reklama
reklama

Cenzura? Przewodniczący Rady upomina radną, że zadaje za wiele pytań

Polityka, Wiadomości, 06.04.2021 20:10, PG
Taki andrychowski "kociołek".
Cenzura? Przewodniczący Rady upomina radną, że zadaje za wiele pytań

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie decydowano o ważnych dla gminnej spółki Andrychowskiej Elektrociepłowni sprawach. Między innymi dokapitalizowano spółkę 1 mln zł na wkład własny do wzięcia pożyczki. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: link

W związku z tym na sesji rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której radna Alicja Studniarz (radna opozycyjna do burmistrza) zadawała szereg pytań prezesowi AEC Mirosławowi Nowakowi.

Pytania były dość krótkie i związane z tematem, jednak nie spodobały się przewodniczącemu Rady Romanowi Babskiemu, które przerywał radnej i upominał, że sesja to nie przesłuchanie, a wszystkiego można się dowiedzieć podczas prac komisji.

Z tym, że komisje nie są transmitowane, a na sesję każdy mieszkaniec może przyjść lub zobaczyć ją w Internecie. Prawo każdego radnego polega właśnie na zadawaniu pytań, reprezentowaniu punktu widzenia mieszkańców i głosowaniach, a to właśnie przewodniczący Rady - zgodnie ze Statutem Gminy Andrychów - powinien czuwać nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu.

Często mówi się, że sesja to taki trochę ”teatr” i rzeczywiście przyglądając się im można to z całą pewnością stwierdzić. Niejednokrotnie poziom kultury niektórych radnych plasuje się bardzo nisko, jednakże każdy radny ma prawo zadawać pytania podczas sesji, oczywiście w sposób zgodny z zasadami dobrego wychowania. Wydaje się, że cenzura to nie jest dobry kierunek dla Rady Miejskiej.

Radni opozycyjni często zarzucają burmistrzowi, że ten w tak ważnych sprawach zwołuje sesje nadzwyczajne, które są nagłe i w swojej formie ograniczone. Nie podoba im się też to, że w uchwałach o zmianach w budżecie zawiera wiele różnych inwestycji, przez co radni nie mają prawa wyboru. Z kolei T. Żak zawsze zaprasza ich do swojego gabinetu na tzw. "kawę", podczas której mogą się dowiedzieć wszystkiego o inwestycjach gminy.

Zgodnie ze Statutem Gminy Andrychów przewodniczący ma prawo odebrać głos radnemu i jest to też w wielu sytuacjach uzasadnione, np. kiedy radny nie stosuje podstawowych zasad kultury lub wulgarnie się wyraża, co zdarza się bardzo często na sesjach w Andrychowie. Jednak nie w wymienionym powyżej przypadku.

Transmisje z obrad można oglądać na stronie esesja: link (nie zamieszczono jeszcze retransmisji z ostatniej sesji, o której mowa powyżej).

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 08.04.2021 00:17

@kaczor. Twoja konstatacja jest niestety prawdziwa, niestety takie również zamiary realizuje znaczna część nauczycieli. I robią to wierząc, że tak należy. I potem, jako dorośli żyjemy w społeczeństwie posłusznym władzy, czy pracodawcy i biernym wobec ich poczynań nawet w wypadku szkodliwych dla nas działań. W wypadku przewodniczącego RM w dodatku taki poddańczo, służalczo, niewolniczy stosunek do wójta i władz gminy usiłuje on narzucać i podtrzymywać u radnych! A poniżej przedstawiono niektóre aspekty mechanizmów, które sprawiają, że to niestety działa. Możemy to nazywać, objaśniać, pokazywać licząc na to, że wystarczająca ilość obywateli nabędzie świadomości pozwalającej na zmianę swojego losu...

Archanioł Michał, 07.04.2021 22:04

Dla uzupełnienia: przewodniczący troszczy się o czas radnych transmisja http://andrychow.esesja.pl/transmisja/14535/retransmisja-xxxii-sesji-rady-miejskiej-w-andrychowie-z-dnia-30032021.htm czas 1:02 i dalej. Co ciekawe sesja odbyła się 29, a wg strony 30 marca. To znaczy dwie daty są na jednej stronie. I bądź tu mądry. Rada płaci za ten bubel, tzn MY płacimy niestety. To wydaje się być normą tej ekipy: zapłacić dużo naszych pieniędzy za buble.

Archanioł Michał, 07.04.2021 19:16

@Zakolog pełna zgoda co do ZDOLNOŚCI HONOROWEJ przewodniczącego. Więcej Romek tak prowadzi sesje bo "oszczędza cenny czas radnych". On jest tam dla radnych. Nie dla tego plebsu, który ja i inni , nie wiem jak Pan ;) reprezentujemy. TRAGEDIA. Fajna gra słowna z tym psychologiem, ba klasykiem psychologii tłumu. No ale kto inny by mógł go przytoczyć, jak nie CZYTAJĄCY idealista @FeelFree. Pozdro.

wiktoriano, 07.04.2021 14:55

Chcesz mieć na to wpływ? Chcesz uczestniczyć w kontrolach Urzędów? Zapraszam do Urzędu Cywilnej i Demokratycznej Kontroli dalej zwanym ucidk, który został zawiązany 01.01.2021r w związku z łamaniem przez wiele osób w tym polityków Konstytucji. art. 26 ust. 2 Konstytucji "Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli." Siły zbrojne to m.in. Policja, Wojsko, wszystkie jednostki, które posiadają pozwolenia na broń palną art. 8 ust. 2 "Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej." Żadna partia polityczna nie mogła ucidk utworzyć, ponieważ nie byłby cywilny. Aby zostać np. pełnomocnikiem ucidk musisz być rodowitym Polakiem, Twoi rodzice nie mogą być np. żydami, nie możesz być w żadnej partii. http://ucidk.pl/index.php/486-tworzymy-najwazniejszy-organ-kontrolny-w-polsce-ucidk

Zakolog, 07.04.2021 09:31

@FeelFree - Pan przewodniccy, po głosowaniu w sprawie uchwały zwalniającej go z obowiązków świadczenia pracy w szkole, przy zachowaniu wynagrodzenia za tą pracę, utracił w całości i bezpowrotnie zdolność honorową i nie ma sensu specjalnie więcej zajmować się jego osobą. Zachowanie na sesji i pouczanie radnej Studniarz, co powinna, a czego nie powinna, jest tylko potwierdzeniem powyższego. Nawiązując do publikacji pana Gustawa Le Bon, można jedynie dodać, że zbiorowa inteligencja każdego tłumu, zawsze jest redukowana do inteligencji najgłupszego członka tego zbioru. Co w przypadku Rady Miejskiej oznacza, iż pani radna Alicja Studniarz nie ma żadnych szans na skomunikowanie się z tłumem reprezentowanym przez pana Romana oraz będącym pod wpływem pana Tomasza. Oczywiście należy docenić heroizm pani Studniarz, iż pomimo jaskrawych dysproporcji pomiędzy Nią a grupą „Ich Gmina” próbuje prowadzić, wśród tego tłumu syzyfową pracę.

FeelFree, 06.04.2021 23:02

*- słowo "przywódca" w podanym cytacie oznacza kogoś kto przewodzi jakiejś grupie osób, np. wójt przewodzi radzie gminy; przynajmniej w ich gminie, przewodniczący rady usiłuje przewodzić radnym itd. itp. Słowa "przywódca" NIE należy kojarzyć z odbywaniem jakichś regularnych spotkań władzy przy wódce! Takie spotkanie odbywają się wyłącznie w czasie urzędowym, jak mamNewsa zapobiegliwie zaznacza przy "kawie", nigdy poza urzędem i w szerszym gronie niż wójt vs radny. Jasne. Tam następuje "rozwianie" wszelkich zbędnych wątpliwości. Oczywiście mogę się mylić... ponieważ piszę wróżąc z fusów z tej "kawy", a plotek miejskich nie zwykłem słuchać i publicznie powielać ufając bezgranicznie w bezstronność, dokładność i rzetelność "Nowin Andrychowskich" i "mamNewsa" z naciskiem na pierwszą tubę.

FeelFree, 06.04.2021 22:51

"Duszą tłumu nie kieruje bowiem potrzeba wolności, lecz potrzeba uległości. Pragnienie posłuszeństwa każe tłumowi poddać się instynktownie każdemu, kto chce być jego panem. Zgromadzenia parlamentarne mają wszystkie charakterystyczne właściwości tłumu: prostotę poglądów, drażliwość, podatność na sugestię, przesadę w uczuciach i decydujący wpływ przywódców. * Wobec siły tłum staje się potulny, a na uczucia dobroci jest zupełnie niewrażliwy, gdyż dobroć uważa za oznakę słabości. Tłum nigdy nie wielbił dobrych władców; kochał okrutników, którzy uciskali go z całą bezwzględnością. Srogim tyranom tłum buduje okazałe pomniki, a upadłego tyrana chętnie i z lubością depce nogami, gdyż ten po upadku znowu zasila szeregi słabych, których tłum nienawidzi lub nimi pogardza, albowiem nie czuje przed nim trwogi." Gustave Le Bon

FeelFree, 06.04.2021 22:23

@Pan Roman Babski wstyd... "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych." George Orwell "Folwark zwierzęcy". Chyba Pan niestety nie zrozumiał przesłania książki, błędne wnioski wysnuł, alegorii nie pojął...

tomekx, 06.04.2021 21:53

Brawo panie Babski.Do ich poziomu nie warto się zniżać

kaczor, 06.04.2021 21:04

opisane wyżej zachowanie przewodniczącego Rady Romana Babskiego to w mojej ocenie dramat i kompromitacja. Podwójny dramat bo to nauczyciel. Czego opisane zachowanie ma uczyć dzieci - że nie wolno zadawać pytań? Że mają być bezwolnym narzędziem władzy? Że mają ulegać silniejszemu?