reklama
reklama

Ile cali powinien mieć laptop? 17 czy może 15 cali? Jak wybrać odpowiedni rozmiar laptopa?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 07.04.2021 12:45,
Wielkość matrycy w laptopie wpływa na komfort użytkowania sprzętu. Niektórzy uważają, że im większy ekran, tym lepiej. Czy jest to prawda? Jak dostosować rozmiar matrycy do rzeczywistych potrzeb?
Ile cali powinien mieć laptop? 17 czy może 15 cali? Jak wybrać odpowiedni rozmiar laptopa?


Dlaczego rozmiar matrycy jest istotny?

Laptopy posiadają ekrany o przekątnej 13, 14, 15 i 17 cali. Wybierając model dla siebie, powinno się dostosować rozmiar wyświetlacza przede wszystkim to sposobu użytkowania sprzętu. Na https://www.komputronik.pl/category/5022/laptopy.html znajdzie się niewielkie notebooki przeznaczone dla osób, które oczekują maksymalnej mobilności. Dla użytkowników poszukujących alternatywy dla komputera stacjonarnego przeznaczone są natomiast laptopy z matrycą 17 cali. Pośrednim wyborem jest model z ekranem o przekątnej 15 cali.

Mała matryca przy długiej pracy męczy wzrok, jednak lepiej sprawdza się podczas podróży i w przypadku częstych wyjazdów służbowych. Większa przekątna ekranu poprawia komfort widzenia, jednak sprawia, że laptop jest ciężki i trudny do przenoszenia.


Laptop 15 cali - wady i zalety

Atutem laptopów 15-calowych jest ich uniwersalność. Można używać ich w celach rozrywkowych oraz do pracy. Sprawdzają się podczas przeglądania stron internetowych, oglądania filmów oraz grania w gry. Ekran o przekątnej 15 cali wystarcza również do wygodnego tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji multimedialnych. Optymalna wielkość wyświetlacza sprawia, że laptopy dostępne na https://www.komputronik.pl/search-filter/5022/laptopy-15-cali są odpowiednie do użytkowania w domu i biurze.

Matryca 15-calowa może być mało praktyczna, jeśli spędza się przed ekranem wiele godzin dziennie. Laptop z wyświetlaczem tej wielkości po kilku godzinach nieprzerwanej pracy męczy wzrok znacznie bardziej niż komputer z większą matrycą. Wadą modeli 15-calowych może dla części osób być brak klawiatury numerycznej po prawej stronie. Jej obecność jest przydatna zwłaszcza w przypadku wykonywania prac związanych z księgowością.

Zaletą laptopów 15-calowych jest optymalny stosunek mocy podzespołów do ceny. Użytkownicy z ograniczonym budżetem często decydują się na mniejszy komputer, jeśli nie chcą zrezygnować z wydajnego procesora lub silniejszej karty graficznej. Dodatkowo w tej grupie laptopów ma się szeroki wybór sprzętów różnych marek, w tym modeli takich jak Asus Vivobook. Znajdziesz go tutaj https://www.komputronik.pl/search-filter/5022/asus-vivobook.


Laptop 17 cali - wady i zalety

W ofercie https://www.komputronik.pl/search-filter/5022/laptopy-17-cali znajdzie się liczne komputery dla profesjonalistów. Dotyczy to między innymi stacji roboczych, które zapewniają maksymalną moc obliczeniową i jednocześnie umożliwiają zrezygnowanie z tradycyjnego PC z plątaniną kabli.

Laptop 17 cali jest przeznaczony dla użytkowników, którym zależy na wysokim komforcie pracy. Mobilność w tym przypadku schodzi na drugi plan, gdyż duży ekran oznacza sporą wagę sprzętu. Jego przenoszenie jest z tego powodu kłopotliwe.

17-calowy laptop jest odpowiedni przede wszystkim dla graczy. Obraz na większym wyświetlaczu jest szczegółowy i wyraźny. Przekątna 17 cali sprawia, że gracz szybciej reaguje na przebieg rozgrywki. Duży ekran przydaje się w szczególności w grach wyścigowych oraz FPS. Atuty sporego wyświetlacza doceniają również użytkownicy programów typu CAD. Dzięki odpowiedniej przekątnej tworzenie projektów jest łatwiejsze, a spora moc obliczeniowa sprzętu zapewnia płynne działanie programu. Dodatkowo laptop 17 cali posiada klawiaturę numeryczną po prawej stronie. Jej obecność ułatwia wprowadzanie danych do arkuszy kalkulacyjnych i programów do księgowania.

Minusem laptopów o przekątnej 17 cali jest duże zużycie prądu. Bateria wymaga częstszego ładowania, a czas pracy na akumulatorze z reguły jest krótszy o 2-3 godziny w stosunku do mniejszych laptopów.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy