reklama
reklama

Z czym się wiąże transport ponadgabarytowy i jak go zlecić?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 06.04.2021 17:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Teoretycznie można przewieźć wszystko, ale w praktyce nie zawsze jest to proste. Transport pewnych ładunków wiąże się z określonymi obostrzeniami. Gdy przekroczone zostają dopuszczalne normy, jeśli chodzi o wagę lub rozmiary ładunku, mówimy o transporcie ponadgabarytowym. Co jednak termin ten dokładnie oznacza? Jak odbywają się przewozy nienormatywne i kto może je wykonywać?
Z czym się wiąże transport ponadgabarytowy i jak go zlecić?

Kiedy należy zlecić transport ponadgabarytowy?

Kwestie związane z transportem wielkogabarytowym zostały zdefiniowane w prawie o ruchu drogowym. Kiedy ustalone normy zostają przekroczone, przewożony przedmiot należy traktować jako ładunek ponadgabarytowy. Dzieje się tak, gdy szerokość całego transportu jest większa niż 2,5 m, a także jeśli długość pojazdu wynosi ponad 16,5 m w przypadku naczep lub 18,5 m w przypadku przyczep. Z kolei maksymalna wysokość transportu to 4 m. Ponadto, istotna jest waga pojazdu. Po przekroczeniu 42 ton, mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym. Uwagę należy także zwracać na nacisk na osie pojazdu.

Warto zaznaczyć, że wystarczy przekroczyć tylko jeden parametr, aby uznać ładunek za nienormatywny. Do przeprowadzenia transportu konieczne jest wówczas wystąpienie o zgodę na przewóz ponadgabarytowy. Istnieje siedem kategorii pozwoleń. Przepisy dokładnie określają, kiedy należy się o nie ubiegać, kto wydaje tego rodzaju dokument (np. zarządca droga, starostwo, GDDKiA, Urząd Celny) oraz przez jak długi okres obowiązuje (możliwe jest wydawanie pozwoleń jednorazowych lub czasowych – np. na miesiąc, na sześć miesięcy lub na dwanaście miesięcy).

Należy także pamiętać, że niektórym przewozom ponadgabarytowym musi towarzyszyć pilotaż. Zadaniem eskorty jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu oraz bezpieczeństwa samego transportu. Zdarza się, że w operacji musi brać udział więcej niż jeden pilot. W niektórych wypadkach przewóz musi być organizowany przy eskorcie policji.

Komu zlecić transport ponadgabarytowy?

Transport ponadnormatywny odbywa się przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Do tego celu najczęściej używane są platformy i naczepy niskopodwoziowe. Trzeba podkreślić, że do obsługi, załadunku i rozładunku przewozów wielkogabarytowych potrzebna jest wykwalifikowana kadra. Również kwestie formalne mogą stanowić przeszkodę, zwłaszcza dla osób nie znających dokładnie procedur. Bez doświadczenia łatwo popełnić błąd, który może oznaczać duże koszty. Właśnie dlatego transportem ponadnormatywnym zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak Jupiter Gabaryty.

Należy podkreślić, że tego rodzaju przedsiębiorstwa to nie tylko transport gabarytów, ale i kompleksowa obsługa, zapewniająca wsparcie w planowaniu, przygotowaniu i realizacji przewozu. Pracownicy tych firm wiedzą, jakie są procedury, gdzie uzyskać zezwolenie, jak załadować i zabezpieczyć ładunek, a także posiadają odpowiednie kwalifikacje, by go przetransportować. Klient może również liczyć na pilotaż oraz inne usługi związane z organizacją przewozu.

Trzeba jednak przygotować się na duże wydatki, choć wiele zależy od charakteru ładunku. Na ceny usług transportu nienormatywnego wpływa wiele czynników. Duże znaczenie mają gabaryty ładunku. Przykładowo, duża wysokość może uniemożliwić przejazd najkrótszą trasą pod wiaduktem, zmuszając do dłuższego objazdu. Z kolei duża masa wydłuży czas transportu. Każdy most na trasie może oznaczać konieczność wykonania osobnej ekspertyzy. Duży ładunek to również wyższe opłaty za zezwolenia. Warto pamiętać, że przygotowanie trasy do przewozu i sprawdzenie jej pod kątem przejezdności, oznacza dodatkowe wydatki. Z kosztami należy się także liczyć w kontekście ubezpieczenia transportu.


Usługi transportu ponadgabarytowego

W Polsce co roku wydawane jest od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pozwoleń na przejazdy ponadgabarytowe (w 2018 roku GDDKiA rozpatrzyła 15 880 wniosków, udzielając 11 753 pozwoleń kategorii IV-VII). Przewożone ładunki mają bardzo zróżnicowany charakter.

Do najbardziej popularnych usług realizowanych przez profesjonalne firmy transportowe można zaliczyć transport maszyn budowlanych i przemysłowych, transport maszyn rolniczych (więcej o tego rodzaju usłudze można przeczytać tutaj), transport łodzi i jachtów, transport konstrukcji stalowych, transport samochodów. W ostatnim czasie można też dostrzec wzrost zainteresowania transportem o ekstremalnie dużych gabarytach. Przykładem mogą być elementy elektrowni wiatrowych, które często osiągają lub przekraczają długość 50 metrów, wysokość 4,5 m i szerokość 6 m. Waga tego rodzaju transportów może sięgać nawet 150 ton.

Charakterystyczne dla transportu ponadnormatywnego jest jednak jego duże zróżnicowanie. Usługi te pozwalają na przewóz takich ładunków jak: elementy konstrukcyjne mostów, zbiorniki i silosy, filtry, kotły, tarcze wiertnicze do drążenia tuneli, słupy i konstrukcje stalowe, linie produkcyjne, kombajny, przyczepy rolnicze, wertykulatory, opryskiwacze, maszyny leśne, ciągniki siodłowe, transportery opancerzone, czołgi, ładowarki, koparki, walce. Każdy z tych ładunków jest inny i oznacza różne wyzwania logistyczne. Niektóre przewozy nie są skomplikowane. Inne wymagają wielomiesięcznych przygotowań, modyfikacji trasy przejazdu (np. demontażu oznakowania czy wycięcia okolicznych drzew), a także drobiazgowego planowania. Niezależnie jednak od charakteru transportu, w tej branży wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy