reklama

Kasa dla Elektrociepłowni przegłosowana. I co dalej?

Polityka, Wiadomości, 29.03.2021 18:30, PG, foto: archiwum
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie pełna trudnych decyzji i złych emocji.
Kasa dla Elektrociepłowni przegłosowana. I co dalej?

W poniedziałek (29.03.) po południu odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Andrychowie, dotycząca zmian w budżecie oraz wyrażenia zgody przez Radę Miejską na ustanowienie hipoteki do wysokości 8 mln zł na nowym krytym basenie w Andrychowie.

Jeśli chodzi o zmiany w budżecie to zaproponowano zwiększenie wydatków na m.in.:

- 1 mln zł dla Andrychowskiej Elektrociepłowni na wkład własny pożyczki na zakup sieci elektrycznych i ciepłowniczych;

- 30 tys. zł na zakup nowego parkomatu (w związku z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania o plac Mickiewicza i ul. Legionów);

- 700 tys. zł na budowę budynku socjalnego przy ul. Batorego;

- 300 tys. zł na program niskiej emisji - wymianę źródeł ciepła w domach mieszkańców;

- 100 tys. zł na zagospodarowanie terenu stadionu miejskiego (wizualizacja i projekt).

Radny Krzysztof Kubień chciał wprowadzenia do porządku obrad dyskusji na temat stanu komunikacji publicznej w gminie, gdyż jego zdaniem "zagraża ona życiu i bezpieczeństwu mieszkańców". Burmistrz Tomasz Żak pytał radnego skąd ma takie informacje, ponieważ jakby były one prawdziwe, to sam by zwołał sesję na ten temat.

Radni opozycyjni po raz kolejny musieli się borykać z dylematem, jaki zafundował im burmistrz, a mianowicie umieszczenie w jednej uchwale wydatków, które popierają radni opozycyjni np. na zagospodarowanie terenu stadionu Beskidu Andrychów, budowę budynku socjalnego czy wymianę pieców wraz z wydatkami którym są przeciwni, np. dokapitalizowanie Andrychowskiej Elektrociepłowni.

Burmistrz Tomasz Żak poinformował, że będzie wykonana wizualizacja wraz z projektem zagospodarowania stadionu miejskiego oraz, że w tym roku powstaną dwa budynki socjalne, a nie, tak jak wcześniej planowano – jeden. Radny K. Kubień stwierdził, że to kolejna „ściema”, a burmistrz boi się prawdy (tutaj w nawiązaniu do komunikacji publicznej i strefy ekonomicznej).

Tak wyglądało głosowanie w sprawie zmian w budżecie:


Druga uchwała dotyczyła wyrażenia zgody przez Radę Miejską na ustanowienie hipoteki do wysokości 8 mln zł na nowym krytym basenie w Andrychowie. To warunek niezbędny, aby spółka gminna Andrychowska Elektrociepłownia mogła zaciągną pożyczkę na zakup sieci ciepłowniczych i energetycznych.

Radna Alicja Studniarz zadała szereg pytań dotyczących Andrychowskiej Elektrociepłowni, na które odpowiedział prezes AEC Mirosław Nowak.

Właścicielem sieci elektrycznych i ciepłowniczych, które chce kupić elektrociepłownia jest Idea Money S.A, czyli ta sama instytucja, od której Elektrociepłownia ma wziąć pożyczkę (do wysokości 8 mln zł). Okazuje się, że poprzedni właściciel czyli ECA zastawił te sieci na rzecz pożyczki, która nie została spłacona przez co Idea Money S.A. weszła w posiadanie sieci. Warto dodać, że nie jest to bank, a instytucja finansowa.

Dzięki temu, że spółka stanie się właścicielem sieci, nie będzie musiała opłacać dłużej jej dzierżawy, tak jak wygląda to obecnie.

Radny K. Kubień stwierdził, że spółka nic nie potrafi więcej zrobić, tylko opłaty za ciepło podnosić dla mieszkańców, na co oburzył się prezes M. Nowak i stwierdził że jeśli ktoś tak uważa zawsze może złożyć wniosek o rozwiązanie spółki.

Tak wyglądało głosowanie w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki na basenie krytym:


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 02.04.2021 15:15

Jeśli to prawda i racja co tu napisano, to sprawa jest zadaniem domowym dla CBA i wojewody; pytanie tylko czy zechcą się tym zająć... Z punktu widzenia interesu Andrychowian to z kolei niegospodarność pieniędzmi pochodzącymi z podatków płaconych przez nas wszystkich; delikatnie pisząc.

Zakolog, 30.03.2021 20:31

Na czym polega myk ! Jak już wiemy sieci przesyłowych nie da się kupić lub sprzedać. Mam nadzieję, że nawet radny nie uwierzy w to, iż np. prezes Mirek pójdzie z umową zakupu od Idea Money do zarządcy ulicą Krakowską i oświadczy, że od dziś to AEC jest właścicielem tej drogi w części przebiegającej nad umieszczoną tam rurą. Albo pójdzie do prywatnego właściciela działki i powie mu, od dziś wzdłuż rury posadzę sobie jabłonie i wara od moich jabłek. A jeśli nie da się kupić sieci, to znaczy, że sieci nie mają wartości. Oczywiście istnieje wartość urządzeń i gruntu, ale tą wartość w przypadku urządzeń należy wykazać. I dlatego właśnie zwracam uwagę czytelnikom, że prezes Mirek nie kupuje sieci, a nawet tylko urządzeń od rzekomego właściciela, tylko stara się o pożyczkę od tego nadal rzekomego właściciela, po to, aby jego pożyczką zapłacić za jego rzekome sieci. Chodzi o to, że to nie Idea chce nam sprzedać sieci, bo sprzedaż jest chroniona prawem, tylko my chcemy kupić tego kota w worku. To my chcemy zapłacić za towar, który został wyceniony przez sprzedawcę.

Zakolog, 30.03.2021 10:13

Co to są sieci przesyłowe? Otóż, i to będzie na pewno zaskoczeniem dla tych radnych, sieci przesyłowe tak naprawdę w realnej rzeczywistości nie istnieją ! Jest to czysto prawna konstrukcja, której zadaniem jest zniesienie niedającej się usunąć sprzeczności, pomiędzy prawną zasadą chroniącą własność, a koniecznością zabezpieczenia działania urządzeń służących do przesyłu czegoś tam. Dlatego w art. 49 k.c. jest mowa o urządzeniach, a nie sieciach. Ale to nie wszystko, w prawie istnieje jeszcze art.305 k.c. który określa prawa i obowiązki, jak z tych zainstalowanych na obcym gruncie urządzeń należy korzystać. I tak, z sieci przesyłowych, czyli urządzeń technicznych umieszczonych w gruncie, może korzystać tylko przedsiębiorca, zgodnie z ich przeznaczeniem. Czyli w naszym andrychowskim przypadku, producent ciepła i energii elektrycznej. Jak zapewne wiemy spółka Idea Money, a nawet ECA nie jest obecnie producentem w/w form energetycznych. I tylko powołana na wniosek Burmistrza, za pieniądze andrychowskich podatników spółka AEC nadaje prawne cechy tym sieciom przesyłowym. Gdyby andrychowska spółka zaprzestała przesyłu, to zgodnie z prawem właściciele gruntów po których biegną urządzenia służące do przesyłu, mogą zażądać od ECA lub jej wspólnika usunięcia tych urządzeń i to na koszt ECA. I tu dochodzimy do pierwszej niegospodarności, która skutkuje utratą milionów złotych. Gdyby ci radni w tamtej sytuacji, zamiast powoływać spółkę AEC skorzystali z art. 292a kodeksu postępowania karnego, to nie byłoby ogłoszonego przez pana Żaka kryzysu energetycznego, a ewentualnie powołana AEC miałby możliwość odkupienia od syndyka wszystkich urządzeń po cenach złomu. Przypuszczam, że i tak zapłaciłaby więcej niż nabył je właściciel ECA. Ale idźmy dalej spółka ECA może nam sprzedać „swoje” urządzenia przesyłowe, ale jeśli wykaże, że są jej. Czyli faktury na stół, a przede wszystkim umowę kupna od AZPB. I teraz krótki rys historyczny, mam nadzieję, że spora część Andrychowian pamięta jeszcze jak w latach 80 – tych ubiegłego wieku miasto i AZPB rozkopało ulicę Krakowską pod którą przez kilka miesięcy układało rury przesyłowe. Czy ktoś wtedy widział przy tych rurach chłopców z ECA lub Idea Money ? Na pewno nie ! Wtedy wszystkie uciążliwości z tym związane ponosili mieszkańcy, łącznie z kosztami. I teraz dzięki 11- tu radnym będziecie sami od siebie kupować te rury, płacąc za to firmie Idea !

Zakolog, 29.03.2021 20:57

Swoje uczucia do radnej Ali, już wyraziłem. Teraz czas na radnego Krzysztofa i radnego Wiesława. Panowie nie dajcie sobie wmówić, że Wasz temperament, sposób wypowiedzi na sesjach jest czymś złym. Z moich obliczeń ta ekipa już pozbawiła nas: 3,5 miliona za autobusy, 5 milionów za strefę i obecnie 15,5 miliona za pomysł AEC, a to dopiero początek w którym nie jestem wstanie policzyć wszystkich opinii prawnych, analiz geologicznych i innych pobocznych wydatków. Dlatego tylko Wy jesteście wstanie ograniczyć tę spiralę wycieku majątku gminnego. Wyrazy szacunku za Waszą odwagę i społeczny imperatyw walki o pieniądze i szanse rozwojowe mieszkańców Andrychowa.

Archanioł Michał, 29.03.2021 20:46

Myślenie o faktach może się każdemu przydać ! Tobie również @Beskidku tutaj masz z mediów z których pewnie chłoniesz https://wiadomosci.onet.pl/kraj/puls-biznesu-jolanta-pienkowska-pomogla-leszkowi-czarneckiemu-uniknac-zatrzymania/phml07b https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/afera-getback-o-co-chodzi-kalendarium-4722589 https://tvn24.pl/polska/tw-ernest-miliarder-donosil-sb-ra63258-3711582 miłej lektury

Skalpel, 29.03.2021 20:00

Ze Zbyszka zrobił się niezły famulus.O Dorocie nie wspomnę. Gratuluję.

beskidmaly, 29.03.2021 19:54

Z Ernestow to znalem tylko Pola i Hemingweya . Podobno sa braki w policji idz za sledczego .Twoje "myslenie" moze ci sie tam przydac.

Archanioł Michał, 29.03.2021 19:33

@Beskid mały jak myślisz dlaczego Jolka Pieńkowska wywiozła swego męża w bagażniku? Słyszałeś o Get back? Wiesz jakie nazwisko łączy te sprawy? A może będzie Ci łatwiej ? Wiesz kto to "Ernest"? No "Zdzisława"przedstawiać Ci chyba nie trzeba ? Dlatego nie byłem zdziwiony. CAŁOŚĆ SKŁADA SIĘ W LOGICZNĄ UKŁADANKĘ.

Archanioł Michał, 29.03.2021 19:20

Pani Alicjo, nie będę tak wylewny jak @Zakolog, proszę przyjąć moje gratulacje. To , że capo di tutti zbotował wszystkich przeciwko Pani świadczy o wielkiej wartości jaką Pani wprowadza. Życzę wytrwałości i postępów w ciężkiej orce.

Zakolog, 29.03.2021 17:48

Alicjo kocham Cię !!! Rozwaliłaś ten Zakład Opiekuńczo Leczniczy w drobny mak. Nawet ten ich kierownik schował się jak szczur do nory i nie był wstanie z tej nory się odszczekiwać. A ich oficer prowadzący całkiem uciekł, zasłaniając się kobietą, to taka kultura w tych po esbedzkich popłuczynach. Żeby to chociaż było WSI, oni robili gigantyczne wałki, ale zawsze w interesie państwa polskiego. Perfekcyjnie obnażyłaś ignorancję tego całego układziku, oni nawet nie są wstanie do takiej operacji się przygotować. Z prezesa Mirka zrobiłaś autystycznego chłopca, ale przynajmniej On miał odwagę stawić Tobie czoła. Niestety w ferworze dyskusji mocno się walnął. Mogłaś tego nie wyłapać, ale w pierwszej części stwierdził, cytuję: „… sieci zostały wyszacowane wynegocjowane przez Idea Money”, co oczywiście jest logiczne w tej sytuacji – taki błąd freudowski, a następnie na powtórzone konkretne pytanie, oświadczył, że posiada jakieś opinie (liczba mnoga), które wyceniają te sieci. Oczywiście w opinii, którą przedstawił do przetargu, jej autor stwierdza kategorycznie, iż nie da się rynkowo określić wartości tych sieci i jedynie można to zrobić metodą zysków kapitałowych. Jeszcze raz gratuluję ! PS Uważaj na siebie, bo tak sponiewierane szczury, zawsze zaatakują od tyłu !