, dzieli się nas na lepszy i gorszy sort.
Głęboko wierzę, że ten list poruszy lawinę, która pozwoli Panu zrozumieć, że zaślepieni własnymi interesami lokalni działacze PiS, zamiast realnie wspierać Obywateli w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, tylko pogłębiają społeczne podziały, rujnując tym samym Polski Samorząd, który jest fundamentem Naszego Państwa. Na to naszej zgody nie ma i nigdy nie będzie!zdjęcie własne i facebook burmistrza Kęt

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rumcajs, 10.04.2021 20:34

Klucz sprawy: Jakie były kryteria? Może nie zostały wypełnione formalności? Jaka była odpowiedź z Ministerstwa? Jeżeli wnioski są na chybił trafił, to sprawa powinna trafić do Sądu.

ƅarte, 10.04.2021 17:14

Tak ! "srasz" intelektualnie.

Burakz wiejskiej , 10.04.2021 14:18

właśnie zesrałem się na anię i morawieckiego

ƅarte, 08.04.2021 17:57

@Ry-siusiu Burmistrz Andrychowa jest z PIS ? https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/miliony-dla-gmin-tym-razem-najwiecej-dla-andrychowa

Rysiek, 08.04.2021 12:21

PiS traktuje nasze państwo jak partyjny folwark . Na budżet państwa pracują wszyscy obywatele . Dotacje winny być dzielone proporcjonalnie a nie wg partyjnego klucza . Dlaczego poszkodowanymi mają być także wyborcy pisu z gminy Kęty . A może najważniejszy członek tej partii z Kęt Jarosław Jurzak zorganizuje konferencję prasową i wypowie się na ten temat oraz wyjaśni dlaczego jego koledzy tak go nie lubią .